Dabar populiaru
Publikuota: 2018 birželio 7d. 14:21 , Atnaujinta: 2018 birželio 7d. 15:27

Vilniuje praėjusią savaitę rasti partizanų vado A.Ramanausko-Vanago palaikai

Vilniuje – pilietinė akcija partizanui A.Ramanauskui–Vanagui palaikyti
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Vilniuje rasti partizanų vado A.Ramanausko-Vanago palaikai

Vilniuje, Našlaičių kapinėse Antakalnyje, archeologai rado su sovietų okupacija kovojusių Lietuvos partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago palaikus. 15min žiniomis, A.Ramanausko-Vanago ir kitų dešimties asmenų palaikai Našlaičių kapinėse buvo iškasti praėjusį penktadienį. Planuota, kad tyrimai užtruks ilgiau, bet DNR ekspertizė parodė vos per kelias dienas, kad vieni iš palaikų yra būtent A.Ramanausko-Vanago.

Lygino su dukra ir broliu

Palaikų autentiškumas nustatytas atlikus teismo antropologinę analizę, kaukolės ir asmens fotografijų sugretinimus bei DNR tyrimus, ketvirtadienį BNS patvirtino Vilniaus universiteto atstovai. Anot Vilniaus universiteto Mokslo prorektoriaus, Medicinos fakulteto Anatomijos, histologijos ir antropologijos katedros prof. Rimanto Jankausko, pavyko greitai atlikti genetinį tyrimą ir kaukolės portretinį sugretinimą.

Tikimybė, kad palaikai yra Auksutės Ramanauskaitės tėvo, yra 99,999997 proc., o kad brolio – 99,9975 proc., – sakė R.Jankauskas.

„Šiuolaikinės technologijos leidžia išskirti DNR iš skeletuotų palaikų. Tai Teismo medicinos tarnyba sėkmingai daro. Palyginimui turėta medžiaga yra A.Ramanausko-Vanago dukters ir jo brolio“, – LRT televizijai teigė VU profesorius.

Rezultatas nėra šimtaprocentinis, pripažino R.Jankauskas, tačiau tiksliau šiuolaikinis mokslas ir nepasako, tiesiog tikimybė, kad tai ne tas žmogus, yra nykstamai maža. „Tikimybė, kad palaikai yra Auksutės Ramanauskaitės tėvo, yra 99,999997 proc., o kad brolio – 99,9975 proc.“, – sakė jis.

Turėtų būti ir daugiau partizanų

Pasak tyrėjų, tose pačiose kapinėse turėtų būti užkasta ir daugiau garsių Lietuvos partizanų, tarp jų – Pranciškaus Prūsaičio-Lapės, Juozo Streikaus-Stumbro ir kitų palaikai. Tikėtina, kad čia gali būti aptikta ir Antano Kraujelio-Siaubūno, paskutinio Aukštaitijos partizano, kapavietė.

VU archeologo docento Gintauto Vėliaus teigimu, pradinis atliekamų archeologinių tyrinėjimų tikslas buvo nustatyti, ar Našlaičių kapinėse buvo užkasami 1956-1969 metų laikotarpiu Vilniuje KGB vidaus kalėjime nužudyti mirties bausme nuteisti asmenys.

Tyrimų metu surasti 27 KGB ir Lukiškių kalėjimuose nužudytų asmenų palaikai. Šiuo metu vyksta šių asmenų identifikavimo darbai. Archeologiniai tyrinėjimai bus tęsiami, ieškoma kitų už Lietuvos laisvę gyvybes paaukojusių asmenų užkasimo vietų.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro direktorė Birutė Burauskaitė sakė, kad centras jau kelis dešimtmečius ieškojo A.Ramanausko-Vanago palaikų.

„Tikrinome kiekvieną tikrą ir netikrą žinią, visas galimas versijas ir po truputį artėjome prie tikslo. Labai simboliška, kad daugiametis darbas apvainikuotas būtent šiais metais, kai minime A.Ramanausko-Vanago 100-ąsias gimimo metines, kai šiuos metus Seimas yra paskelbęs A.Ramanausko-Vanago metais. Svarbu ir tai, kad pernai Vyriausybė išgirdo mūsų prašymą ir skyrė paieškoms papildomų lėšų“, – sakė B.Burauskaitė.

Prof. R.Jankauskas LRT televizijai taip pat sakė, kad dabar bus tikslinamas sužalojimų pobūdis, o tapatybė jau, galima sakyti, nustatyta. Palaikai buvo tiesiog sumesti į duobę.

Vyriausybė pasirūpins palaikų perlaidojimu

Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad dėl partizanų vado A.Ramanausko-Vanago palaikų perlaidojimo Vyriausybė sudarys komisiją.

„Tai svarbus įvykis, kad atrasta palaidojimo vieta. Vyriausybė darys viską, kas priklauso, kad būtų tinkamai palaidotas“, – BNS ketvirtadienį sakė ministras pirmininkas.

„Bus sudaryta Vyriausybės komisija, taip pat tarsimės su dukra, giminaičiais, kaip geriausia įamžinti ir perlaidoti“, – pridūrė S.Skvernelis.

Sužinojęs apie rastus partizanų vado palaikus Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis teigė, kad pagaliau bus galima tinkamai pagerbti didvyrį.

„Tik ką mane pasiekė žinia, kad Našlaičių kapinėse rasti laisvės kovotojo Adolfo Ramanausko – Vanago palaikai. Pagaliau galėsime tinkamai pagerbti tautos didvyrio atminimą. Tai yra šimtmečio dovana ir noriu pasveikinti tuos žmones, padariusius šį atradimą“, – BNS sakė parlamento vadovas.

Praėjusių metų pradžioje į Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrą (LGGRTC) kreipėsi asmuo, pateikęs informacijos apie čia užkasto artimo giminaičio galimą kapavietės vietą. Šis ir kiti liudijimai padėjo tiksliau nustatyti vieną iš šiose kapinėse esančių sušaudytų asmenų užkasimo vietų.

Taip pat siekta išsiaiškinti, ar čia buvo slepiami tik kriminaliniais, ar ir politiniais nusikaltimais kaltintų bei sušaudytų kalinių palaikai. Šiai hipotezei pasitvirtinus, buvo ieškoma konkrečių asmenų palaikų. Egzekucijų aukų užkasimo vietų paieška vykdyta kryptingai, prieš tai išanalizavus turimus archyvinius šaltinius.

Apie galimai užčiuoptą siūlo galą Vilniaus universitetas kartu su LGGRTC pranešė praėjusių metų gruodį. Tuomet skelbta, jog viso Našlaičių kapinėse galėjo būti palaidota per 2600 asmenų. Daugiausia tai buvo negyvi gimę kūdikiai, įvairiose ligoninėse mirę asmenys, neturintys artimųjų, benamiai, neatpažintų asmenų kūnai. Taip pat šiose kapinėse užkasinėtos medicininės atliekos iš įvairių gydymo įstaigų.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./ Rimantas Jankauskas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./ Rimantas Jankauskas

„Tai, be abejo, yra labai džiugi žinia mūsų šaliai ir ypatingai malonu, kad šią istorinę tiesą išsiaiškinome švenčiant mūsų valstybingumo atkūrimo šimtmetį. Anksčiau jau buvo įrodyta, kad šiose kapinėse buvo užkasti nuteistieji mirties bausme 1956–1969 m. laikotarpiu, taip pat ir už politinius nusikaltimus. Tai mums suteikė viltį, kad vykdydami tolimesnę paiešką nustatysime tikslią sušaudytų partizanų palaidojimo vietą. Prognozės pasitvirtino“, – pranešime spaudai teigė VU Medicinos fakulteto Anatomijos, histologijos ir antropologijos katedros profesorius Rimantas Jankauskas.

LGGRTC atliktų tyrimų duomenimis, nuo 1956 iki 1969 metų Vilniuje mirties bausmė įvykdyta 206 asmenims. Iš jų 76 buvo kaltinami politiniais nusikaltimais ir egzekucijos įvykdytos LTSR KGB vidaus kalėjime, 130 nuteisti už kriminalinius nusikaltimus ir sušaudyti Lukiškių kalėjime.

Moksliniai tyrimai atliekami vykdant dar 2008 metais priimtą Seimo rezoliuciją dėl Laisvės kovų dalyvių palaikų užkasimo vietų nustatymo ir tinkamo sutvarkymo.

A.Ramanauskas-Vanagas vadovavo Dzūkijos partizanams, 1949 metais su kitais partizanų vadais jis pasirašė Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio deklaraciją.

Ginkluota kova dėl Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo vyko nuo 1944 iki 1953 metų. A.Ramanauskas-Vanagas buvo suimtas 1956 metais, sovietų žiauriai kankintas, o kitais metais jam įvykdyta mirties bausmė.

TAIP PAT SKAITYKITE: Adolfo Ramanausko-Vanago metų proga publikuotos ištraukos iš partizanų vado dienoraščio

A.Ramanausko-Vanago biografija

 • 1940–1945 m. – Alytaus mokytojų seminarijos dėstytojas
 • 1945 m. – Merkio rinktinės vadas
 • 1946 m. – Dainavos apygardos vado pavaduotojas
 • 1947 m. – Dainavos apygardos vadas
 • 1948 m. – Pietų Lietuvos srities vadas
 • 1949 m. – Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio tarybos deklaracijos signataras, LLKS tarybos prezidiumo pirmininko pirmasis pavaduotojas
 • 1950 m. – LLKS gynybos pajėgų vadas
 • 1945–1952 m. – laikraščių „Trečias skambutis“, „Mylėk Tėvynę“, „Laisvės varpas“, „Svobodnoje slovo“ (skirtas okupantams), „Partizanas“, „Miško brolis“ redaktorius ir apžvalgininkas
 • 1956 m. – suimtas ir kankintas
 • 1957 m. – sušaudytas (39-erių metų)
 • 1998 m. – suteiktas brigados generolo laipsnis
 • 1999 m. – apdovanotas 1-ojo laipsnio Vyčio kryžiaus ordinu

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min