15min be reklamos
2022 11 29, 11:00

Vilniuje gatvių žibintai naktį šviečia gerokai mažiau – taip tikimasi sutaupyti milijonus

Vilniuje naktimis yra gerokai tamsiau, nei sostinės gyventojai buvo įpratę. Vis dėlto sostinė nepaskęsta aklinoje tamsoje, ko jau ėmėsi ne vienas mažesnis Lietuvos miestelis ir daugybė miestelių bei kaimų. Pritemdant žibintus tikimasi sutaupyti šiemet bent tris milijonus eurų. Kiti miestai ir rajonai žengė kur kas drastiškesnius žingsnius ir naktimis apšvietimą tiesiog išjungia.
Gatvių apšvietimas Vilniuje
Gatvių apšvietimas Vilniuje / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Elektrėnų savivaldybės gyvenvietėse vakarais tamsu, nors pats miestas kol kas tokių drastiškų priemonių nesiėmė ir apšvietimo nakčiai neišjungia. Panašiai elgiasi iš Širvintų rajono savivaldybė, kadangi mieste žibintai pakeisti moderniais, tai ir šviesa paliekama per naktį. Kaimuose tinklas neatnaujintas, todėl nakčiai sutemsta.

Pakruojo rajono savivaldybė sako buvusi priversta apšvietimą nakčiai išjungti ir pačiame mieste – įprastą darbo dieną 22.30 val. čia jau žibintai nebedega, savaitgaliais šviesu truputį ilgiau. O rajono kaimuose apšvietimas įjungiamas tik kelioms valandoms, tačiau bendruomenėms palikta teisė pačioms pasirinkti, kokios valandos tai bus.

Lempų gatvėse neišjungia

Vilnius irgi taupo, tiesa, ne taip drastiškai ir kol kas gatvėse žibintai dega visą tamsųjį paros metą, tik vos sutemus, o ypač naktimis gerokai blankiau, nei buvo, tarkim, pernai. Taip mėginama taupyti.

Kaip teigiama 15min atsiųstame bendrovės „Vilniaus apšvietimas“ komentare apie taupymo būdus, sostinės gatvių pritemdymas pradėtas liepą – apšvietimo lygis sumažintas 20 proc., o naktį žibintai šviečia tik 40 proc. pajėgumu.

Grafikas, kada ir kiek pritemsta Vilniaus žibintai
Grafikas, kada ir kiek pritemsta Vilniaus žibintai

Elektros energijos taupymo būdų esama bent kelių. Pirmiausia – tęsiama modernizacija: „2019 m. pradėtas apšvietimo tinklo modernizavimo projektas. Projekto tikslas pagerinti gatvių apšvietimo kokybę ir taupyti elektros energiją, didinant LED šviestuvų kiekį, jau 88 proc. šviestuvų yra LED. Naujieji šviestuvai turi pritemdymo grafikus.

Šiuo metu modernizacijos procesai vyksta lėčiau, kadangi keičiami šviestuvai ne magistralinėse gatvėse, bet pėsčiųjų perėjose, daugiabučių kiemuose, kitose sudėtingiausiose vietose.

Kitaip tariant, vien per šiuos metus pasieksime 70 proc. sutaupyto lygio per 3 metus.

Bendras sutaupymas per 3 metus (2019–2020–2021m.) sudaro per 4,5 mln. eurų. Dėl modernizuoto apšvietimo tinklo ir elektros suvartojimo mažėjimo bei išaugusios elektros kainos, bendras sutaupymas per 2022 m. sudaro apie 3 mln. eurų. Kitaip tariant, vien per šiuos metus pasieksime 70 proc. sutaupyto lygio per 3 metus.“

Pritemdo ir tunelius, ir sporto aikštynus

Kaip susidaro tie trys milijonai eurų? Anot „Vilniaus apšvietimo“ specialistų, sutaupoma visur, kur šviesos mažiau ar ji išjungiama:

  • Gatvių šviestuvų srauto lygio sumažinimas (dalyje miesto apie 20 proc. sumažintas apšvietimo lygis, kas leidžia sutaupyti apie 290 tūkst. Eur);
  • Tunelių apšvietimo pritemdymas (sutaupoma apie 460 tūkst. Eur);
  • Sutrumpintas švietimo laikas (sutaupoma apie 360 tūkst. Eur);
  • Sporto aikštelių, mokyklų stadionų apšvietimo grafikai yra suderinti pagal treniruočių grafikus – apšviesta ne ilgiau, nei iki 22 val. (sutaupoma apie 7 tūkst. Eur). Kelios sportavimo vietos yra apšviečiamos iki 24 val.
  • Pėsčiųjų perėjose – apšvietimas nemažinamas.

„Naujos apšvietimo lempos leidžia jas pritemdyti ir dėl to realiai nenukenčia miesto šviesumas. Modernizacijos proceso metu senieji „natriniai“ šviestuvai keičiami naujais LED tipo šviestuvais, kurie turi pritemdymo grafikus.

Geriau yra pritemdyti bendrą apšvietimo lygį, nei išjunginėti apšvietimą blokais. Apšvietimas yra kokybiškesnis, kai yra tolygiai pritemdomas, negu kad visai išjungiamas tam tikromis atkarpomis, blokais ar kas antrą šviestuvą.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Gatvių apšvietimas Vilniuje
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Gatvių apšvietimas Vilniuje

Dėl išaugusių elektros energijos kainų visas apšvietimo tinklas įjungiamas šiek tiek vėliau vakare ir išjungiamas šiek tiek anksčiau ryte. Tai leis sutaupyti apie 360 tūkst. eurų per metus“, – vardija bendrovė.

Geriau yra pritemdyti bendrą apšvietimo lygį, nei išjunginėti apšvietimą blokais.

Šviestuvai reguliuojami toliau

Kai kurie vairuotojai jau pastebi, kad vis dėlto Vilniaus gatvės gerokai patamsėjo, tačiau apšvietimą prižiūrinčios bendrovės atstovų teigimu, ir toliau bandoma rasti būdų dar sutaupyti: „Atsižvelgdami į eismo saugumo reikalavimus, reguliuojame magistralinių gatvių šviestuvų intensyvumą ir tunelių apšvietimą, apšviečiame stadionus ir vaikų žaidimų aikšteles pagal iš anksto suderintus grafikus.

Modernizuotas apšvietimo tinklas leidžia išmaniai valdyti miesto apšvietimą. Kur jau veikia LED apšvietimas, tai jis jau veikia pagal tam tikrą pritemdymo grafiką, bet kur jo dar nėra, trečdalyje miesto nuo 23 val. yra 30 proc. pritemdomas apšvietimas.“

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Gatvių apšvietimas Vilniuje
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Gatvių apšvietimas Vilniuje

Išjunginėti apšvietimo ten, kur jis jau yra, nors galbūt gyventojų mažiau ar eismas ne toks intensyvus, Vilniuje nežadama.

„Vilnius yra vientisas miestas ir visiems gyventojams bendrovė stengiasi teikti vienodos kokybės paslaugas. Maža to, apšvietimo tinklas plečiasi į miesto pakraščius, todėl apšviesti ir toliau nuo centro esančias gatves yra aktualu“, – žada sostinės apšvietimu besirūpinanti savivaldybės įmonė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min