Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vilniečiai už šilumą mokės brangiau

Radiatorius
Gedimino Savickio/BFL nuotr. / Sąskaitos už šilumos energiją vilniečiams dar išaugs.
Šaltinis: 15min
0
A A

Didžiulės sąskaitos už šildymą šių metų pradžioje išgąsdino ne vieną vilnietį. Tačiau jų mažėjimo tikrai nenumatoma, atvirkščiai – vilniečiams mokestis už šilumos energiją turėtų augti. Didesnė kaina turėjo įsigalioti jau nuo sausio vidurio, tačiau Vilniaus savivaldybė išsiderėjo, kad tai įvyks šiek tiek vėliau.

Valstybinė kainų ir energetikos komisija (VKEK) pernai gruodį konstatavo, kad nuo 2009 metų spalio iki 2010 metų spalio dėl faktinių į šilumos kainą įskaičiuotų kuro ir pirktos šilumos kainų skirtumo susidarė daugiau negu 41 mln. Lt nepadengtų kuro sąnaudų. Komisijos sprendimu, norint padengti šias sąnaudas, per vienus metus nustatyta 1,75 ct (su PVM) už kWh kompensacija. Be to, vilniečiai vis dar moka po 1,34 ct (be PVM) kompensaciją už faktines sąnaudas, kai 2008–2009 metais nebuvo didinama šilumos kaina.

Tad tokiu būdu šilumos kaina dar gerokai šoktelėtų. Vilniaus savivaldybė bando derėtis su „Vilniaus energija“, kad skolą būtų galima išmokėti per dvejus metus. Jeigu kompensacija būtų paskirstyta vieniems metams, šilumos kaina būtų 23,65 ct/kWh (kai šilumos punktas priklauso vartotojui) arba 25,67 ct/kWh (kai šilumos punktas priklauso šilumos tiekėjui). Tuo tarpu paskirsčius ją dvejiems metams atitinkamai kaina būtų 22,78 ct/kWh arba 24,79 ct/kWh. Šiuo metu viena kilovatvalandė šilumos energijos kainuoja 21,10 ct.

Tačiau dalis tarybos narių nesutiko iš principo, kad tokia skola yra ir ją kas nors turi sumokėti. „Baigdama kadenciją ši koalicija skuba prastumti monopolininkams palankų sprendimą ir dirbtinai padidinti šildymo kainą Vilniuje. Juk nustatant bazinę šilumos kainą kuro kaina buvo įskaičiuota, tad kodėl dabar vilniečiai turėtų antrą kartą už tą patį mokėti?“ – klausė opozicinės „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos seniūnas Gediminas Rudžionis.

Mišriosios frakcijos vadovė Jūratė Žeimienė įsitikinusi, kad ši skola susidarė pernai vasarą, nes tada dujos buvo pačios brangiausios. „Bet tuo metu šiluma vilniečiams nebuvo tiekiama, o ir karšto vandens buvo naudojama itin mažai, nes lauke buvo 40 laipsnių šilumos, tad kaip galėjo ta milijoninė skola susidaryti?“ – piktinosi J.Žeimienė.

Tačiau valdantieji tikino, kad pradėjusi svarstyti šį klausimą taryba išnaudos vienintelę galimybę, kaip šilumos energiją branginti truputį mažiau ir skolą sumokėti ne per vienus, o per dvejus metus.

Anot Vilniaus mero Raimundo Aleknos, jeigu Vilniaus taryba nepradės svarstyti šio klausimo, VKEK kainas patvirtins vienašališkai ir vilniečiams teks šią skolą sumokėti per vienus metus. „Mes vedame derybas su „Vilniaus energijos“ atstovais, kad būtų galimybė tai padaryti per kelerius metus, tačiau tai nėra lengvos derybos. Deramės su „Vilniaus energiją“ valdančia „Dalkia“, kuri dėl susidariusios situacijos perėmė šias derybas į savo rankas. Jie pateikė daug klausimų, kodėl miesto taryba iki šiol nepriėmė nemažai jiems buvusių būtinų sprendimų, tarkim, kodėl Vilniaus miesto taryba nesvarstė ir neleido 10 proc. akcijų parduoti Pasaulio bankui. Tai derybų nepalengvina“, – sakė meras.

Mero manymu, siūlymai šio klausimo iš viso nesvarstyti yra politikavimas, nes sprendimas didinti kainas įsigalios bet kokiu atveju, tik skirtumas, kiek ta kaina augs. Miesto taryba vis dėlto nusprendė pritarti šio klausimo pateikimui.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min