Dabar populiaru
Publikuota: 2010 sausio 12d. 10:52

Vilniaus valdžia rado atsakymą, kodėl savivaldybės įmonės dirba nuostolingai

Plikledis Vilniuje
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Vilniaus valdžia mano, kad „Vilniaus troleibusų“ visiškai privatizuoti negalima. Visų pirma šią įmonę reikia sujungti su kitomis viešojo transporto paslaugas teikiančiomis įmonėmis, o paskui galvoti, kokią dalį naujos įmonės akcijų galima privatizuoti.

Vilniaus miesto savivaldybė rado atsakymą į seniai kamuojantį klausimą – kodėl savivaldybės valdomos įmonės dirba nuostolingai. Valdžia įsitikinusi, kad dėl to kaltas neefektyvus įmonių valdymas, todėl vienintelis būdas problemai spręsti – turto reforma.

Vilniaus miesto meras Vilius Navickas antradienį sakė, kad savivaldybės įmonės dirba ne tik nuostolingai, bet ir neefektyviai. „Savivaldybės įmonės yra ne tik savivaldybės, bet ir visų miestiečių turtas, todėl reikia imtis priemonių, kad nebūtų švaistomi pinigai“, – sakė meras.

V.Navickas pateikė pavyzdį, kaip savivaldybės įmonėse vyksta nevaldomi procesai, kurių pasekmės – finansiniai nuostoliai: „Kasmet „Avarija“ iš savivaldybės gauna nemažas dotacijas, pavyzdžiui, prieš keletą metų tai būdavo ir po 5 mln. Lt, pernai beveik 2 mln. Lt. O štai gautoje įmonės ataskaitoje matome, kad pernai vienai įmonės vykdomai veiklai – gyvsidabrio surinkimui – buvo skirta 260 tūkst. Lt. Ataskaitoje rašoma, kad įmonė buvo išvažiavusi surinkti gyvsidabrio  317 kartų ir jo surinko 190 kg. Išeina taip, kad per kiekvieną išvažiavimą buvo surinkta 0,6 kg gyvsidabrio. Oficialiai jis turėjo būti perduotas Šiaulių „Toksikai“, tačiau to padaryta nebuvo. Kyla klausimas – kur jis laikomas. Beje, gyvsidabrio surinkimui „Avarijoje“ skirti 8 etatai, iš viso ten dirba 142 darbuotojai.  Ar to reikia?“ – klausė meras, paaiškinęs, jog pernai „Avarija“ patyrė 1,2 mln. Lt nuostolių.
2009 m. savivaldybės skolos savoms įmonėms siekia 180 mln. Lt. Dar 200 mln. Lt Vilniaus miesto savivaldybė yra skolinga verslui.
Jo tvirtinimu, panašūs procesai dėl nekompetentingų vadovų ir neaiškių įmonių funkcijų vyksta ir kitose savivaldybės įstaigose: „Kalvarijų turguje“, „Vilniaus troleibusuose“, „Šiaurės miestelyje“, „Priemiestyje“.

Sprendimas – privatizacija

Nors visų savivaldybės įmonių metinės ataskaitos savivaldybei bus pateiktos maždaug už mėnesio, savivaldybė jau artimiausiu metu ketina skelbti konkursą konsultantams, kurie padėtų savivaldybei apsispręsti, kurias nuostolingas įmones reikia parduoti, kurių tik dalį privatizuoti, o kurias sujungti ir pasilikti. „Dėl kai kurių įmonių, pavyzdžiui, „Pylimo pirtis“, „Šiaurės miestelis“, daugiabučius administruojančių įmonių mums nekyla klausimų – jas reikia privatizuoti. Tačiau dėl kai kurių dar svarstome, pavyzdžiui, „Grindos“.Be abejonės, nereikia pardavinėti tokių įmonių kaip „Vilniaus troleibusai“, tačiau galbūt ją reikia sujungti su autobusais, išgryninti funkciją, galbūt dalį bendrovės akcijų reikės privatizuoti“, – kalbėjo meras V.Navickas.

Savivaldybė žudo savo „vaikus“

Mero pavaduotojas Romas Adomavičius pripažino, kad iš dalies savivaldybės įmonės dirba nuostolingai dėl to, kad joms pinigų nesumoka savivaldybė. „Oficialiai pernai metus „Vilniaus autobusai“ baigė pelningai. Tačiau pelnas skaičiuojamas tik popieriuje, nes ten įskaičiuotos ir negaunamos lėšos iš savivaldybės. Savivaldybė tiek autobusams, tiek troleibusams yra skolinga  120 mln. Lt, kuriais turi būti padengiamos lengvatos už bilietus. Tačiau mes nesame pajėgūs sumokėti tokios sumos, todėl beldžiamės į Seimą ir Vyriausybę, kad šie padėtų ir skirtų Vilniui, kur ypač daug studentų, papildomų pinigų, pavyzdžiui 10 proc. pelno mokesčio“, – kalbėjo R.Adomavičius.

Pavyzdžiui, „Vilniaus vandenys“, preliminariais duomenimis, pernai metus baigė su 13 mln. Lt nuostoliais. „Kalvarijų turgaus“ situacija po reorganizacijos pagerėjo – bendrovė bent jau surenka mokesčių. „Grindai“, anot mero, sekasi neblogai, tik bėda ta, kad šiai įmonei labai įsiskolinusi yra savivaldybė. Vis dėlto, meras turi pastabų „Grindos“ organizacinei struktūrai, kurioje per daug pavaduotojų.

Kadangi savivaldybei ištempti iš skolų savo įmonių nebepadeda nei finansiniai auditai, Vilniaus miesto valdžia mano, kad vienintelis būdas – turto privatizacija ir privataus kapitalo atėjimas. „Pavyzdžiui, „Avarija“ jau yra pasirengusi atleisti pusę savo darbuotojų, tačiau jiems reikia 755 tūkst. Lt išeitinėms kompensacijoms sumokėti, o tų pinigų nėra. Štai dėl to ir reikia, kad ateitų privatus kapitalas ir išgelbėtų mus“, – kalbėjo miesto vicemeras R.Adomavičius.

Meras, apie privataus kapitalo pelno siekimą sakė: „Pelnas – tai normalus tikslas. Tačiau mums svarbu, kad būtų išlaikytas balansas tarp įmonės uždarbio, paslaugų kokybės ir vilniečių intereso“, – sakė V.Navickas.

2009 m. savivaldybės skolos savoms įmonėms siekia 180 mln. Lt. Dar 200 mln. Lt Vilniaus miesto savivaldybė yra skolinga verslui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15min tema

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min