Dabar populiaru
Publikuota: 2017 liepos 12d. 18:01

Vilniečiai ragina Vilniaus savivaldybę nekrėsti išdaigų – medžius sodinti tinkamai

Naujai pasodinti medžiai Antakalnio gatvėje
Tamo Stamulio nuotr. / Susodinti medžiai Antakalnio gatvėje netoli poliklinikos

Vilniaus savivaldybė nuolat pabrėžia, kad mieste medžiai kertami tik išskirtiniais atvejais, o šiemet pasodinta daug naujų. Vien Antakalnyje žaliuoti pradeda 113 liepų alėja, kurią sodino ir meras Remigijus Šimašius. Tačiau dalis Antakalnio gyventojų įtariai žiūri į šiuos darbus, nes esą jauni medeliai pasodinti po senaisiais medžiais, o kai užaugs – uždengs greta stovinčiam daugiabučiui šviesą.

Naujų medžių – 1140

„Žaliausia Europos sostine vadinamame Vilniuje šiais metais bus pasodintas rekordinis per pastaruosius penkerius metus medžių skaičius – 1140. Vilniaus meras Remigijus Šimašius drauge su komanda šiandien pasodino kelias dešimtis liepų Antakalnyje, kur greit sužaliuos 113 liepų alėja“, – taip balandžio 4 dieną skelbė Vilniaus miesto savivaldybė.

Sostinėje daugiausiai sodinamos būtent liepos, kurios yra vienos iš atspariausių miesto medžių, o jų lają nesudėtinga formuoti.

Tuomet savivaldybė palygino ir kiek medžių pasodino praeita kadencija. Esą nuo 2012 iki 2015 metų Vilniuje iš viso buvo pasodinta vos 380 medžių, o nuo 2015 m. iki šios vasaros pasodinta iš viso 1253 nauji medžiai. Į šį skaičių nepatenka nekilnojamojo turto vystytojo privačiuose sklypuose sodinami medžiai, arba savaime užaugę želdiniai miesto žaliuosiuose plotuose. Taip pat atskirai skaičiuojami ir Vingio parke pernai pasodinti medžiai – net 200 pušelių, šiais metais parke jų bus pasodinta dar 2000.

Sauliaus Žiūros nuotr./Remigijus Šimašius sodino medžius Antakalnyje
Sauliaus Žiūros nuotr./Remigijus Šimašius sodino medžius Antakalnyje

59 naujas liepas ketinta pasodinti Pylimo g., po 55 – Mindaugo ir Pamėnkalnio gatvėse, 29 – J.Jasinskio gatvėje, Kęstučio gatvėje – 57 uosius, Kalvarijų gatvėje – 20 šermukšnių, 15 totorinių klevų ir 15 beržų, 34 beržai – Santariškių gatvėje. Varnės gatvėje sužaliavo 75 šermukšniai.

Klevų planuota pasodinti ir Savičiaus gatvėje bei Rotušės aikštėje, nauji medžiai taip pat džiugins vilniečius Blindžių, Jogailos, Šermukšnių, Žemynos, Gėlių, Gervėčių, Justiniškių gatvėse, atsižvelgiant į gyventojų siūlymus – 30 krūmų pasodinti Architektų bei Erfurto gatvėse.

Rekordinis medžių sodinimas vyko Oslo gatvėje – palei Vakarinį aplinkkelį – čia pasodinta 200 pušų ir 200 beržų.

Stebisi, kaip sodinama

Tačiau tokie įspūdingi skaičiai įspūdį daro ne visiems. Štai Antakalnio gatvės gyventojai ir čia nuolat vaikštantys ar važinėjantys vilniečiai kraipo galvas: jauni medžiai sodinami, jų nuomone, ne vietoje.

„Vilniaus meras R.Šimašius neseniai dalyvavo medžių sodinimo akcijoje Antakalnyje. Jo pažadas – sostinėje bus pasodintas rekordinis medžių skaičius. Deja, meras nepastebėjo, kad medžius sodina po kitais medžiais ir šaknų augimui vietos visai nepalieka. Rezultatas – medžiai susodinti per tankiai, kitų medžių šešėlyje. Medžių šaknims vystytis nepalikta pakankamai vietos, todėl tikėtis, kad tokie medžiai prigis – absurdiška“, – įsitikinęs 15min skaitytojas Tomas Stamulis.

T.Stamulis pastebi ir kitą dalyką: jo manymu, medžiams užaugus ir sužėlus nemalonumų sulauks gyventojai. „Suvešėję toks skaičius medžių kenks ir gretimų daugiabučių gyventojams, kurių namus ir taip retai pasiekia pakankamai šviesos. Gaila, kad tokiu būdu vykdomas pinigų įsisavinimas. Visgi medis nepigus – vieno kaina siekia 400 eurų“, – kalbėjo vilnietis, ragindamas merą pabaigti reklamines akcijas ir pagaliau sugrąžinti tvarką į sostinę.

Priekaištus atmeta

Vilniaus savivaldybė nesutinka, kad medžiai sodinami neatsižvelgiant į jų poreikius. „Ruošiantis sodinimui ir renkant vietą, itin daug dėmesio visada skiriama medžių amžiui, aukščiui ir pritaikymui. Visi mieste sodinami medžiai yra ne jaunesni kaip 14 metų amžiaus ir ne mažiau kaip 8-10 cm kamieno skersmens atvežti iš Olandijos ir Vokietijos. Antakalnio gatvėje liepos buvo pasodintos 4 metrų atstumu, apie 10 metrų nuo gyvenamųjų namų remiantis želdynų ir želdinių apsaugos taisyklėmis, kuriose numatyta kokiu atstumu turi būti sodinami medžiai, krūmai ar gėlynai“, – teigė Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus vedėjas Gintautas Runovičius.

Tamo Stamulio nuotr./Naujai pasodinti medžiai Antakalnio gatvėje
Tamo Stamulio nuotr./Naujai pasodinti medžiai Antakalnio gatvėje

Šios liepos, pasak G.Runovičiaus, jau turi suformuotas šaknis, kas užtikrina geresnį medžių prigijimą, taip pat yra suformuota kompaktiška laja, kuri taisyklingai prižiūrima neužgožia kelio ženklų, leidžia šviesai patekti į patalpas, sudaro tvarkingą, estetišką vaizdą, be to, yra natūralios garso sienelės, kurios sulaiko transporto priemonių keliamą triukšmą.

„Pasodinti medžiai nuolat prižiūrimi, laistomi ir tręšiami, jie pasodinti toliau nuo važiuojamosios dalies, kad patektų kuo mažiau druskos žiemą. Beje, taip pasodintus medžius galime pamatyti Upės, Šventaragio, Šermukšnių gatvėse ir Gedimino prospekte“, – teigė skyriaus vedėjas.

Jis taip pat užtikrino, kad didžiųjų medžių pašalinti neplanuojama: Vilniuje medžiai šalinami tais atvejais, kai jie būna pernelyg tankiai suaugę, užstoja šviesą patalpose, būna pažeisti ligų ir kenkėjų, kelia grėsmę žmonių sveikatai, gyvybei arba turtui.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min