Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vilniečiai atliekų deginimo gamyklai pritarti nelinkę

Į atliekų deginimo gamyklos poveikio aplinkai vertinimo analizės pristatymą susirinko saujelė vilniečių, daugiausia Lazdynų, Karoliniškių gyventojų.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Į atliekų deginimo gamyklos poveikio aplinkai vertinimo analizės pristatymą susirinko saujelė vilniečių, daugiausia Lazdynų, Karoliniškių gyventojų.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Visuomenei pristatytos šalia Lazdynų planuojamos statyti Vilniaus regioninės komunalinių atliekų deginimo gamyklos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo (PAV) procedūrų, proceso ir dokumentų ekspertizės išvados. Nors jų rengėjai didelių klaidų anksčiau atliktoje PAV analizėje neaptiko, tačiau netoliese gyvenantys žmonės sunerimę – jie vis tiek baiminasi, jog naujoji gamykla nuodys aplinką ir kenks žmonių sveikatai.

Nepriklausomą ekspertizę atlikusios Šveicarijos kompanijos „CSD Ingenieure und Geologen AG“ ekspertai teigė, kad numatomos atliekų deginimo gamyklos technologijos atitinka geriausias prieinamas technologijas, tačiau kai kurie įrengimai galėtų būti optimizuoti.

Itin pozityviai ekspertai įvertino numatomas energijos panaudojimo galimybes, kadangi numatytas elektros ir šilumos atidavimas į elektros ir šilumos tinklus.

Ekspertams neužkliuvo ir numatomi oro taršos rodikliai, anot jų, jie atitinka nustatytas normas. Jų teigimu, numatytas galingumas yra optimalus su nedideliu rezervu Vilniaus regionui, tačiau jeigu būtų įvertinti kitų regionų poreikiai, galingumas būtų per mažas. Ekonominę gamyklos naudą ekspertai tiksliai įvertinti teigė negalėję, kadangi nėra tikslių duomenų, koks bus vadinamasis sąvartyno vartų mokestis, nes tokį pat mokestį ketina nustatyti ir atliekų deginimo gamykla.

Vietai parinkti reikia kompromiso

Tačiau į PAV analizės pristatymą susirinkę žmonės teigė esantys nepatenkinti pasirinkta vieta, kurioje numatoma gamyklą statyti. Lazdynų, Karoliniškių, Pilaitės gyventojai nepatenkinti, kad gamykla atsiras jų gyvenamųjų namų pašonėje.

Šveicarų ekspertų teigimu, parenkant vietą atliekų deginimo gamyklai visada būtini kompromisai. „Gamykla turėtų būti nei per toli, nei per arti miesto. Gal ji ir neturėtų būti miesto centre, tačiau jeigu ji atsiras už 50–60 km nuo miesto, tuomet labai pabrangsta šiukšlių atvežimas. Šveicarijoje labiau kreipiamas dėmesys ne į tą taršą, kurią išmes gamyklos kaminai, o kaip aplinką terš atliekas vežantis transportas“, – sakė vienas iš ataskaitą parengusių ekspertų.

Ekspertai sulaukė nemažai priekaištų, kurie turėtų būti skirti Vilniaus miesto savivaldybės ar  Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento specialistams. Tačiau jie teigė prisiimantys atsakymbę tik už savo pateiktas išvadas, kurias jie pateikė remdamiesi gautais duomenimis. Kas prisiims atsakomybę, jeigu dabar numatomi taršos rodikliai bus viršijami, susirinkę vilniečiai taip ir neišgirdo.

Ne itin gausiai į pristatymą susirinkę žmonės vis dėlto garsiai išsakė savo nuomonę, kad jie šioms išvadoms nepritaria, kadangi liko daug klausimų, į kuriuos jiems neatsakė nei PAV išvadų rengėjai, nei valdininkai bei aplinkosaugos specialistai.

Sprendimą, ar leisti statyti šią gamyklą poveikio aplinkai požiūriu, Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamentas, anot jo direktoriaus Rolando Masilevičiaus, priims ne tik išsamiai išnagrinėjęs poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą, valstybės institucijų išvadas, bet ir įvertinęs visuomenės pasiūlymus bei atsižvelgęs į ekspertų išvadas.

Komentarai
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min