Dabar populiaru
Publikuota: 2020 vasario 12d. 14:20

Vilniuje didėja mokestis už darželius, bet užsienyje gyvenusios mamos tvirtina – tai labai maža kaina

Vilniuje – naujas vaikų darželis
Sauliaus Žiūros nuotr. / Vilniuje – naujas vaikų darželis

Už sausį sąskaitas gavę Vilniaus darželinukų tėvai pamatė pasikeitusias sumas. Prieš Naujuosius mokėti už mėnesį reikėdavo iki 60 eurų, o dabar – apie 77 eurus. Tačiau užsienyje gyvenusios ar gyvenančios mamos tvirtina, kad šios kainos yra labai mažos palyginti, tarkim, su Prancūzija ar Vokietija. O ir kokybe Vilniuje jos nesiskundžia, gal tik valgiaraščiuose pasigenda įvairesnių daržovių.

Kainos kilo visiems, bet įvairiai

Į vieną Vilniaus darželį sūnų leidžianti Asta 15min rodo sąskaitas: už gruodį mokestis siekė 44,73 euro, o sausį padidėjo iki 77 eurų. Brangimas atrodo išties nemažas, tačiau Asta įžvelgia objektyvių priežasčių: „Sausį buvo daugiau darbo dienų, todėl negalima sakyti, kad po Naujųjų mokestis mums šoktelėjo net 32 eurais. Jeigu per mėnesį yra 22 darbo dienos, tai iki Naujųjų už tokį mėnesį mokėjome apie 61 eurą, o po Naujųjų – 77. Pabrango ir maitinimas – už dieną anksčiau iš viso mokėjome po 2,79 euro, o dabar – 3,5 euro.“

Panašius skaičius nurodo ir kiti tėvai. Vieniems mokestis kilo nuo 46 iki 71 euro, kitiems – nuo 60 iki 72 ar 77 eurų. Kitų tėvų gautose sąskaitose skaičiai kiek mažesni, tarkim, už priešmokyklinukų grupę lankiusį vaiką gruodį viena šeima mokėjo 44,73 euro, o sausį ši suma paaugo iki 54,5 euro, už jaunesnių vaikų grupę lankantį mokestis kito nuo 46,8 euro iki 59,5 euro.

Sausį buvo daugiau darbo dienų, todėl negalima sakyti, kad po Naujųjų mokestis mums šoktelėjo net 32 eurais, – sakė Asta.

Vilniaus savivaldybės mero pavaduotoja Edita Tamošiūnaitė 15min aiškino, kad kainos išties kilo, tačiau lyginti gruodį, kai darbo dienų buvo 19, su sausio 22 darbo dienomis nėra tikslu: „Trimis darbo dienomis yra daugiau, tad jei viena diena vaiko nuo trejų metų darželyje kainuoja 3,5 euro, už tris dienas jau 10,5 euro daugiau mokėti reikia. Jeigu per mėnesį bus 21 darbo diena, tai mokestis vėl bus kitoks.“

Be to, anot vicemerės, statistika rodo, kad gruodžio 23 dieną, pirmadienį prieš Kūčias, sostinės darželiuose buvo labai mažai vaikų, tad tėvai turėtų prisiminti, kiek dienų jų vaikas gruodį lankė darželį. E.Tamošiūnaitė tvirtina, kad jeigu per mėnesį bus 22 darbo dienos ir vaikas visas jas lanko darželį, po Naujųjų mokestis tėvams pakilti turi 12–15 eurų.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Edita Tamošiūnaitė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Edita Tamošiūnaitė

Sprendimą koreguos

Vis dėlto bent jau Asta šiuo brangimu nėra linkusi labai piktintis – esą suprantama, kad ir darželio darbuotojų algos turi kilti, ir maisto kokybė gerėti, tačiau tėvai tarpusavyje pasikalba apie pokytį dėl mokėjimo už maistą pirmąsias dvi ligos dienas. Anksčiau susirgus vaikui mokėti už maitinimą nereikėjo nuo pirmos dienos, tačiau pakeitus šią tvarką už pirmas dvi dienas mokesčio ketinta reikalauti.

Tačiau tokia naujovė sulaukė išties didelio nepasitenkinimo – tėvų neįtikino teiginiai, kad šitaip mėginama užkirsti kelią piktnaudžiavimui, nes esą kartais tokiu būdu tėvai pailgina vaikų savaitgalius ar atostogas ir išvengia mokesčio.

Sprendimą keis: už pirmas dvi ligos dienas tėvams nereikės mokėti tuo atveju, jeigu vaikas sirgs tris ir daugiau dienų.

Internete net buvo paskelbta peticija „Mes PRIEŠ nelogišką sergančio vaiko mokestį ir taupymą vaiko maisto sąskaita“, po kuria yra pasirašę daugiau nei 1,7 tūkst. žmonių.

Peticijoje teigiama: „Anksčiau ligos atveju už maistą nebuvo mokama nuo pirmos ligos dienos, dabar gi – nuo trečios, t.y. ligos atveju tėvai vis tiek dvi dienas dar turės mokėti už vaiko maitinimą darželyje, nors sergantį vaiką patys maitins namuose. Savivaldybė neva bando išvengti tėvų piktnaudžiavimų, kai dėl ligos nevedamas vaikas, tačiau kuo kalti sąžiningi tėvai, kurie gydo vaikus namuose, o ne sergantį vaiką veda į darželį? (...) Ar turėtų būti diskriminuojami susirgę vaikai ir sąžiningi jų tėvai vien todėl, kad savivaldybei trūksta išmonės, kaip išvengti kai kurių tėvų nesąžiningumo? Ar turi būti sudaromos prielaidos neribotai taupyti vaiko maisto sąskaita?“

Pasipiktinimas suveikė: E.Tamošiūnaitė sako, kad sprendimą ketinama koreguoti – už pirmas dvi ligos dienas tėvams nereikės mokėti tuo atveju, jeigu vaikas sirgs tris ir daugiau dienų. Ji pateikė statistiką, kad sausio 2–3 dienomis kai kuriuose Vilniaus darželiuose tebuvo 27–30 proc. vaikų, o štai sausio 6-ąją, pirmadienį, jau 75 proc. ir daugiau.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Darželis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Darželis

Už darželį Prancūzijoje – ir per 1000 eurų

Tačiau užsienyje gyvenantys ar gyvenę ir į Lietuvą grįžę tėvai lietuviškomis kainomis tikrai nesiskundžia. Vilnietė Jurgita, ne vienus metus gyvenusi Prancūzijoje ir į Vilnių grįžusi tik prieš pusmetį, 15min palygino patirtis abiejose šalyse.

„Lietuvoje, palyginus su kai kuriomis kitomis šalimis, pavyzdžiui, Prancūzija, auginti vaikus daug paprasčiau ir pigiau. Prancūzijoje vien už dukros pietus priešmokyklinėje įstaigoje mokėdavome daugiau negu Lietuvoje už abiejų vaikų darželius. Darželiai vaikams iki trejų metų yra mokami ir kainuoja išties brangiai. Kaina priklauso nuo šeimos pajamų ir gali siekti net daugiau nei 1000 eurų per mėnesį. Dėl šios priežasties didelė dalis tėvų renkasi aukles, vadinamasias nounou, kurios įsteigia mini darželius ir priima į namus 3–5 vaikus.

Gyvenome netoli Šveicarijos sienos, mūsų regione privataus darželio kaina siekė 80 eurų už dieną – brangiau negu Lietuvoje visas mėnuo, – sakė Jurgita.

O privačių darželių kaina išties mažai kam įkandama. Gal dėl to, kad gyvenome netoli Šveicarijos sienos, mūsų regione privataus darželio kaina siekė 80 eurų už dieną – vadinasi, viena diena kainuodavo brangiau negu Lietuvoje visas mėnesis. Mėnuo tokiuose darželiuose vienam vaikui kainuodavo nuo 1600 eurų, tačiau buvo ir dar brangesnių“, – pasakojo Jurgita.

Jos teigimu, tokiomis darželių kainomis stebėdavosi ne tik lietuviai, bet ir į Prancūziją persikėlę gyventi britai, ispanai ar kitų šalių piliečiai. Tiesa, kainos gerokai skirdavosi, priklausomai nuo daugelio priežasčių.

Sauliaus Žiūros nuotr./Darželis
Sauliaus Žiūros nuotr./Darželis

„Prancūzijoje gali būti daug labai išlygų ir nuolaidų patiems prancūzams, priklausomai nuo pajamų, nes mažai uždirbantys gali ir perpus pigiau mokėti, bet aš nelabai susidūriau su jais pačiais. Kaina valstybiniuose darželiuose priklauso nuo daugybės faktorių – pajamų, ar vaikas lanko kasdien ar tik kelias dienas per savaitę, ar dirba abu tėvai, ar vaiką augina vienas iš tėvų. Daugiau uždirbantiems gali tas mokestis siekti daugiau nei 1000 eurų per mėnesį, bet su visomis nuolaidomis galbūt sumažėja ir iki 300 eurų per mėnesį. Taip pat prancūzams, gavusiems nuolatinę vietą darželyje, gali būti pritaikyta daug nuolaidų. Bet bent jau regione, kur gyvenome mes, gauti nuolatinę vietą buvo tikrai nelengva“, – sakė Jurgita.

Nuo trejų metų vaikai Prancūzijoje pradeda eiti į mokyklėles – priešmokyklines įstaigas. Jos nemokamos, tačiau reikia mokėti už pietus, o kaina skiriasi priklausomai nuo šeimos pajamų ir svyruoja nuo 2,5 iki 10–11 eurų per dieną, vaikai maitinami vieną kartą. Tad pusė tėvų – bent jau grupėje, kurią lankė mūsų dukra, – išsivesdavo vaikus papietauti namo. Tokia galimybė suteikiama, ir pietūs trunka dvi valandas.

Galvojau, kad bus labai blogai po Prancūzijos, bet viskas yra tikrai labai gerai – daug veiklų vaikams, patalpos ir žaislų kiekis panašūs, tik maistas prastesnis, bet tikrai nėra blogas, – teigė Jurgita.

„Maistas Prancūzijos darželiuose ir mokyklėlėse, mano nuomone, kur kas kokybiškesnis, nes beveik kasdien buvo patiekiama didelė daržovių įvairovė, tarp kurių dažnai buvo šparagų, artišokų ir kt. Kita vertus, Lietuvoje vaikai maitinami dažniau. Dėl kokybės aš labai patenkinta lietuviškais darželiais. Galvojau, kad bus labai blogai po Prancūzijos, bet viskas yra tikrai labai gerai – daug veiklų vaikams, patalpos ir žaislų kiekis panašūs, tik maistas prastesnis, bet tikrai nėra blogas“, – teigė prieš pusmetį į Lietuvą grįžusi dviejų vaikų mama.

Vokietijoje priklauso nuo regiono

Badeno Viurtembergo žemėje pietvakarių Vokietijoje gyvenanti Eglė Zicari augina du ikimokyklinio amžiaus sūnus. Vyresnėlis lanko Valdorfo darželį, kuris kiek brangesnis nei valstybinės įstaigos. Mokestis kas mėnesį visą kainą mokančiai šeimai šiuo metu yra apie 350 eurų, kol sūnus lankė lopšelį, buvo brangiau – daugiau nei 500 eurų.

Su lopšeliais, kaip pasakoja Eglė, Vokietijoje yra gana sudėtinga – vietų juose mažai, todėl tenka naudotis kitokia sistema.

Mokestis kas mėnesį visą kainą mokančiai šeimai šiuo metu yra apie 350 eurų, kol sūnus lankė lopšelį, buvo brangiau – daugiau nei 500 eurų.

„Kadangi tėvams reikia eiti dirbti, o auklės kainuoja nemažai, valstybė yra sugalvojusi tokią Tagesmutter (dienos mamą). Ji yra kaip auklė, bet dirba savo namuose ir priima iki 5 vaikų – gali priimti nuo visai mažiukų, vos kelių mėnesių, iki 3 metų. Savivaldybė pas mus apmoka 20 val. per savaitę pas ją, už papildomas reikia mokėti pusę mokesčio (visa kaina yra 18 eurų už vaiką per valandą, tai mums kainuoja 9 eurus). Be to, ir jai, ir darželiui reikia atskirai mokėti už maistą (darželiui – po 2 eurus už dieną, vienur duoda ir pusryčius, ir pietus, nieko nereikia atsinešti, kitur reikia įdėti pusryčius, kartais – ir pietus). Mūsų mažasis per dieną pravalgo 3 eurus, jo Tagesmutter irgi viską gamina, nors yra kitų, kiek girdėjau, kurios negamina, maistą reikia atnešti“, – savo patirtimi dalijosi Eglė.

Tačiau taip yra Badeno Viurtembergo žemėje, kitose Vokietijoje žemėse tvarka gali būti visiškai kitokia.

Štai, tarkim, Miunchene, Bavarijoje, darželis, kurį siūloma lankyti nuo 8 iki 14 val., gali kainuoti ir 1200 eurų. Hamburge už 5 valandas per dieną apmoka valstybė, už kitas tenka mokėti tėvams, tačiau mokestis priklauso nuo šeimos pajamų – tarkim, viena du vaikus auginanti ir dirbanti mama gali nemokėti nieko už visos dienos darželį.

Žemutinėje Saksonijoje nuo 7.30 iki 16 val. keturias dienas, o penktadienį iki 13 val. lankančio vaiko tėvams už darželį su pusryčiais, pietumis ir muzikos pamokėlėmis tenka sumokėti apie 200 eurų.

Komentarai: 25

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min