Tiesiogiai
Publikuota 2022 09 19, 15:09 Atnaujinta 2022 09 19, 19:13

Vilniaus viešojo transporto profsąjunga skelbia streiką spalio pradžioje

Po metus trukusių teisinių ginčų „Vilniaus viešojo transporto“ (VVT) profesinė sąjunga skelbia atnaujinanti planus rengti streiką.
Vilniaus autobusų parko autobusai
Vilniaus autobusų parko autobusai / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Kaip BNS sakė VVT profesinės sąjungos pirmininkas Algirdas Markevičius, neterminuotą streiką planuojama pradėti spalio 3-iąją, nes per metus su VVT administracija nepavyko išspręsti nesutarimų dėl darbuotojų atlyginimų skaičiavimo metodikos, sąlygų gerinimo.

„Mes jau žinome, kad Lietuvos teismai pripažino streiką teisėtu, jo metu turime užtikrinti 50 proc. kiekvieno maršruto paslaugų. Tad pasibaigus nepaprastajai padėčiai visoje Lietuvoje, mes skelbiame streiką spalio 3 dieną“, – pirmadienį sakė A.Markevičius.

Rengti streiką profesinės sąjungos nusprendė dar pernai spalį, tačiau tai padaryti trukdė ginčai teismuose – gegužę Vilniaus apygardos teismas galiausiai leido streikuoti užtikrinant pusę paslaugų.

Streiko iki šiol nebuvo galima ir dėl visoje Lietuvoje įvestos nepaprastosios padėties, šios kliūties neliko praėjusią savaitę, kai minėtas teisinis režimas liko galioti tik pasienyje.

Profesinė sąjunga skelbia, kad streikas vyks VVT Verkių, Viršuliškių ir Antakalnio transporto departamentuose. Apie tai darbuotojų atstovai informavo VVT vadovybę bei Vilniaus miesto savivaldybę.

A.Markevičiaus teigimu, per metus su bendrovės administracija nepavyko sutarti, kad būtų laikomasi 2018-aisiais kolektyvinėje sutartyje pasiektų susitarimų, kurie apima ir šioje sutartyje nustatomą atlyginimo apskaičiavimo metodiką.

„Matome, kad ir toliau sistemingai pažeidinėjamos darbuotojų teisės, o profesinei sąjungai negalint streikuoti, bendrovė vienašališkai nutraukė 2018 metų kolektyvinę sutartį, įvedė netipines darbo formas, kurioms darbuotojai priešinosi. Dauguma, virš 1000 darbuotojų, atsisakė pasirašyti naujas darbo sutartis dėl šių netipinių darbo formų, nuo kurių nemokamos socialinės garantijos, nes tai taikoma kaip kompensacija už kilnojamą darbą“, – sakė darbuotojų atstovas.

Savo ruožtu bendrovė teigia nuosekliai kelianti atlyginimus, gerinanti darbuotojų sąlygas, o profsąjungą kaltina nenoru ieškoti kompromisų.

VVT generalinis direktorius Darius Aleknavičius sako, kad su profesinių sąjungų atstovais tebevykdoma mediacija, kitas posėdis numatytas rugsėjo 27-ąją. Jis sako turintis vilties, kad pavyks susitarti be streiko, tačiau, anot jo, nepanašu, jog profsąjungos to norėtų.

„Matau vienintelį kelią išspręsti – derybomis, tačiau kita pusė taip pat turi turėti noro susitarti (...), mediacija yra unikali galimybė rasti kompleksinį sprendimą“, – BNS sakė jis.

„Tačiau po pirmojo mediacijos posėdžio mes gavome raštą apie streiką. Tad ar ta kita pusė nori susitarti, ar tik nori eskaluoti situaciją ir prisidėti prie destabilizacijos Lietuvoje?“, – svarstė D.Aleknavičius.

Anot jo, dėl streiko techninių detalių su profesinės sąjungos atstovais bus tariamasi antradienį. Įmonės vadovas sako, kad teismas nėra detaliai išaiškinęs, kaip reikėtų skaičiuoti minimas pusę paslaugų, ar tai apims ir maršrutus į gydymo įstaigas.

„Reikalavimai yra tie patys, kuriuos jie iškėlė dar praėjusių metų spalio mėnesį – niekas nėra pasikeitę, nors nuo to laiko daug ir faktinių aplinkybių pasikeitė, ir sąlygos darbuotojams keitėsi, ir pati ekonominė situacija smarkiai pasikeitė“, – pabrėžė D.Aleknavičius.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min