Dabar populiaru
Publikuota: 2009 sausio 15d. 07:53

Vilnius mokosi iš Rygos klaidų

Protestas Rygoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Protestas Rygoje

Lietuvos policija studijuoja įvykių Rygoje medžiagą ir tvirtina neleisianti sukelti panašių neramumų Vilniuje. Tačiau specialistai teigia, kad įvykiai Latvijos sostinėje kelia nerimą.

Po užvakarykščių riaušių Rygoje imta nerimauti, kad panašus scenarijus nepasikartotų Vilniuje per rytdienos masinį mitingą. Manoma, jog nepasitenkinimą valdžios sprendimais išreikš tūkstančiai žmonių, rašo dienraštis „Lietuvos žinios“.

Tačiau teisėsaugininkai pabrėžia, kad dauguma riaušininkų Rygoje, o anksčiau – Taline buvo rusakalbiai. Lietuvoje jų kur kas mažiau negu Latvijoje ar Estijoje, mūsų šalyje nėra ir bent kiek stipresnių radikalių organizacijų. Kadaise Vilniuje siautėjusi „Jedinstvo“ jau seniai neegzistuoja. Todėl tikimasi, kad rytoj drastiškų protesto akcijų pavyks išvengti.

Vis dėlto pareigūnai pasirengę viskam. Žadama nekartoti klaidų, kurias padarė Rygos policija, pasiuntusi pernelyg mažas pajėgas tramdyti įsisiautėjusiai miniai. Lietuvos teisėsaugininkai užsimena, kad kolegų Latvijoje reagavimas galėjo būti netinkamas ir dėl to, jog pastaruoju metu šioje šalyje dėl ekonominės krizės buvo atleista daug pareigūnų.

Policijos vadai ramūs

„Lietuvos žinių“ kalbintas policijos generalinis komisaras Vizgirdas Telyčėnas buvo ramus: „Policija pasirengusi palaikyti viešąją tvarką.“ Jo teigimu, vidaus reikalų ministro įsakymu policininkams į pagalbą gali būti atsiųsti Viešojo saugumo tarnybos (buvę Vidaus tarnybos pulkai - aut.) pareigūnai. Generalinis komisaras tikino nežinantis, ar susidarius kritinei situacijai būtų pasitelkta ir kariuomenė. „Teoriškai galbūt ir gali. Tačiau tai nesvarstytinas dalykas“, – sakė V.Telyčėnas.

Žadama nekartoti klaidų, kurias padarė Rygos policija, pasiuntusi pernelyg mažas pajėgas tramdyti įsisiautėjusiai miniai.

Ramus ir Vilniaus apskrities policijos viršininko pavaduotojas Antonis Mikulskis: „Juk į mitingą susirinks paprasti žmonės, kurie turi teisę išreikšti savo nuomonę. Žinoma, policija atitinkamai ruošiasi. Bet mūsų žmonių mentalitetas kitoks. Manau, jie supranta, kad daužydami langus nieko nepasieks.“ A.Mikulskis nenorėjo atskleisti, kokių konkrečių priemonių ketinama imtis. „Budės sustiprintos pajėgos. Apsaugos bus tiek, kiek reikia“, – aptakiai užsiminė jis.

Kariuomenės pagalbos neprašys

Vakar prieš išskrisdamas į Briuselį vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis dienraščiui papasakojo apie tai, kaip ruošiamasi galimiems neramumams. „Intensyvus pasirengimas vyksta jau nuo antradienio. Mokomės iš Rygos pamokų. Informacija surinkta ir apibendrinta, priimti reikiami sprendimai. Manau, viešasis saugumas bus užtikrintas“, – kalbėjo jis.

Viešojo saugumo tarnyba gali būti panaudota tik įsakius vidaus reikalų ministrui. Rytoj jis dar viešės užsienyje. Tačiau dėl to problemų nekils. Pasak R.Palaičio, pasirengta tam, kad jis tokį įsakymą galėtų duoti telefonu.

Ministro teigimu, net jei prasidėtų riaušės, kariuomenės pagalbos nebus prašoma. „Mes, skirtingai nei Estija ir Latvija, turime Viešojo saugumo tarnybą. Mūsų kaimynai, kai jiems nepakanka policijos pajėgų, būna priversti pasitelkti kariuomenę, nes neturi Viešojo saugumo tarnybos. Dėl to jie dažnai sulaukia kritikos iš Europos Sąjungos. Kariuomenė neturi būti pasitelkiama vidaus reikalams“, – paaiškino R.Palaitis. Ministras tvirtino neturįs informacijos apie kieno nors galimus planus provokuoti riaušes ar neramumus.

Provokatorius gaudys ir VSD

Valstybės saugumo departamento vadovas Povilas Malakauskas paklaustas, kokie įtartini judėjimai ar organizacijos veikia Lietuvoje, atsakė: „Nenorėčiau apie tai kalbėti. Tokią informaciją perduodame prokuratūrai, ji sprendžia, ar yra pagrindo pradėti ikiteisminį tyrimą. Tai mūsų kasdienybė.“ VSD generalinis direktorius tvirtino neturįs duomenų, kad kas nors planuoja sukelti riaušes.

Kelia nerimą

Tuo tarpu Gintautas Paluckas, Vilniaus savivaldybės administracijos vadovas, dienraščiui „Verslo žinios“ sakė, kad įvykiai Rygoje kelia nerimą. „Neramumus, riaušes lėmė panašios priežastys, kokios įžvelgiamos ir Lietuvoje – nepasitenkinimas Vyriausybės veikla, ekonomine padėtimi. Būtent dėl analogiškų priežasčių protesto akcija organizuojama ir pas mus“, – dienraščiui sakė jis. Jis teigė, kad bus skirtos reikiamos policijos pajėgos, tai jau aptarta tarpžinybinėje komisijoje.

Tuo tarpu vidaus reikalų viceministras Algimantas Vakarinas sako, kad vakar Policijos departamento vadovai bendravo su kolegomis Latvijoje, prisijungė ir VSD. Anot A.Vakarino, veiksmų planas ir šiandien bus aptarinėjamas ministerijoje.

„Lietuvos žinios“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Būk sumanus

Ar žinai?

Ar žinai?
Ar žinai?

Metas rinktis

Naviguok į ateitį

Laikas iškylai

Vyrų mados savaitė

Venecijos meno bienalė

Dream 2 Drive

Parašykite atsiliepimą apie 15min