Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2017 gegužės 11d. 11:23

Vilnietis pasijuto apgautas: labdaros fondo savanoriai turi net kortelių skaitytuvą, o apie savo veiklą nieko neskelbia

Atvertos durys
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Asociatyvi iliustracija
Vilnietis pasijuto apgautas labdaros fondo „Gerumo fondas“, kurio savanoriai vaikšto po namus, prašo pinigų ir paramai priimti turi net el. kortelių skaitytuvą, tačiau nei savo tinklalapyje, nei „Facebook“ paskyroje neskelbia nieko apie savo veiklą – ką jau kalbėti apie ataskaitą. Fondo vadovas teisinosi, jog ataskaita vėluoja, tačiau kaip įrodymą apie labdaringą veiklą pateikė organizacijų išduotas padėkas už pagalbą.

Antradienį grįžęs namo papietauti vaikinas sulaukė netikėto svečio – į jo duris pasibeldė jaunas vyras ir prisistatė dirbantis labdaros ir paramos fondui „Gerumo projektai“.

Įsivaizduojate, kiek kainuoja puslapio kūrimas? <...> Puslapis yra sukurtas, bet svarbiausia, kad kažką tai veikiam, ar ne?

Anot vilniečio, fondo savanoris pradėjo kalbėti apie labdarą, tačiau jis nesiklausė ir atsakė neturintis grynųjų. Vaikino nuostabai savanoris išsitraukė banko kortelių skaitytuvą. „Kadangi niekas nenorim pasirodyti blogi ir neduoti vaikams pinigų, paaukojau kelis eurus“, – sakė jis.

Nors savanoris vilniečiui paliko gerą įspūdį, nes, anot jo, buvo tvarkingai apsirengęs, sklandžiai ir įtaigiai kalbėjo, bet vaikino dėmesį patraukė fondo vizitinė kortelė, kuri buvo iškirpta ir atspausdinta ant juodai balto popieriaus lapo.

Atsiliepė nusivylusi savanorė

Atsitokėjęs vilnietis panaršė internete ir rado „Gerumo projektų“ fondo tinklapį, kuris jam tik sustiprino įtarimus.

O parašius apie tai „Facebook“, atsiliepė ir kita mergina, kuri teigė trumpai savanoriavusi fondui, tačiau greitai nusivylusi jo veikla.

„Vasaros įkvėpta, norėjau kažką gero padaryti ir prisidėti prie rajonų vaikų dienos centrų plėtros, veiklos kokybės gerinimo ir gražesnės vaikystės idėjos. Idėja atrodė graži – pasavanoriauti, padėti, atlikti gražius darbus, bet vaikštinėti po butus, rinkti pinigus ir sužinoti, kad tavo kolegos iš tų pačių pinigų už tai gauna algą – kraupu“, – rašė mergina.

„Gerumo projektai“ tinklapyje nėra nieko konkretaus apie labdaros fondo veiklą
„Gerumo projektai“ tinklapyje nėra nieko konkretaus apie labdaros fondo veiklą

O šalia įmonės aprašymo puslapyje rekvizitai.lt galima rasti ir daugiau skeptiškai vertinančių fondo „Gerumo projektai“ veiklą, todėl vilnietis kreipėsi į policiją. Jis tikisi, jog pareigūnai nustatys, ar organizacijos veikla – tikrai labdaringa.

Vilniaus apskrities policijos atstovas Paulius Radvilavičius 15min patvirtino, jog pareigūnus pasiekė informacija.

„Informacija perduota Vilniaus miesto 1-ajam policijos komisariatui, kuris atlieka tyrimą, tačiau noriu patikslinti, jog kol kas yra tikrinama informacija, atliekami pirminiai veiksmai, o ikiteisminis tyrimas kol kas nėra pradėtas“, – sakė P.Radvilavičius.

Anot jo, bent gegužės mėnesį kitų nusiskundimų dėl organizacijos „Gerumo projektai“ veiklos policija nėra sulaukusi.

Tinklalapyje – nieko konkretaus apie veiklą

15min pavyko susisiekti ir su „Gerumo projektų“ vadovu Andrejumi Džeksenevu, kuris labdaros fondo veiklą apibūdino kaip „daiktinę, o ne finansinę“.

„Tai gali būti drabužiai, buitinė technika, galėtų kažką suremontuoti – kaip savanoriška veikla. Fondo veikla yra visa tai surinkti ir pristatyti organizacijoms, kurios dirba su vaikais, gyvenančiais nepasiturinčiose šeimose – ar tai būtų vaikų dienos centrai, ar laikinosios globos namai <...> Turime padėkų savo kolekciją, ruošiamės ir į puslapį šitą dalyką įkelt“, – sakė A.Džeksenevas.

A.Džeksenevas el. paštu 15min persiuntė padėkas, kurias už fondo veiklą „Gerumo projektams“ skyrė Vilniaus miesto vaikų ir jaunimo pensionas, Vilniaus policijos klubas vaikams ir jaunimui, Grigiškių vaikų dienos centras, vaikų ir jaunimo dienos centras „Mūsų nameliai“ ir kitos.

Kodėl tokia informacija nebuvo įkelta į fondo tinklapį iki šiol, o tik persiųsta el. paštu?

„Įsivaizduojate, kiek kainuoja puslapio kūrimas? <...> Puslapis yra sukurtas, bet svarbiausia, kad kažką tai veikiam, ar ne?“, – sakė A.Džeksenevas.

Tiesa, „Facebook“ puslapis – taip pat apytuštis. Nuo 2016 metų vasarą paskelbtos nuotraukos su fondo logotipu daugiau įrašų nėra.

„Gerumo projektai“ tinklapyje nėra nieko konkretaus apie labdaros fondo veiklą
„Gerumo projektai“ tinklapyje nėra nieko konkretaus apie labdaros fondo veiklą

Taip pat „Gerumo projektų“ tinklapyje nėra pateikta veiklos ataskaitos – nėra aišku, kiek pinigų surinko fondas ir kiek jų skiria padėti vaikams, o kiek – savo atlyginimams. A.Džeksenevas teisinosi, kad surinktų pinigų sumos negali patikslinti.

„Praėjusiais metais mes veiklą tik pradėjome <...> Turime buhalterinę įmonę, kuri sutiko prižiūrėti mūsų visus popierius. Tikiuosi, kad paruoš tas ataskaitas laiku, o kada bus paruošta ataskaita, aš jums galėsiu pateikti skaičiais – kiek, kas ir kur. <...> Apytiksliai pernai ten tų vadinamų 2 proc., kuriuos žmonės pervedė, tai gavome kažkur apie 3 tūkst. eurų – jų neišnaudojome – ir tai, ką sugebėjo surinkti mūsų savanoriai. Metų pabaigoje priėmėme keletą vadybininkų, tai šiemet turime jau kiek daugiau veiklos“, – sakė „Gerumo projektai“ vadovas.

Rekvizitai.lt duomenimis, fonde dirba keturi darbuotojai, tačiau šiuo metu „Gerumo projektai“ ieško dar vieno vadybininko.

Reikalavimai – geri bendravimo įgūdžiai, sugebėjimas dirbti komandoje ir savarankiškai bei noras prisidėti prie nevyriausybinės organizacijos darbo. O siūlomas atlyginimas gali siekti ir 800 eurų, bet jis „priklauso nuo rezultatų“.

Ataskaitą viešinti privalo

Valstybinės mokesčių inspekcijos Vilniaus skyriaus Mokestinių prievolių departamento direktoriaus pavaduotoja Vitalija Remeikienė teigė, jog pagal įstatymus pasibaigus finansiniams metams labdaros ir paramos fondai turi rengti metinius viešus pranešimus ir pateikti viešai prieinamas ataskaitas.

„Kiekvieno fizinio ar juridinio asmens reikalavimu fondas turi sudaryti jam sąlygas fondo buveinėje ar kitais būdais su šiais dokumentais susipažinti“, – sakė V.Remeikienė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Valstybinė mokesčių inspekcija
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Valstybinė mokesčių inspekcija

VMI duomenimis, fondas „Gerumo projektai“ įsiskolinimų neturi, yra pateikęs privalomas deklaracijas, o deklaraciją už gautą paramą 2016 m. turės pateikti iki kito pirmadienio, pelno mokesčio – iki birželio 15 d.

V.Remeikienė taip pat pažymėjo, jog fondas, priėmęs iš žmonių paramą, privalo jiems duoti grynųjų pinigų priėmimo kvitą.

VMI atstovė priminė, jog lengvai galima pasitikrinti, ar labdaros paramos fondas nėra fiktyvus ir turi teisę rinkti paramą. Tai galima padaryti VMI interneto svetainėje, kur apsilankius reikėtų pasirinkti „Apie VMI“ – „Paslaugos“ – „Informacijos rinkmenos“ – „informacija apie mokesčių mokėtojus/PVM mokėtojus“

„Suvedus pavadinimą arba juridinio asmens kodą, pateikiamoje informacijoje bus nurodyta, ar fondas priklauso paramos gavėjų grupei, ar ne“, – teigia V.Rimeikienė

Kilus įtarimams dėl labdaros paramos fondų veiklos ar daromų kitų mokestinių pažeidimų, galima pranešti VMI pasitikėjimo telefonu 1882, pasinaudoti programėle „Pranešk“, užpildyti anketą internete ar atvykus į VMI mokesčių mokėtojų aptarnavimo padalinį.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

47:36
01:21:02

Adventur 2022

Maistas

URBAN˙/

Tik prenumeratoriams
Parašykite atsiliepimą apie 15min