Dabar populiaru
Publikuota: 2017 birželio 14d. 14:00

Vilniuje dar vienas translytis dėl dokumentų keitimo priverstas kovoti teisme

Vilniaus miesto apylinkės teismas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Vilniaus miesto apylinkės teismas

Kol įstatymiškai nėra įtvirtinta lyties keitimo procedūra, translytis A.M. savo teises gina teisme. Teismas jau yra konstatavęs, kad įrašai translyčių dokumentuose turi atspindėti lytį, pagal kurią jie yra atpažįstami socialinėje erdvėje.

Trečiadienį Vilniaus miesto apylinkės teisme pradėtas nagrinėti translyčio A.M. ieškinys dėl lyties įrašo ir pirmojo asmens kodo skaitmens ištaisymo jo dokumentuose. Tam jau yra teisminis precedentas.

BNS anksčiau pranešė, kaip teismas konstatavo, kad faktas, jog Seimas nepriėmė įstatymo, neturi kliudyti ginti pažeistas teises, ir įpareigojo ištaisyti įrašus translyčio dokumentuose.

Translyčiai asmenys neretai susiduria su problemomis viešumoje, kai pateikia dokumentus – žmonės suabejoja, jog dokumentas yra jų, kadangi įrašyta lytis po plastinių ar kitokių operacijų neatspindi realybės.

Vilniaus miesto savivaldybė galėjo tokį teismo sprendimą apskųsti, tačiau šia teise nepasinaudojo. Vilniaus mero patarėjas Aleksandras Zubriakovas BNS teigė, kad tokiose situacijose savivaldybė visuomet „stoja pareiškėjo pusėn“.

15min primena, kad translytis žmogus yra asmuo, kurio lyties tapatybė skiriasi nuo gimimo lyties, kuris reiškia savo lyties tapatybę kitokiais būdais, nei yra jo gimimo lyčiai būdingi būdai.

Kovo mėnesį vyriausybė Sveikatos apsaugos ir Teisingumo ministerijoms pavedė iki rugsėjo parengti projektus, kurie įteisintų Lietuvoje lyties keitimą. Šiuo metu translyčiai asmenys lyties keitimo operacijas darosi svetur.

BNS jau anksčiau rašė, kad Lietuvos gėjų lyga turi konkrečius duomenis apie maždaug 80 Lietuvoje gyvenančius translyčius asmenis, tačiau jų gali būti ir daugiau. Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba teigia, kad tokių asmenų, subjektyviais skaičiavimais, galėtų būti apie 200.

Pasak kontrolieriaus tarnybos pranešimo, translyčių asmenų socialinė situacija Lietuvoje yra itin sudėtinga dėl teisinio šių asmenų nepripažinimo ir kitų problemų: patiriamo smurto, diskriminacijos.

Naujienų agentūros žiniomis, dėl lyties keitimo Lietuvos teisės sistemoje yra spraga. 2000-aisiais priimtas Civilinis kodeksas numato tokią teisę, bet ši norma neveikia, nes nėra priimtas atskiras lyties keitimo įstatymas. Remdamiesi įstatymo nebuvimu, civilinės metrikacijos skyriai iki šiol atsisakydavo įregistruoti lyties pakeitimą.

Vyriausybė kovo mėnesį įpareigojo dvi ministerijas iki rugsėjo parengti projektus dėl gydymo paslaugų teikimo asmenims, turintiems lyties tapatumo sutrikimų.

BNS praneša, kad Lietuva 2007 metais pralaimėjo bylą Europos Žmogaus Teisių Teisme dėl to, kad nėra įstatymo, reglamentuojančio lyties keitimo tvarką, tam nėra skiriamas finansavimas. Strasbūro teismo sprendimo vykdymą prižiūrintis Europos Tarybos Ministrų Komitetas ne kartą ragino Lietuvą ištaisyti šią teisės spragą.

Tarptautinės LGBTI (lesbiečių, gėjų, biseksualių, transseksualių ir interseksualių asmenų) teisių ataskaitos „ILGA-Europe“ paskelbtoje ataskaitoje Lietuva šiemet vėl atrodė itin prastai. 49 valstybių reitinge dalijamės 39-40 vietas su Latvija. Praėjusiais metais Lietuva reitinge užėmė 39-tą vietą.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min