Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2019 03 17, 20:00 Atnaujinta 2019 03 18, 00:55

Vilniaus mero rinkimus laimėjęs Remigijus Šimašius: „Vilniečiai ne katę maiše išsirinko“

20 val. baigėsi balsavimas tose Lietuvos savivaldybėse, kurios pirmojo turo metu neišrinko merų. Vilnius irgi buvo tarp šių savivaldybių. Čia į antrąjį turą pateko dabartinis meras Remigijus Šimašius ir jau tris kartus meru buvęs, tačiau dar nė karto neišrinktas tiesiogiai Artūras Zuokas. Balsų skaičiavimui atėjus į pabaigą paaiškėjo, kad miestui dar ketverius metus vadovaus R.Šimašius, A.Zuokas jį pasveikino su pergale.

Papildyta 00.55 val. VRK skelbia duomenis apie visų Vilniaus apylinkių balsavimo rezultatus. Pagal išankstinius duomenis, už R.Šimašių balsavo 60,03 proc. balsavusių rinkėjų sostinėje, o už A.Zuoką – 38,85 proc.

Papildyta 00.45 val. Liko suskaičiuoti paskutinę apylinkę, o R.Šimašiaus pranašumas daugiau nei užtikrintas – jis surinko 59,99 proc. balsų. Tai šiek tiek mažiau, nei prieš ketverius metus, kai už jį balsavo 61,95 proc. į rinkimus atėjusių vilniečių.

Papildyta 00.02 val. Suskaičiuoti jau 145 apylinkių balsai, atotrūkis lieka toks pats.

Papildyta 23 val 37 min. VRK skelbia jau 137 apylinkių balsus, R.Šimašius pirmauja su 60 proc. balsų, A.Zuokas surinko 39 proc.

Papildyta 23. val 23 min. VRK paskelbus 131 apylinkių balsus R.Šimašius dar labiau išsiveržė į priekį. Jis surinko 59 proc. balsų, A.Zuokas – 39 proc. balsų.

Į štabą „Piano Man“ bare iš televizijos laidų sugrįžo R.Šimašius – jį užplūdo bendražygių euforijos banga.

Grįžęs į štabą R.Šimašius buvo pasitiktas džiaugsmo šūksniais – čia intensyviai švenčiama pergalė.

„Noriu padėkoti visiems čia esantiems, nes su jumis tai galėjome pasiekti. Ačiū jums, – kalbėjo R.Šimašius. – Aš labai didžiuojuosi jumis visais, kad į šituos rinkimus mes ėjome kalbėdami ne prieš kažką, o kalbėdami apie tas vertybes, kuriomis tikime. Man labai svarbu, kad vilniečiai ne katę maiše išsirinko, o tuos žmones, kalbu apie visus, kurie žino, kokios jų vertybės yra.“

Jis įvardijo, kad tai didžiulė pergalė, didžiulis pasiekimas, tačiau esą būsimieji ketveri metai tikrai nebus lengvi.

„Pirmos emocijos yra – ačiū vilniečiams, kurie pasirinko drąsų, laisvą, į ateitį žiūrintį, kūrybingą Vilnių, – žurnalistų paklaustas apie pirmąsias emocijas sakė R.Šimašius. – Manau, kad nuoširdumas padėjo, tai, kad laikiausi savo vertybių ir tai, kad vilniečiai pamatė, jog darbai gali nuo žodžių nesiskirti ir vykti tai, kas žadėta.“

Aš širdyje galvojau apie panašius skaičius, bet šeštadienį ir sekmadienį tikrai labai ramu nebuvo, – kalbėjo R.Šimašius.

Koalicijos jau naktį jis teigė nesudarinėsiąs, derybos esą prasidės antradienį.

„Kol kas galutinių skaičių neturime, aš širdyje galvojau apie panašius galvojau, bet šeštadienį ir sekmadienį tikrai labai ramu nebuvo, nerimas kirbėjo paširdžiuose, kaip atrodys antrasis turas“, – kalbėjo prieš vidurnaktį R.Šimašius.

Jis dar kartą pakartojo, kad dirbti kartu su A.Zuoko partija jam būtų sunkiau, nes vertybės skiriasi. Tačiau su kitomis partijomis, jų atstovais ir vadovais jau kalbėjosi, taip pat ir sekmadienio vakarą.

„Su visomis partijomis esu kalbėjęs, manau, pavyks sutarti ir be A.Zuoko partijos, nes ten yra vertybinių iššūkių“, – teigė R.Šimašius, teigęs, kad jau kalbėjosi su Gabrieliumi Landsbergiu.

Mero žmona Agnė Matulaitė nusijuokė paklausta, kaip jaučiasi, kai vėl ketverius metus nematys vyro: „Aš tikiuosi, matysiu vyrą, niekur jis neišvažiuoja, nedingsta, bet žinoma, mums kaip šeimai būtų geriau, jei jis nebūtų laimėjęs. Bet aš visada palaikau savo vyrą, kaip ir jis mane palaiko. Ir žinau, kad tai jo svajonė kurti toliau Vilnių, nuostabų Vilnių. Tai tokia jaučiuosi, lyg į karą išleidžianti savo karžygį.“

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Remigijus Šimašius švenčia pergalę Vilniaus mero rinkimuose
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Remigijus Šimašius švenčia pergalę Vilniaus mero rinkimuose

Laimėjusį rinkimus R.Šimašių pasveikino ir tėvai.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Remigijus Šimašius švenčia pergalę Vilniaus mero rinkimuose
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Remigijus Šimašius švenčia pergalę Vilniaus mero rinkimuose

Papildyta 23 val. 16 min. Suskaičiavus 123 apylinkių rezultatus, situacija nepasikeitė – R.Šimašius pirmauja užtikrintai su 59 proc. balsų, A.Zuokas turi tik 40 proc. balsų.

Laukdami grįžtančio į štabą R.Šimašiaus jo komandos nariai skanduoja „Mes laimėjom“.

Papildyta 22.35 val. Suskaičiuoti rezultatai 109 apylinkėje, R.Šimašius turi 59,02 proc., A.Zuokas – 40,98 proc. balsų.

R.Šimašiaus patarėjas Karolis Žukauskas jau tvirtina, kad „R.Šimašius nebedirbti Vilniui dar ketverius metus nebeturi šansų“, kadangi jau suskaičiuota du trečdaliai balsų.

Tada jau, matyt, tendencija jau tokia. Tai taip. Tai Remigijau, sveikinu.

22 val 30 min. iš dalyvavimo televizijų laidose į sostinės barą „Sanatorija“ pas bendražygius sugrįžęs A.Zuokas buvo pasitiktas bendražygių plojimais.

Pradžioje klausinėjamas, ar eis sveikinti R.Šimašiaus, A.Zuokas dar nenorėjo tikėti pralaimėjęs – siūlė sulaukti galutinių rezultatų, bet sužinojęs, kad jau suskaičiuoti 109 apylinkių iš 151 rezultatai, pripažino, jog tai – jau viskas.

„Tada jau, matyt, tendencija jau tokia. Tai taip. Tai, Remigijau, sveikinu“, – ištarė jis.

Vėliau LRT jis sakė neisiantis pasveikinti R.Šimašiaus į visai netoli esantį barą „Piano man“, nes tiesiog tingi.

A.Zuokas sakė ne susitaikantis su pralaimėjimu, o jį priimantis.

„Dabar, matyt, dar anksti daryti išvadas, bet bet kuriuo atveju sprendimas rinkėjų yra toksai vienintelis, matyt, neginčijamas ir teisingas, – neslėpdamas jaudulio kalbėjo jis. – Gaila, kad vilniečiai nepasirenka miesto ėjimo į priekį, renkasi tokią, kaip sakoma, plaukimo ir tyvuliavimo būseną. O aš bet kuriuo atveju dėkingas tiems rinkėjams, kurie mane palaiko, įvertinant, kiek buvo neskanios netiesos ar šmeižto elementų.“

Šįkart kartu su bendražygiais bare rinkimų rezultatų nelaukė Agnė Zuokienė, pats A.Zuokas sakė, kad ji stebi procesą per televiziją. A.Zuokas užsiminė, kad jo žmona turėtų vesti partijos sąrašą Europos Parlamento rinkimuose, nors A.Zuokienė balsuodama prieš kelias dienas išankstiniuose rinkimuose teigė, jog ketina dirbti Vilniaus miesto taryboje.

Skaičiuojant balsus R.Šimašius užtikrintai pirmavo

Papildyta 22.01 val. Suskaičiavus 72 apylinkių iš 151 balsavimo rezultatus, R.Šimašius dar labiau tolsta. Už jį balsus atidavė 58 proc. šių apylinkių rinkėjų, už A.Zuoką – 41 proc.

Papildyta 21.46 val. VRK skelbia 58 apylinkių balsus. Už R.Šimašių savo balsus atidavė 57,89 proc. rinkėjų iš šių apylinkių, už A.Zuoką – 40,89 proc.

Papildyta 21.32 val. suskaičiavus 36 apylinkių balsus, R.Šimašius – vis dar pirmas. Jis surinko 56 proc. balsų – A.Zuokas 42 proc. balsų.

Dalyvaudamas LRT laidoje A.Zuokas šių rezultatų sakė nesureikšminantis, esą dar nedaug apylinkių balsai suskaičiuoti, todėl situacija dar gali pasikeisti. Jis teigė, kad net jei ir pralaimės, yra pozityvių dalykų – jo frakcija miesto taryboje yra antra pagal dydį.

„Dabartinėje kadencijoje neturėjome jokio kontakto su Remigijumi, ne todėl, kad mes nenorėtume (...) Mes visada linkę bendrauti ir sutarti dėl to, kas reikalinga miestui. Žiūrėsime, kokia susiformuos valdančioji dauguma ir koks bus mūsų svoris“, – klausiamas, ką darys, jei nepavyks susigrąžinti mero posto, LRT kalbėjo A.Zuokas.

Pradėjus ryškėti atotrūkiui R.Šimašius savo komandos nariams vis dėlto sakė, kad švęsti pergalę dar ankstoka – buvo suskaičiuota arti 40 apylinkių balsavimo rezultatai. Tačiau vis dėlto jis teigė tikįs, kad visų bendras darbas turi atnešti teigiamus rezultatus. Komandos nariai, kartu laukiantys rezultatų, dabartinį merą sveikino jau kaip nugalėtoją.

Papildyta 21.16 val. suskaičiavus 15 apylinkių balsus pirmauja R.Šimašius – jis surinko 54 proc. balsų, A.Zuokas – 44 proc.

Papildyta 21.02 val. suskaičiavus septynių sostinės rinkimų apylinkių balsus R.Šimašius gavo 54 proc., o A.Zuokas 45 proc. balsų.

Pirmajame ture R.Šimašius gavo 37,33 proc. balsų, o A.Zuokas – 22,7 proc. Tačiau ar šis rezultatas lems ir galutinę pergalę antrajame ture, paaiškės suskaičiavus balsus visose 151 apylinkėje.

Rinkimų rezultatų abiejų kandidatų komandos laukė netoli vieni kitų: R.Šimašiaus – bare „Piano Man“, A.Zuoko – „Sanatorijoje“. Tiesa, patys kandidatai čia pasirodė trumpam po apsilankymo 15min studijoje, kur dalyvavo specialiai merų rinkimų antrajam turui skirtoje laidoje, vėliau abu iškeliavo į kitas televizijų ir naujienų portalų laidas.

„Sanatorija“ apie 9 val vakaro – sausakimša, A.Zuoko bendražygiai nusiteikę linksmai, vaišinasi vandeniu arba kokteiliais. Pats kandidatas taip pat atrodo gerai nusiteikęs.

VIDEO: 15min studijoje – speciali merų rinkimų transliacija

A.Zuokas: rezultatų nebursiu

Specialioje merų rinkimų laidoje 15min studijoje Artūras Zuokas kartojo, kad prieš šiuos rinkimus jis labai jauti palaikymą rinkėjų, skatinimą vėl dalyvauti rinkimuose.

„Anksčiau gal būdavo tyliai, bet dabar einat Užupyje girdėjau šaukiant iš kitos gatvės pusės: „Mes už jus balsuosim, jus palaikome, norime jūsų“. Bet rezultatų nebursiu“, – kalbėjo kandidatas į Vilniaus merus.

Jis tikino, kad dabar situacija tikrai kitokia, nei buvo prieš ketverius metus – tada kitų partijų lyderiai rėmė R.Šimašių, dabar nė vienas iš jų, išskyrus į tarybą nepatekusių socialdemokratų lyderį Gintautą Palucką, nepalaikė bent jau atvirai. Anot A.Zuoko, dabar kitų partijų atstovai esą išsakė paramą jam.

„Esu kalbėjęs praktiškai su visų politinių partijų atstovais, kurie turi atstovus taryboje, su visais turėjome pirmas diskusijas, derybėles. Visi laukia šios dienos rezultatų, nes meras turi teisę didesnę inicijuoti derybas dėl koalicijos. Bet koalicija labai aiški, juolab mažiau politinių partijų bus. (…) Konservatoriai yra svarbūs, jie yra trečia pagal mandatų skaičių taryboje. Dar nieko nepažadėjau, jie pagrindiniai koalicijos partneriai. Konservatoriai turi ir nuoskaudų dėl R.Šimašiaus“, – sakė A.Zuokas.

Kas bus kiti partneriai? A.Zuokas kaip galimus įvardijo Darbo partiją, „valstiečius“. „Viduje visada abejonių yra, bet sprendžiant iš įdėtų pastangų, kitų partijų palaikymo. O ir vilniečiai turėjo matyti tą neveiklumą, pasyvumą dabartinio mero miesto taryboje, korupciniai skandalai susiję su Liberalų sąjūdžiu ir ta aplinka, turėjo tai parodyti, kad Vilnius praradęs dinamiką. Niekada nebuvo taip, kad Vilnių lygintų su Kaunu, Vilnių lygindavo su Talinu, Varšuva, Praha ir kitais miestais“, – sakė A.Zuokas.

R.Šimašius: nesudarinėjom koalicijos tarp turų

„Dabar viskas iš naujo“, – 15min studijoje kalbėjo R.Šimašius, dėkodamas visiems, kurie balsavo už jį, o tuo pačiu, anot dabartinio mero, palaikė atviro, draugiško Vilniaus miesto ateitį.

Jis tikino, kad buvęs tikras, jog reikia burti platesnį palaikymą turinčią koaliciją, todėl ir ėjo į rinkimus su komitetu, ne savo buvusia partija – Liberalų sąjūdžiu.

„Aš labai tikiuosi, kad žmonės, prieš ketverius metus mane rinkosi žinodami kitas mano veiklas kaip ministro, Seimo nario, galvodami, gal bus ir nieko, o šiandien gali pažiūrėti, koks meras aš buvau, remtis ne tik įvaizdžiu, bet ir patirtimi“, – kalbėjo R.Šimašius, tačiau prognozuoti rezultatus teigė nenorįs, nes rezultatai bus greitai.

Dabartinis meras tikino, kad tarp pirmo ir antro turo neturėjo tikslo suburti koaliciją, be to, ir kitų partijų atstovai pasakė, kad dirbs su tuo, kuris laimės rinkimus, tarkim, konservatoriai. Tačiau sakė susitikęs su visais.

R.Šimašius teigė esąs dėkingas prezidentei Daliai Grybauskaitei už išsakytą paramą, taip pat priminė ir Ingridos Šimonytės išsakytą paramą.

Paklaustas, ar nebus taip, kad 2017 m. spalį išmetę konservatorius, R.Šimašiaus komandos nariai patys sau pakenkė, jis teigė, kad nuoskaudų gali būti, tačiau esą tai normalu politikoje.

Pirmame ture buvo 17 kandidatų

Pirmajame rinkimų ture vilniečiai rinkosi net iš 17-os kandidatų į merus, o tai buvo daugiausia iš visų savivaldybių. Kandidatų sąrašus Vilniuje buvo pateikę 18 partijų ir visuomeninių judėjimų, o tuose sąrašuose figūravo net 841 kandidatas. Sostinės taryboje yra 51 narys, tad be mero išsirinkti teks dar 50 narių.

Į Vilniaus tarybą pateko 17 visuomeninio rinkimų komiteto R.Šimašiaus komanda „Už Vilnių, kuriuo didžiuojamės!“ atstovų, 10 A.Zuoko ir vilniečių koalicijos „Laimingas Vilnius“ narių, 9 Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovai, 6 Lenkų rinkimų akcijos ir Rusų aljanso koalicijos „Krikščioniškų šeimų sąjunga“ nariai, taip pat 5 „darbiečiai“ ir 3 „valstiečiai“.

Kas sudarys būsimąją valdančiąją daugumą, prieš antrąjį turą niekas kalbėti nenorėjo. Didžiausią frakciją po abiejų į antrą turą patekusių kandidatų turėsiančios TS-LKD atstovas Valdas Benkunskas 15min sakė, kad jie tarsis su laimėjusiuoju mero postą.

Kitų partijų, patekusių į Vilniaus tarybą, atstovai irgi savo paramos laukiant antrojo turo nei R.Šimašiui, nei A.Zuokui neišsakė.

Penktadienį, kovo 15 d., 15min studijoje apsilankę abu kandidatai vienas kitam komplimentų nežarstė ir leido suprasti – jiems sutarti ir dirbti kartu išrinkus merą, kad ir kuris iš jų juo taptų, bus itin sunku.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min