Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugpjūčio 9d. 18:47 , Atnaujinta: 2020 rugpjūčio 9d. 20:37

Vilniuje šimtai balsuoti negalėjusių baltarusių keikė A.Lukašenkos režimą ir dėkojo Lietuvos policijai

Sekmadienį prie Baltarusijos ambasados Vilniuje išsitęsė didžiulė eilė baltarusių, norėjusių balsuoti prezidento rinkimuose. Kai kurie žmonės laukė net po 4–5 valandas, bet dalis jų savo balso atiduoti nebespėjo. Uždarius ambasados vartus, susirinkusieji perėjo į kitą gatvės pusę ir pradėjo taikų protestą – iškėlę į viršų baltarusiškus pasus ir baltus lapus skandavo šūkį: „Lukašenka išeik“.

Tiek Baltarusijoje, tiek Lietuvoje balsavimas prezidento rinkimuose baigėsi 20 valandą.

Tuo laiku prie Baltarusijos ambasados Vilniuje vis dar stovėjo keli šimtai balsuoti norinčių žmonių, jų eilė buvo nusidriekusi ligi Mindaugo ir Naugarduko gatvių sankirtos. Jiems nebuvo leista atiduoti savo balso prezidento rinkimuose.

Kadangi dauguma eilėje stovinčių žmonių dėl gaišaties kaltino ambasados darbuotojus, kurie, pasak susirinkusiųjų, sąmoningai vilkino procedūras, tai balsuoti negalėję žmonės surengė taikų protestą – perėjo į kitą gatvės pusę ir, į orą iškėlę savo baltarusiškus pasus ir neatiduotą balsą simbolizuojančius tuščius lapus, skandavo prieš Aliaksandro Lukašenkos režimą nukreiptas skanduotes.

„Lukašenka lauk“, – skandavo susirinkusieji, kurių dalis laikė istorines Baltarusijos vėliavas ir režimą kritikuojančius plakatus.

Taip pat baltarusiai skandavo padėką Lietuvos policijos pareigūnams, kurie visą sekmadienį prižiūrėjo tvarką gatvėje prie Baltarusijos ambasados Vilniuje.

Balsavimą vilkino ambasados darbuotojai

Balsuoti prezidento rinkimuose norėjusių baltarusių eilė prie ambasados tįsojo visą sekmadienį.

„Laukiau nuo pirmos popiet, – 15min sakė moteris, kuri prisistatyti nenorėjo. Prie balsavimo urnos ji buvo prileista tik šeštą vakaro, taigi, po penkių valandų laukimo. – Jie specialiai viską daro labai, labai lėtai. Lėtai tikrina pasus, lėtai surašo duomenis. Daro viską, kad kuo mažiau žmonių balsuotų. Matyt, jaučia mūsų prezidentas, jaučia, kas jo laukia.“

Eilėje stovintys žmonės sakė, kad Baltarusijos ambasados darbuotojai per 15 min. į pastatą įleidžia vos po du žmones, o pati balsavimo procedūra, kuri, laukiančiųjų manymu, turėtų būti labai trumpa, Baltarusijos ambasadoje užtrunka dar penkiolika minučių.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Žmonės prie Baltarusijos ambasados Vilniuje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Žmonės prie Baltarusijos ambasados Vilniuje

„Jaunimas nori, kad kuo daugiau žmonių balsuotų, todėl bėgte bėga iki urnos, kad sutaupytų laiko kitiems“, – 15min sakė Vilniuje balsavusi baltarusė.

Paklausus, kodėl susidarė tokia eilė, laukiantieji eilėje ironiškai šypsojosi. „Mūsų prezidentas akivaizdžiai nenori, kad čia susirinkę žmonės atiduotų savo balsus“, – kalbėjo baltarusis vaikinas, kuris sakėsi balsavęs antrą popiet, kai eilė buvo mažesnė, bet vis dar laukiantis savo draugų.

Kai 15min reporteriai stovėjo prie Baltarusijos ambasados vartų, tai per dešimt minučių į pastatą buvo įleistas tik vienas balsuotojas, o kitą kartą vartai buvo atverti tik pastarajam išėjus.

Laiko istorines vėliavas, klausosi rokenrolo

Balsuotojų eilės pradžioje – prie pat ambasados vartų – stovintys žmonės sakė laukiantys nuo pietų, po 4–5 valandas. Stovintys eilės pabaigoje sakė suprantantys, kad pabalsuoti nespės, bet sakėsi šitaip išreiškiantys savo poziciją.

19 val. prie ambasados stovėjo keli šimtai žmonių, eilė buvo nusidriekusi ligi Mindaugo ir Naugarduko gatvių sankirtos. Kai kurie žmonės laikė istorines Baltarusijos vėliavas, Aliaksandro Lukašenkos režimą kritikuojančius plakatus, fone grojo baltarusiškas ir rusiškas rokenrolas, kurį kartkartėmis pertraukdavo žinios iš Baltarusijos.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Žmonės prie Baltarusijos ambasados Vilniuje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Žmonės prie Baltarusijos ambasados Vilniuje

Ant šaligatvio prie laukiančių eilės stovėjo didelės talpos su geriamu vandeniu, taip pat maistas, skėčiai prisidengti nuo kaitrios vakaro saulės.

Pro šalį važiuojančių automobilių vairuotojai kartais pasignalizuodavo arba iškišdavo pro langą išskėstus pirštus – pergalės ženklą V, – o eilėje stovintys balsuotojai pasitikdavo tokį palaikymą plojimais.

Signalizuotojus drausmino Lietuvos policijos, kurių prie Baltarusijos ambasados budėjo 3–4 ekipažai.

Prie įėjimo į ambasadą dirbo nepriklausomi rinkimų stebėtojai, kurie rengė balsuotojų apklausas, stebėtojų nuomone, padėsiančias sudaryti objektyvesnį rinkimų rezultatų vaizdą.

Savo surinktų rezultatų jie kol kas neatskleidė.

Balsavimas Baltarusijos prezidento rinkimuose baigėsi 20 val. Dauguma prie ambasados Vilniuje laukusių žmonių savo balso atiduoti nespėjo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Skanumėlis

Video

07:03
00:49
17:58

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min