Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vilniečiai nerimsta dėl atliekų deginimo gamyklos

Mitingo akimirka
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Mitingo akimirka
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Sostinės Lazdynų, Pilaitės bei Gerosios Vilties bendruomenės ir toliau nerimsta dėl miesto valdžios planų statyti atliekų deginimo gamyklą netoli Gariūnų turgavietės.

Tokios gamyklos poveikio aplinkai vertinimo (PAV) ataskaitą liko pasirašyti tik Aplinkos ministerijai. Rytoj ataskaitą numatoma pristatyti Aplinkos ministerijos specialistams, tiesa, sprendimo dar teks palaukti, mat prieš jį priimant tikimasi sulaukti nepriklausomų ekspertų išvadų.

Užbėgdami įvykiams už akių, antradienį ryte prie šios ministerijos į mitingą susirinko kelios dešimtys savo sveikata bei aplinkosauga susirūpinusių vilniečių. Jie ragino valdžios atstovus atsižvelgti į pačių gyventojų nuomonę.

Tiesiai po ministerijos langais sustoję daugiausia pagyvenę vilniečiai ištiesė plakatus su užrašais „Vyriausybe, nedusink savo piliečių“, „Vyriausybe, atliekas rūšiuok – „Rubiconui“ nepasiduok“. Mitinguotojai piktinosi, esą Aplinkos ministerija žadėjo derinti PAV su visuomene, kaip vienu iš subjektų, tačiau tai nebuvo daroma, o ataskaitą artimiausiu metu neva ketinama pasirašyti.

Tarša dusina žmones

Anot mitinguotojų, vakarinė miesto dalis jau ir taip perpildyta įvairiausių gamyklų, o tarša dusina gyventojus.

Lazdynai jau prisiima savo dalį, galbūt laikas pažvelgti į kitas miesto dalis? – klausė K.Uoka.„Lazdynų mikrorajono pusėje ir taip daug įvairių gamyklų, taršos. Vyraujantis vakarų vėjas viską nuolat pučia tiesiai ant namų, o tai kenkia gyventojams. Lazdynai jau prisiima savo dalį, galbūt laikas pažvelgti į kitas miesto dalis?“ – klausė mitinge dalyvavęs parlamentaras Kazimieras Uoka.

„Yra didžiulė tarša. Jeigu jūs pabūtumėte Pilaitėje ar Lazdynuose, pamatytumėte, kaip kasdien iš kaminų rūksta dūmai. Yra ne tik smarvė, bet ir tam tikra tarša, kuri kenkia sveikatai – visa tai lėmė, kad žmonės yra sukilę, nepasitenkina ta aplinka, kuri juos supa“, – žurnalistams kalbėjo viena mitingo organizatorių, Lietuvos žaliųjų judėjimo Pilaitės bendruomenės pirmininkė Janina Gadliauskienė.

Ji pridūrė, jog abejonių gyventojams kelia ir lėšų skirstymo skaidrumas. Atliekų deginimo gamyklą ketina statyti antrinė koncerno „Rubicon group“ bendrovė Regioninė komunalinių atliekų deginimo gamykla.

„Aplinkos ministerija yra perspėta, kad jei jie pasirašys PAV bendruomenės tikrai netylės ir bus apskųsta teismui“, – sakė J.Gadliauskienė.

Neranda ekspertų

Netrukus mitinguotojų atstovai buvo pakviesti į ministeriją, kur į jų klausimus atsakė Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento (VRAAD) direktorius Rolandas Masilevičius. Jis pabrėžė, jog į gyventojų pastabas buvo atsižvelgta, tačiau jokie sprendimai dar nepriimti. Be to, vis dar ieškoma nepriklausomų ekspertų, kurie galėtų pateikti savo išvadas. Pagrindinis konkurse keliamas reikalavimas – kad šias paslaugas teiktų su „Rubicon group“ nesusiję ekspertai.

Anksčiau žiniasklaidoje skelbta, esą už šias paslaugas siūlomas vos 5 tūkst. Lt atlygis, tačiau R.Masilevičius patikino, jog konkurso vertė siekia 60 tūkst. Lt.

Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Mitingo akimirka
Mitinguotojų plakatas

„Tiek su užsienio ekspertais problema yra, tiek su Lietuvos. Lietuviai atsisako, nes jaučia per didelį spaudimą – dar nepaskelbus ekspertų buvo reikalaujama jų kontaktų, o kai kurie jų susilaukė tokių, sakykime, nepalankių nuomonių“, – „15min“ sakė R.Masilevičius. Anot jo, užsienio ekspertams netinka nustatytas darbų atlikimo terminas – trys savaitės. Todėl svarstoma galimybė šią nuostatą pakeisti. R.Masilevičius užsiminė, jog susidomėjimą jau išreiškė Estijos, Vokietijos, Šveicarijos atstovai.

Jei nepavyks rasti nepriklausomų ekspertų, išvadas VRAAD gali pateikti ir be jų. „Bet kuriuo atveju prieš priimant sprendimą dar bus viešas svarstymas su visuomene. Departamentas privalo daryti dar vieną svarstymą su visuomene ir tai bus padaryta, kai jau nuspręsime, kai bus judėjimas priimamo  link sprendimo. Šiandien to sprendimo dar nėra“, – teigė pašnekovas.

Apie Vilniuje planuojamą statyti regioninę komunalinių atliekų deginimo gamyklą kalbama jau ne vienus metus. Lazdynų bendruomenės atstovai ne kartą viešai nuogąstavo dėl tokios gamyklos į aplinką išmetamų medžiagų, aplinkos taršos ir nemalonaus kvapo.

Gamyklos PAV ataskaitai jau pritarė sostinės savivaldybė, Vilniaus visuomenės sveikatos centras, Vilniaus apskrities priešgaisrinė gelbėjimo valdyba ir kitos susijusios institucijos. Rytoj su ataskaita ketina susipažinti Aplinkos ministerijos specialistai.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min