Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 gegužės 5d. 10:56 , Atnaujinta: 2021 gegužės 5d. 15:25

Vilnius turi tūkstančius „Vaxzevria“ vakcinos dozių, tačiau paankstinti antro skiepo negali – Vyriausybės pozicija kitokia

Vakcinavimo centras „Litexpo“ rūmuose
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Vakcinavimo centras „Litexpo“ rūmuose
Trečiadienio rytą Vilnius turėjo laisvų 19 tūkst. „Vaxzevria“ („AstraZeneca“) vakcinos dozių, kurios skirtos suskiepyti šią savaitę. Tik norinčių nėra daug, tad sostinės savivaldybė žada leisti skiepytis vis naujoms prioritetinėms grupėms, nors norėta paankstinti antros dozės laiką. Tačiau šis siūlymas nesulaukia pritarimo Vyriausybėje, pastarosios pozicija yra paskiepyti kuo daugiau žmonių pirmąja doze. Šios pozicijos Arūnas Dulkys laikosi ir toliau.

Kol kas – po trijų mėnesių

Kelias pastarąsias dienas Vilniuje sklando gandai apie tai, kad netrukus bus leista paankstinti antrosios „AstraZeneca“ gamintojo vakcinos „Vaxzevria“ dozės laiką tiems, kurie pirmąja jau pasiskiepijo. Šiuo metu visiems, gavusiems šios vakcinos pirmą dozę, antroji numatyta po maksimalaus galimo laiko – trijų mėnesių.

Štai Vilniaus meras Remigijus Šimašius, pirmąja doze pasiskiepijęs balandžio 1-ąją, sakė, kad antroji jam numatyta jau po Joninių. Meras pirmadienį spaudos konferencijoje kalbėjo, jog miestas tikrai pritartų paankstinti antrosios dozės laiką, tačiau nuspręsti pati savivaldybė čia negali.

Trečiadienio rytą skelbiama, kad Vilniuje laisvų registracijos talonėlių yra 19 034 (10.38 val. duomenimis), bet visi jie skirti norintiems pasiskiepyti „Vaxzevria“ vakcina. Kitų vakcinų rinktis nebegalima jau nuo pirmadienio pietų, kai registruoti buvo leista žmonėms nuo 45 metų ir vyresniems.

Norėtų ankstinti, bet negali

Mero patarėjas Karolis Vaitkevičius 15min teigė, kad Vilniaus miesto savivaldybė įsitikinusi – leidus paankstinti antrosios vakcinos dozės laiką, „Vaxzevria“ rinktųsi kur kas daugiau žmonių.

Tai padidintų šios vakcinos likvidumą, patrauklumą, bet suprantame Vyriausybės norą kuo greičiau paskiepyti kuo daugiau žmonių pirmąja doze.

„Tai padidintų šios vakcinos likvidumą, patrauklumą, bet suprantame Vyriausybės norą kuo greičiau paskiepyti kuo daugiau žmonių pirmąja doze“, – sakė jis.

Šią Vyriausybės poziciją ne vieną kartą yra kartojusi premjerė Ingrida Šimonytė. Svarstyta taip pat nukelti ir antrosios dozės kitomis vakcinomis laiką, skiepyti „Pfizer“ vakcina ne po trijų savaičių, kaip rekomenduoja gamintojas, bet vėliau. Tai esą irgi prisidėtų prie to, kad pirmąją dozę gautų daugiau gyventojų ir jie jau irgi turėtų šiokią tokią apsaugą.

Galima, jei privalu nuolat testuotis

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys po Vyriausybės posėdžio sakė, kad net ir prasidėjus masinei vakcinacijai antroji dozė bus numatoma po maksimalaus laiko. Vėliau esą bus žiūrima pagal situaciją, peržiūrėti tvarką ketinama nebent vėliau. Tai priklausys ir nuo vakcinų kiekio, kiek turės Lietuva, ir nuo to, kiek žmonių bus paskiepyta.

Manome, kad startuosime su etapine vakcinacija pagal amžiaus grupes su tuo pačiu savaičių skirtumu ir mėginsime pasiekti kuo didesnį žmonių skaičių.

„Mes startavome su šita vakcina su maksimaliu rekomenduojamu terminu, vėliau rekomendavome daryti išimtis abiturientams, mokytojams dėl veiklos, egzaminų, įvairių specifinių priežasčių. Manome, kad startuosime su etapine vakcinacija pagal amžiaus grupes vis dėlto su tuo pačiu savaičių skirtumu ir mėginsime pasiekti kuo platesnį, didesnį žmonių skaičių, kurie vakcinuotųsi.

Vėliau žiūrėsime, kas vyksta, kokia situacija su vakcinų likučiais, atsargomis, kita logika. Be abejo, gali būti, kad ateityje peržiūrėsime šį sprendinį, priklausomai nuo to, kokią turėsime bendrą situaciją – kiek turėsime vakcinų, kokią turėsime vakcinacija. Tai yra gyvas mechanizmas“, – kalbėjo sveikatos apsaugos ministras.

Tiesa, Sveikatos apsaugos ministerija balandžio 15 d. yra išplatinusi pranešimą, kuriame teigė, kad „primena savivaldybėms ir skiepijančioms įstaigoms, kad skiepijant vakcina nuo koronaviruso „Vaxzevria“ (gamintojas „AstraZeneca“) rekomenduojama daryti 12 savaičių pertrauką tarp pirmos ir antros vakcinos dozės, tačiau, atsižvelgiant į individualias aplinkybes, antrą dozę leidžiama skirti ir anksčiau, gamintojo nustatytu 4–12 savaičių intervalu“.

„Trumpesnį intervalą ministerija rekomenduoja taikyti mokytojams ir abiturientams, atsižvelgiant į jų ugdymo planus ir egzaminų tvarkaraščius, taip pat kitų skiepijamų grupių asmenims, jeigu ilgesnė pertrauka tarp pirmos ir antros vakcinos dozių gali daryti neigiamą įtaką jų vykdomai veiklai.

Anksčiau skirti antrą „Vaxzevria“ vakcinos dozę taip pat rekomenduojama toms gyventojų grupėms, kurioms yra privalomas periodinis testavimas, kol asmenys nėra paskiepyti pagal pilną vakcinacijos schemą“, – teigta pranešime.

Trumpesnį intervalą SAM rekomenduoja taikyti mokytojams ir abiturientams, taip pat kitų grupių asmenims, jeigu ilgesnė pertrauka gali daryti neigiamą įtaką veiklai.

Taip pat SAM ragino tuos gyventojus, kuriems antra vakcinos dozė buvo paskirta po 12 savaičių ir kurie dėl pagrįstų aplinkybių norėtų ją gauti anksčiau, kreiptis į skiepijančią įstaigą. Esą tokie prašymai bus vertinami individualiai, atsižvelgiant į konkrečią situaciją.

„Vadovaujantis preparato charakteristikų santrauka, „Vaxzevria“ vakcina yra skiepijama dviem dozėmis, tarp jų darant 4–12 savaičių pertrauką. Klinikinių tyrimų apžvalga rodo, kad po ilgesnės pertraukos formuojasi daugiau antikūnų ir tvirtesnis imunitetas, todėl SAM rekomendavo taikyti maksimalų 12 savaičių laiko tarpą“, – teigė SAM.

Kviečia kitas grupes

Vilnius savo ruožtu mėgins kviesti kitas grupes gyventojų skiepytis – jau trečiadienį žadama paskelbti apie tai, kad pradedama skiepyti įmonių, kuriose dirba daugiau nei 100 žmonių, darbuotojus.

Kaip skelbiama savivaldybės pranešime spaudai, nuo trečiadienio pradedama registruoti vakcinai daugiau nei 100 darbuotojų turinčias įmones, kurių veiklos srityse per pastarąjį mėnesį buvo nustatyta COVID-19 židinių.

Šių įmonių darbuotojams artimiausiu metu bus sudaryta galimybė pasiskiepyti tik „Vaxzevria“ („AstraZeneca“) vakcina. Toks sprendimas, anot savivaldybės, priimtas atsižvelgus į didelį turimą šios vakcinos kiekį ir kol kas neužpildytą savaitgalio pamainą „Litexpo“ vakcinavimo centre.

„Mūsų vakcinavimo centras „Litexpo“ pasiruošęs skiepyti nors ir po 10 tūkst. asmenų per dieną, šį savaitgalį jis dirbs visu pajėgumu, tačiau norinčių skiepytis „Vaxzevria“ vakcina trūksta. Todėl nusprendėme plėsti auditoriją ir šią vakciną pasiūlyti didelių įmonių darbuotojams, remdamiesi Sveikatos apsaugos ministerijos numatytais vakcinavimo grupių prioritetais“, – cituojama Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorė Lina Koriznienė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Žmonių eilės prie vakcinavimo centro „Litexpo“
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Žmonių eilės prie vakcinavimo centro „Litexpo“

Direktorė taip pat pabrėžė, kad šiai grupei – didelių įmonių darbuotojams – artimiausiu metu kitos vakcinos nebus atvertos: „Kitaip tariant, turite gerą šansą pasiskiepyti dabar siūloma vakcina, arba laukti mažiausiai mėnesį, kol atsiras daugiau kitų vakcinų ir galėsite rinktis. Siūlome jau dabar apsaugoti save, kadangi pirmasis „Vaxzevria“ skiepas suteikia dalinį imunitetą.“

Nežinia, kas paveikė, bet vos po kelių valandų, apie 13 val., laisvų vietų registracijai tebuvo likę apie 14 tūkst.

Didžiosios įmonės, kurios jau pateikė sąrašus savivaldybei, turi informuoti savo darbuotojus, kad kiekvienas norintis gali registruotis skiepui http://vakcina.vilnius.lt/ svetainėje ir jau šį savaitgalį pasiskiepyti.

„Labai kviečiame kultūros sektorių pasinaudoti šia proga apsaugant savo darbuotojus – gavome laiškų iš didžiųjų kultūros sektoriaus atstovų, dabar tikimės jų aktyvios reakcijos į šį pasiūlymą“, – sakė savivaldybės administracijos vadovė.

Labai kviečiame kultūros sektorių pasinaudoti šia proga apsaugant savo darbuotojus, tikimės jų aktyvios reakcijos į šį pasiūlymą.

Šiuo metu Vilnius turi beveik 20 tūkst. nerezervuotų „Vaxzevria“ vakcinų, kurias nori išnaudoti per savaitgalį. Didžiųjų įmonių pateiktuose sąrašuose yra apie 65 tūkst. darbuotojų.

Naujienų žada ir daugiau

Ketvirtadienį savivaldybė žada ir daugiau naujienų savo eilės laukiantiems ir norintiems pasiskiepyti žmonėms, tikėtina, kad registruotis galės ir jaunesni nei 45 metų vilniečiai.

Pirmadienio spaudos konferencijoje R.Šimašius, paklaustas apie antrąją „AstraZeneca“ vakcinos dozę, ar bus galima ją paankstinti, kalbėjo, kad tai turi spręsti specialistai. Vis dėlto jis sako kėlęs šį klausimą ne kartą Sveikatos apsaugos ministerijai.

„Turime tą problemą, kad žmonės skaičiuoja ir net nepaisant to, kad po pirmos „AstraZeneca“ dozės susidaro labai didelis imunitetas, gal didesnis nei po kitų vakcinų pirmų dozių, bet pilną paketą žmogus gauna gavęs antrą dozę.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vakcinavimo centras „Litexpo“ rūmuose
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vakcinavimo centras „Litexpo“ rūmuose

Tai matematika yra paprasta – aš gavau balandžio 1 d. pirmą „AstraZeneca“ skiepą, o antrą gausiu birželio pabaigoje. O žmogus, kuris gauna, tarkim, gegužės 3 d. pirmą „Pfizer“ dozę, antrą gaus gegužės pabaigoje, mėnesiu anksčiau. Tad natūralu, kad norėdami gauti pilną imunitetą, galbūt turėdami omeny kelionių planus žmonės labiau linksta rinktis kitą vakciną ir tai yra problema“, – kalbėjo R.Šimašius.

Anot mero, visi skiepai yra geri, jokių abejonių čia nėra, tačiau laikas yra problema, todėl jis ir pats laukiąs SAM sprendimo, kad galima būtų paankstinti antros dozės laiką.

„Kol kas tokia galimybė yra tik pedagogams ir abiturientams, visiems kitiems kaip ir ne“, – sakė R.Šimašius.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Rūpintis aplinka – paprasta

Video

01:14
00:56
00:48

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min