15min be reklamos
2022 12 09, 09:30

Vilniečiui nustatyta dengė karštligė: NVSC įspėja keliautojus

Vilniečiui, grįžusiam iš kelionės Rytų Afrikoje, patvirtinta dengė karštligė – ūmi virusinė uodų pernešama infekcija, priskiriama prie ypač pavojingų įvežtinių užkrečiamųjų ligų. Šiemet tai jau septintasis atvejis Lietuvoje. Pernai registruotas vienas dengės karštligės atvejis, užpernai – penki. Visi jie – įvežtiniai, rodo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) epidemiologinių tyrimų duomenys.
Uodo įkandimas
Uodo įkandimas / 123RF.com nuotr.

Specialistai primena, jog dengė karštligė yra ūmi virusinė uodų pernešama liga. Nors dauguma pacientų savaime pasveiksta, patyrę lengvų simptomų, pavyzdžiui, pykinimą, vėmimą, bėrimą ir skausmą, tačiau, vis dėlto, daliai pacientų liga progresuoja ir gali išsivysti sunki jos forma.

Pavojingus virusus dažniausiai platina Aedes aegypti uodai. Denge karštligę platinantys uodai būna aktyviausi dienos metu ir dažniausiai gyvena bei veisiasi netoli žmonių būstų. Pagrindinis infekcijos šaltinis – sergantys žmonės ir beždžionės. Žmogus nuo žmogaus šia liga neužsikrečia.

Dengė karštligė paplitusi tropiniuose ir subtropiniuose pasaulio kraštuose. Kad ši uodų platinama liga nesugadintų kelionės įspūdžių, specialistai pataria laikytis šių taisyklių:

  • Venkite lankytis vietovėse, kuriose paplitusi dengės karštligė, ypač po liūčių sezono.
  • Vykdami į endemines zonas naudokite priemones, apsaugančias nuo uodų įgėlimų.
  • Dėvėkite tokius drabužius, kurie uždengtų kuo daugiau odos.
  • Patalpose geriau naudokitės kondicionieriais, jei visgi atidarote langus, naudokite nuo uodų apsaugančius tinklelius ant langų, durų, lovų.
  • Po kelionės 3–14 dienų laikotarpiu pajutę ligos požymius, nedelskite ir kreipkitės į gydytoją. Jeigu sunegaluojate kelionės metu, taip pat nedelskite ieškoti medikų pagalbos.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, per pastaruosius 50 metų sergamumas dengė karštlige visame pasaulyje padidėjo 30 kartų ir siekia 50 – 390 mln. atvejų per metus. Liga paplitusi 128-ose pasaulio šalyse, daugiausiai Rytų ir Pietryčių Azijos šalyse. Šiose šalyse ši liga yra endeminė (t. y. būdingas tik tam tikrai vietovei) arba epideminė (t. y. teritorijoje plinta dideliu greičiu).

Europoje dažniau registruojami įvežtiniai atvejai, tačiau galimas ir vietinis plitimas vietovėse, kuriose paplitę Aedes albopictus uodai: 2010 m. jų užfiksuota Prancūzijoje ir Kroatijoje, 2012 m. buvo užfiksuotas protrūkis Madeiroje (Portugalija), susirgo daugiau nei 2000 žmonių.

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Iliuzionistas Rokas Bernatonis priima iššūkį: degalų taupymo magija
Parašykite atsiliepimą apie 15min