Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2016 08 30, 10:55 Atnaujinta 2016 08 30, 12:41

Virtuvės įrankių skandalas: Lietuvos kariuomenė dvejus metus bando įrodyti, kad buvo apgauta

Lietuvos kariuomenė prieš kelerius metus pati kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl bendrovės „Nota Bene“ pristatytų daiktų. Kariškiai įtarė, kad pirkimo konkursą laimėję verslininkai galbūt sukčiauja, nes pristatė ne tos firmos daiktus, bet galimai užklijavo netikrus logotipus. Virtuvės įrankių Lietuvos kariuomenė iki šiol nenaudoja, nes tikisi, kad teismas priims sprendimą dėl galimo sukčiavimo.
Spaudos konferencija
Vytautas Jonas Žukas / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Aštuonis kartus didesnės kainos

Antradienį Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) paviešino, kad Lietuvos kariuomenė iš bendrovės „Nota Bene“ įsigijo virtuvės įrankių už 173,8 tūkst. eurų. Palyginus daiktų kainas su jų verte rinkoje paaiškėjo, kad kariškiai sumokėjo aštuonis kartus brangiau.

„Kad mes permokėjome, pasakė ne VPT, bet mes patys“, – antradienį sakė Lietuvos kariuomenės vadas generolas Jonas Vytautas Žukas.

VPT paskelbė, kad Lietuvos kariuomenę už 180 eurų įsigijo pjaustymo lentelę, kuri rinkoje kainavo 28 eurus. Už duonriekį peilį buvo sumokėta 142 eurai, nors parduotuvėje toks daiktas kainavo vos 13 eurų.

Kepsniams naudojama šakutė buvo nupirkta už 184 eurus, kiaurasamtis – už 70 eurų, galąstuvas – už 103 eurus, peilis mėsai kapoti – už 250 eurų. Sietelis įsigytas už 161 eurą, skirtingų dydžių samteliai – už 243 eurus ir 258 eurus.

„Visą tą informaciją, kuri šiandien buvo paviešinta, surinko pati Lietuvos kariuomenė“, – pritarė krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

15min iliustr./Virtuvės įrankius kariuomenė pirko brangiau nei rinkoje
15min iliustr./Virtuvės įrankius kariuomenė pirko brangiau nei rinkoje

Įtarė sukčiavimą, bet prokurorai jo nemato

2014 metų pabaigoje Lietuvos kariuomenė pastebėjo, kad dalis bendrovės pristatytų daiktų yra ne tokie, kaip buvo žadėta. Jie įtarė galimą sukčiavimą.

„Sukčiavimo esmė yra ta, kad Lietuvos kariuomenė prašė pateikti konkretaus gamintojo prekes. Vykdant sutarties sąlygas ir atliekant patikrinimus išaiškėjo, kad tas konkretus gamintojas tų prekių negamina. Tuo tarpu bendrovė ne tik pateikė pasiūlymą, kad gali pristatyti tas prekes, tačiau ant prekių užklijavo tos užsienio bendrovės logotipą ir prekės ženklą. Todėl mes manome, kad tai gali būti nusikalstamas sukčiavimas“, – sakė Lietuvos kariuomenės Teisės departamento direktorius pulkininkas Teisutis Jasiulionis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Spaudos konferencija
Luko Balandžio / 15min nuotr./Juozas Olekas

Kariškiai kreipėsi į Generalinę prokuratūrą su prašymu pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimo sukčiavimo, tačiau teisėsauga pripažino, kad verslininkų veiksmuose nėra nusikaltimo sudėties.

Nepaisant to, kariškiai nenaudoja jau įsigytų virtuvės įrankių, nes tikisi, kad tai bus įrodymas tyrime. Jie laikomi sandėliuose.

„Jeigu teismai pripažins, kad tai buvo nešvarus sandėris, tai mes viską grąžinsime“, – aiškino generolas J.Žukas.

Lietuvos kariuomenė yra apskundusi Generalinės prokuratūros sprendimą nutraukti ikiteisminį tyrimą dėl sukčiavimo.

Pastarąjį kartą į teismą kariškiai kreipėsi 2016 metų rugpjūčio 17 dieną. Sprendimai kol kas nepriimti.

Priteisė 30 tūkst. eurų už delsimą

Dėl šios situacijos buvo nušalintas Lietuvos kariuomenės Materialinių resursų departamento karininkas. Naujienų agentūros BNS žiniomis, tai – tuometis vadovas Valdas Dambrauskas.

Atlikus tarnybinį patikrinimą jam buvo skirta nuobauda, 30 proc. sumažintas atlyginimas, tačiau jis nebuvo išmestas iš krašto apsaugos sistemos. Karininką perkėlė į Jungtinį štabą.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Spaudos konferencija
Luko Balandžio / 15min nuotr./Teisutis Jasiulionis

Bendrovė „Nota Bene“ ir toliau dalyvauja Lietuvos kariuomenės viešuosiuose pirkimuose.

Kariškiai aiškino, kad kol kas neturi teisinio pagrindo išmesti verslininkų iš konkursų.

„Jeigu jų pasiūlymas tinkamas, jie pripažįstami nugalėtojais“, – sakė Lietuvos kariuomenės Teisės departamento direktorius pulkininkas Teisutis Jasiulionis.

Jeigu teismas patenkintų Lietuvos kariuomenės skundą dėl Generalinės prokuratūros sprendimo nutraukti ikiteisminį tyrimą ir verslininkai būtų pripažinti sukčiavę, tada atsirastų pagrindas nepriimti jų į konkursus.

Šiemet Lietuvos kariuomenė jau laimėjo vieną teisminį ginčą prieš „Nota Bene“. Kariškiai teigė, kad verslininkai delsė pristatyti prekes, todėl prašė mokėti delspinigius. Lietuvos kariuomenei buvo priteista daugiau nei 30 tūkst. eurų.

„Tikimės, kad suma bus sumokėta, kaip nurodė teismas“, – sakė pulkininkas K.Jasiulionis.

Bendrovė „Nota Bene“ savo internetiniame puslapyje skelbia, kad užsiima prekyba specializuotais daiktais. Šie verslininkai dažnai laimi konkursus Lietuvos kariuomenėje. Skaičiuojama, kad nuo 2012 metų krašto apsaugos sistemoje ši bendrovė jau yra laimėjusi konkursų už maždaug 10 mln. eurų.

Prezidentė reikalauja kruopštaus tyrimo

Prezidentė D.Grybauskaitė taip pat sureagavo į šią situaciją. Ji paragino užkirsti kelią piktnaudžiavimui.

„Prezidentės teigimu, būtina labai atidžiai išsiaiškinti situaciją dėl Krašto apsaugos ministerijos vykdomų viešųjų pirkimų, kad būtų užkirstas kelias bet kokiems piktnaudžiavimams ir krašto apsaugai iš valstybės biudžeto skiriamos lėšos būtų naudojamos skaidriai ir ekonomiškai“, – BNS nurodė prezidentės spaudos tarnyba.

Prezidentė yra vyriausioji šalies ginkluotųjų pajėgų vadė.

Valerijos Guiskajos/15min nuotr./Dalia Grybauskaitė
Valerijos Guiskajos/15min nuotr./Dalia Grybauskaitė

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) kitą savaitę planuoja rinktis į posėdį aiškintis situacijai dėl virtuvės reikmenų kariuomenei pirkimo.

„Politinių partijų susitarimu Krašto apsaugos ministerijai pastaraisiais metais skirtas didesnis finansavimas tam, kad būtų sustiprintas mūsų šalies ir piliečių saugumas, būtų grąžinta šauktinių tarnyba. Todėl niekaip negaliu suprasti ir pateisinti tokių veiksmų, kai yra švaistomos tokiai svarbiai funkcijai skirtos valstybės lėšos“, – rašė Artūras Paulauskas.

Jis mano, kad tai yra „paprasčiausias pasityčiojimas iš Lietuvos žmonių bei pačios valstybės“.

„Esu įsitikinęs, kad kariuomenė turi neatidėliodama panaikinti šią viešųjų pirkimų sutartį bei susigrąžinti nepagrįstai sumokėtas lėšas“, – sako A.Paulauskas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min