Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vilniuje atidengtas memorialas Sausio 13-osios aukoms

Minimos Laisvės gynėjų dienos 26-osios metinės
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Minimos Laisvės gynėjų dienos 26-osios metinės
Šaltinis: BNS
1
A A

Ketvirtadienį, Sausio 13-osios išvakarėse Vilniuje atidengtas memorialas žuvusių laisvės gynėjų atminimui.

Memorialas, kurio pagrindinis akcentas – 6 metrų dydžio daugiau nei 4 tonas sveriantis granitinis obeliskas, kurio viršuje kybo varpas, skirtas Sausio 13-osios aukoms atminti, atidengtas LRT pastato kieme. Anksčiau čia stovėjo 24 mediniai vardiniai kryžiai, skirti Laisvės gynėjams, žuvusiesiems prie TV bokšto, LRT pastato, Medininkuose, keliuose kituose epizoduose 1991-aisiais.

„Šis paminklas gal kiek ir pavėluotas, tačiau visų pirma yra padėkos ženklas žmonėms mus apgynusiems ir žmonėms, kurie dirbo Lietuvos nacionaliniame radijuje ir televizijoje ir liko ištikimi savo profesijai, savo valstybei“, – renginyje sakė LRT generalinis direktorius bei idėjos autorius Audrius Siaurusevičius.

Šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė ceremonijoje pabrėžė simbolizmą varpo, kuris primena kiekvienos kartos atstovui apie paskutinę žinią, kuri 1991-aisiais sklido iš radijo ir televizijos ir kuri atrodė kaip „paskutinis ryšys su gyvenimu ir su mūsų valstybe“.

„Žinojome ir tada, ir dabar, kad nugalėti mūsų neįmanoma. Mus galima laikinai okupuoti, mus kartais galima ir nuskriausti, bet musų nugalėti – ne. Todėl kiekvienas mūsų žinome, kas yra laisvė, žinome, kokia jos vertė ir tai įrodė mūsų žmonės, mūsų tauta per šimtmečius“, – kalbėjo šalies vadovė.

Anot jos, būtina prisiminti, jog už laivę reikia kovoti kasdien. Dėkodama tuometiniams laisvės gynėjams ir šiandien susirinkusiems ji pabrėžė, jog „tik tiesos dėka galime tikrai žinoti, kada giname laisvę, o kada kolaboruojame su išdaviku“.

„Todėl ir sklindantis žodis iš čia, iš mūsų radijo ir televizijos, laisvas žodis ir šiandien turi būti apgintas, kad niekas negalėtų į jį kėsintis, kad mūsų žmonės žinotų tiesą ir tik su tiesos vėliava galėtų ginti savo valstybę“, – sakė D.Grybauskaitė.

Memorialą pašventinęs kunigas Julius Sasnauskas pažymėjo, kad tiek paminklas, tiek pati vieta yra „galingas simbolis, kad laisvė neužgniaužiama, neužčiaupiama, nesunaikinama, neišniekinama, neišduodama“.

Žinojome ir tada, ir dabar, kad nugalėti mūsų neįmanoma, – sakė D.Grybauskaitė.

„Tegu bus ši vieta pašventinta šiandien, kad ji mums ne tik primintų ir kviestų, kad ji mums pasakotų toliau“, – sakė J.Sasnauskas.

Po 26 metų nuo kruvinų įvykių prie LRT vėl stovintis 60-ies dailininkas Aloyzas Janulis baiminasi, kad šiandieninėje Lietuvoje tokios vienybės, kaip anuomet, nebūtų.

„Jei tuo metu mes buvome tiek visi vieningi, kažko tai siekėme, troškome, tos laisvės, kito gyvenimo, o dabar žmonės visko turi“, – BNS sakė Lietuvos radiją ir televiziją saugojęs A.Janulis.

Kaip pranešė LRT, anksčiau šioje vietoje buvę mediniai kryžiai bus eksponuojami Nacionaliniame muziejuje.

1991 metų sausio 13 dieną sovietai karine jėga bandė nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, 1990-ųjų kovo 11 dieną paskelbusią šalies nepriklausomybę nuo SSRS. Sovietų kariuomenei ir specialiesiems daliniams užimant Vilniaus televizijos bokštą bei Lietuvos radijo ir televizijos pastatą žuvo 14, nukentėjo daugiau kaip tūkstantis beginklių žmonių.

Nors kariams pavyko užimti Televizijos bokštą bei Lietuvos radijo ir televizijos pastatą, jie neišdrįso pulti tūkstančių žmonių saugoto tuometinės Aukščiausiosios Tarybos – Atkuriamojo Seimo pastato.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min