Geras turinys neatostogauja. Prenumerata vos nuo 0,50 Eur/mėn!
Išbandyti
2016 03 09

Prezidentūros kieme duris atveria moderniausias Lietuvoje muziejus apie valstybę

Penktadienį Vilniuje, Prezidentūros kieme, duris atvers moderniausias Lietuvoje muziejus – Valstybės pažinimo centras. Čia kiekvienas Lietuvos pilietis galės apsilankyti nemokamai ir per kelias valandas interaktyviai susipažinti su valstybės sandara, svarbiausių valdžios institucijų veikla ir piliečių teisėmis.

Darbo dienomis muziejuje laukiama moksleivių grupių, kurioms edukaciniame centre bus vedamos pamokos apie valstybingumą ir pilietiškumą. 

Savaitgaliais centre bus laukiama visų norinčių. Tiesa, einantys į muziejų lankytojai bus tikrinami, todėl būtina turėti asmens dokumentą, o geriausia – dar ir užsiregistruoti iš anksto.

Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Valstybės pažinimo centras
Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Valstybės pažinimo centras

Vienu ypu Valstybės pažinimo centre galės lankytis 50 svečių. Kiekvienas į rankas gaus planšetę, kurios pagalba galės išsamiai ir interaktyviai susipažinti su ekspozicija. 

„Pirmą kartą siūlome centre praleisti 1,5 -2 val., o kitą kartą susiplanuoti ilgesnę viešnagę salėje, kuri labiausiai sudomino, ir įsigilinti į visą pateikiamą informaciją, kurios čia tikrai labai daug“, – sako prezidentės vyriausioji patarėja švietimo, mokslo ir kultūros klausimais Rūta Kačkutė. 

Pasak jos, šis centras įdomiausias turėtų būti paaugliams ir jaunimui, bet bus laukiami ir vaikai, ir seneliai, ir turistai, kuriems informacija planšetėse nuo vasaros vidurio jau bus pateikiama angliškai. 

Interaktyvumas – kiekviename žingsnyje

Planšetėse lankytojai ras ne tik eksponatų aprašymus, bet vaizdo bei garso medžiagą, žaidimus, papildytos realybės principu sukurtą informaciją.

Pirmojoje salėje bus galima susipažinti su prezidento institucija, Prezidentūros rūmų istorija. Taip pat pasižiūrėti į visus nuo 1990 m. prie valstybės vairo stojusius žmones – Atkuriamojo Seimo pirmininką Vytautą Landsbergį, prezidentus Algirdą Brazauską, Valdą Adamkų, Rolandą Paksą ir Dalią Grybauskaitę. 

Prilietus planšetę lankytojai pamatys ir prezidentų laisvalaikio pomėgius – V.Landsbergio pristatymą papuoš išnyrantys  3D šachmatai, R.Pakso – aplink pasaulį skriejantis lėktuvėlis, D.Grybauskaitės –  juodasis diržas. 

Kitoje salėje lankytojai galės sužinoti, kokias galias valstybėje turi piliečiai. Ši ekspozicija, anot R.Kačkutės, pati svarbiausia. 

„Labai daug dėmesio skirsime supažindinti su piliečio teisėmis ir pareigomis“, – sakė ji. 

Šioje salėje galima bus išgirsti, ką žinomiems žmonėms reiškia pilietiškumas, bei įrašyti savo nuomonę, kurią paskui galės pamatyti kiti centro lankytojai. 

Paskui lankytojai bus kviečiami pagalvoti, kaip jie patys aktyviau gali prisidėti prie valstybės kūrimo. Daugelį eksponatų lankytojai galės patys pildyti savo įrašais ar pastebėjimais. 

Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Valstybės pažinimo centras
Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Valstybės pažinimo centras

Galės sudėlioti biudžetą, susikurti herbą

Antrame muziejaus centro aukšte ekspozicija skirta valstybės sandarai pažinti. Parodoma, kokios institucijos veikia Lietuvoje, ką jos veikia, kaip susijusios viena su kita. Taip pat galima pabandyti pačiam sudėlioti valstybės biudžetą klausantis Ingridos Šimonytės komentarų, nusistatyti savo politines pažiūras.

Čia pristatomi ir unikalūs eksponatai – XX amžiaus 4 dešimtmečio Lietuvos trispalvė, karininko paradinis diržas su herbu. 

„Labai mums sunkiai sekėsi tokį diržą surasti. Žinojome, kad norime būtent jo, bet iš niekur negavome. Galiausiai paaiškėjo, kad tokį diržą saugojo vieno prezidentūros darbuotojo žmona. Diržas priklausė jos seneliui“, – sakė R.Kačkutė. 

Vaikams įdomiausia gali būti pažaisti kuriant savo herbą, Lietuvos žemėlapyje žaidžiant „laivų mūšį“. Didžiuliame žemėlapį lankytojai galės žymėti sau gražias Lietuvos vietoves ir jas aprašyti. 

Valstybės pažinimo centre vietos rasta ir menui. Čia eksponuojama menininkų Gedimino ir Nomedos Urbonų instaliacija apie viešųjų erdvių privatizavimo istorijas Lietuvoje. Taip pat pristatomas meniškas požiūris į skaudžiausias Lietuvos istorijos patirtis – trėmimus, sovietizaciją, holokaustą.  

Valstybės pažinimo centro įrengimo architektūrą ir edukacinę programą sukūrė „Process office“ architektų kūrybinė grupė. Vien ekspoziciją kūrė apie keturiasdešimt žmonių – politologų, istorikų, menininkų, valstybės tarnautojų, programuotojų. 

Dar daugiau žmonių prisidėjo teikdami komentarus eksponatams. Planšetėje bus galima išgirsti apie šimto visuomenei žinomų žmonių komentarus. 

Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Valstybės pažinimo centras
Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Valstybės pažinimo centras

Edukacinis centras buvo kuriamas dvejus metus. Jo remonto ir ekspozicijos kaina – 985 tūkst. eurų. Centre dirbs šeši žmonės.  

Valstybės pažinimo centrą atidaryti sumanė Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė. Jis įkurtas pastate, kuris anksčiau buvo planuotas pritaikyti prezidento rezidencijai. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Sužadėtuvių žiedo paieškos: kaip išrinkti tinkamiausią?
Reklama
Į Lietuvą atvyksta Pasaulio moksleivių robotikos olimpiadai besiruošianti ukrainiečių komanda
Reklama
Modernūs lietaus nuvedimo sistemų sprendimai
Reklama
Balsuokite už architektūriškai žaviausią miestą ir pasidalinkite jus įkvepiančiais pastatais