Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Visi neįvykusio referendumo balsai suskaičiuoti: žemės užsieniečiams nenori leisti parduoti vos 268 tūkst. lietuvių

Skaičiuojami biuleteniai
BFL nuotr. / Kadangi balsavusiųjų buvo itin mažai, biuleteniai skaičiuojami itin sparčiai.
Šaltinis: 15min.lt, BNS
0
A A

Referendumas dėl žemės pardavimo užsieniečiams Lietuvoje baigėsi. Rinkėjų aktyvumas tebuvo vos 14,97 proc., o tam, kad referendumas įvyktų, jame turėjo balsuoti daugiau nei 50 proc. rinkėjų. Referendumas neįvyko. Po 23 val. visi balsai jau buvo suskaičiuoti. Žemės užsieniečiams nenori parduoti vos 268 920 lietuviai.

Papildyta 23.25 Referendume dalyvavo vos 14,97 proc. rinkėjų

Po 23 val. Vyriausioji rinkimų komisija jau buvo suskaičiavusi balsus iš visų 2004 apylinkių. Neįvykusiame referendume dalyvavo vos 14,97 proc. – 379 915 – rinkėjų. Iš atėjusiųjų balsuoti už referendumą pasisakė 70,78 proc. rinkėjų, prieš – 26,39 proc. Žemės užsieniečiams nenori parduoti 268 920 Lietuvos piliečiai. Prieš tokį draudimą pasisakė 100 249 rinkėjų.

Papildyta 21.41 Referendumą palaikė apie 70 proc. atėjusiųjų

Referendume siūlytoms Konstitucijos pataisoms pritarė apie 70 proc. balsavime dalyvavusių žmonių, rodo Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenys iš daugiau kaip pusės rinkimų apylinkių.

Už pataisas, kad būtų uždrausta parduoti žemę užsieniečiams ir sumažinti reikalavimai referendumams skelbti, balsavo 69,66 proc., prieš – 27,47 proc. dalyvavusiųjų. Rinkėjų aktyvumas siekė 15,37 proc. Tai yra daliniai rezultatai pagal duomenis, kuriuos pateikė 1422 apylinkės iš 2004.

Atnaujinta 20.08 val. Referendumas neįvyko

Jau pasibaigus balsavimui VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas pranešė, kad iki 19 valandos į rinkimų apylinkes dalyvavo 10,92 proc. rinkėjų.

„Rekordiškai mažai, turbūt nelabai kas ir tikėjosi“, – sakė Z.Vaigauskas. Pridėjus balsavusius iš anksto susidarė 14,09 proc. Prie jų bus pridėti ir balsavusieji užsienyje. „Preliminariai iš viso 19 val. pareiškė savo valią 356 tūkst. rinkėjų“, – kalbėjo VRK pirmininkas.

Aktyviausi sekmadienį buvo Pakruojo rajono gyventojai, čia iki 19 val. savo valią išreiškė 15 proc. rinkėjų. Mažiausiai balsavusiųjų – Visagine, vos apie 6 proc. gyventojų.

19 val. duomenimis, Vilniuje rinkimų dieną balsavo 9 proc., Klaipėdoje – 10 proc., Kaune – 11 proc. rinkėjų.

Pažeidimų – vos keli

Lietuvos policijos generalinio komisaro pavaduotojas Renatas Požėla pranešė, kad iš viso policija gavo apie 21 pranešimą apie pažeidimą. Daugiausia – iš Klaipėdos, aštuonis. Pradėtos dvi administracinės teisenos, dėl 15 pranešimų tikslinama informacija. Daugiausia pranešimu – dėl galimų agitacijos pažeidimų.

Įdomiausias įvykis, anot R.Požėlos, įvyko Jurbarko rajone, Raudonėnų kaime. „Vienas pilietis važinėjo po kaimą ir dėkojo per garsiakalbį tiems, kurie ėjo balsuoti, taip pat agitavo eiti į referendumą. Pareigūnams nuvykus ir pradėjus bendrauti, pilietis užsitrenkė automobilio dureles ir nuvažiavo iš vietos, nuvažiavo į savo kiemą, paliko mašiną, užsirakino namuose ir bandė tik per langą bendrauti. Gali būti pradėtos dvi teisenos dėl teisėtų policijos pareigūnų reikalavimų nevykdymo“, – teigė R.Požėla.

Atnaujinta 15.12 val.

VRK pirmininko Z.Vaigausko teigimu, iki 14 val. rinkėjų aktyvumas nėra didelis, tačiau referendumas vyksta sklandžiai – pranešimų apie pažeidimus praktiškai nėra gaunama. Iki 14 val. iš viso Lietuvoje balsavo 6,4 proc. rinkėjų.

Aktyviausi – Pakruojo (9,51 proc.), Neringos (9,2 proc.), Šalčininkų (8,86 proc.), Anykščių ir Ignalinos (8,6 proc.) gyventojai.

Pasyviausi yra Visagino, Alytaus, Vilniaus ir Marijampolės gyventojai, čia aktyvumas nesiekia 5 proc.

Pasyviausi yra Visagino, Alytaus, Vilniaus ir Marijampolės gyventojai, čia aktyvumas nesiekia 5 proc.

Lietuvoje vykstančiame referendume savo valią išreiškė apie 250 tūkst. balso teisę turinčių šalies gyventojų arba 9,61 proc. žmonių.  

Iš anksto, specialiu paštu ir namuose dar yra balsavę  80,196 tūkst. arba 3,17 proc. visų rinkėjų. Kol kas neskelbiami balsavusių užsienyje duomenys.

Iš viso referendume savo nuomonę gali pareikšti 2,532 mln. Lietuvos piliečių. Referendumas laikomas įvykusiu, jei jame dalyvauja ne mažiau kaip pusė visų rinkėjų.

VRK pirmininko pavaduotoja Laura Matjošaitytė informavo, kad referendumas vyksta sklandžiai, gauti tik keli pranešimai apie pažeidimus. „Pranešta, kad Jurbarke vienas asmuo važinėja automobiliu, apklijuotu plakatais, ir per garsiakalbį agituoja ateiti į referendumą. Policijai apie tai pranešta ir, kiek žinome, jis sulaikytas“, – teigė L.Matjošaitytė.

Taip pat gautas pranešimas apie už automobilio stiklo paliktą reklaminį lankstinuką, skelbiamą informaciją socialiniame tinkle.

Balsavimo apylinkės tuščios

„Rinkėjų aktyvumas nėra didelis“, – spaudos konferencijoje sekmadienį 11 val. konstatavo Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) vadovas Zenonas Vaigauskas.

Daugiausia rinkėjų iki 10 val. buvo atėję balsuoti Akmenės rajone – 3 proc. rinkimų teisę turinčių žmonių, Pakruojo – 2,9 proc., Šalčininkų – 2,8 proc. Ignalinos – 2,79 proc.

„Šie procentai atsilieka keletą kartų lyginant su rinkėjų aktyvumu per praėjusius rinkimus (prezidento ir europarlamentarų rinkimus – BNS)“, – teigė Z.Vaigauskas.

Mažiausias rinkėjų aktyvumas fiksuojamas Visagine – ten balsuoti atėjo 1 proc. rinkėjų, Vilniaus mieste – 1,15 proc., Klaipėdos rajone -1,22 proc. ir Neringoje – 1,29 proc.

„Neringos rinkėjai paprastai būdavo labai aktyvūs“, – akcentavo Z.Vaigauskas.

Iš anksto balsavo dukart mažiau

Referendume savo nuomonę iš anksto pareiškė 80,196 tūkst. arba 3,17 proc. visų rinkėjų. Tai – dvigubai mažiau nei per Prezidento ir europarlamentarų rinkimus. Mažiausiai balsuoti referendume iš anksto atėjo didmiesčių gyventojų.

„Jeigu palyginsime rinkėjų aktyvumą balsuojant iš anksto, gegužės 11 ir 25 dienomis (per prezidento ir europarlamentarų rinkimus – BNS) tai tuomet buvo aktyvumas virš 6  proc. Tai šiuo atveju aktyvumas mažesnis beveik du kartus“, – pranešė Z.Vaigauskas.

Pasak jo, ypač mažas aktyvumas buvo tų rinkėjų, kurie balsavo iš anksto savivaldybėse.

„Per dvi balsavimo dienas iki referendumo buvo balsavę 12,490 tūkst. žmonių. Gegužės 11-ąją – 61 tūkst., o gegužės 25-ąją – 73 tūkst. rinkėjų“, – lygino Z.Vaigauskas.  

Daugiausia iš anksto balsuoti nusprendė Ignalinos rajono gyventojų – 9,96 proc. ir Biržų rajono – 7,43 proc. Kitų rajonų gyventojai išankstiniame balsavime neperžengė 7 proc. ribos.

Specialiu paštu savo nuomonę pareiškė 8,4 tūkst. gyventojų, o namuose balsavo 59,299 tūkst. piliečių.

Neaktyviausi buvo didmiesčių gyventojai – mažiausiai balsuoti iš anksto ryžosi vilniečių – 1,11 proc. balsavimo teisę turėjusių sostinės gyventojų, klaipėdiečių – 1,21 proc., kauniečių – 1,49 proc., alytiškių -1,5 proc., šiauliečių – 1,68 proc. gyventojų.

Daugiausia iš anksto balsuoti nusprendė Ignalinos rajono gyventojų – 9,96 proc. ir Biržų rajono – 7,43 proc. Kitų rajonų gyventojai išankstiniame balsavime neperžengė 7 proc. ribos.

Iš viso referendume savo nuomonę gali pareikšti 2,532 mln. Lietuvos piliečių. Referendumas laikomas įvykusiu, jei jame dalyvauja ne mažiau kaip pusė visų rinkėjų.

Sekmadienį vyksiančiame referendume gyventojai turėtų pasakyti, ar sutinka, kad dirbamą žemę būtų draudžiama parduoti užsieniečiams bei juridiniams asmenims, taip pat, ar bet kokiam kitam referendumui surengti pakaktų nebe 300 tūkst., o 100 tūkst. piliečių parašų.

Skundų irgi tik vienas kitas

Gyventojai vangiai balsuoja, bet ir neteikia skundų dėl pažeidimų. VRK yra gavusi vos kelis nepatenkintų žmonių nusiskundimus.

„Skundų turime labai nedaug. Yra gauta dviejų rinkėjų nusiskundimai, kad pas juos nebuvo atvykę į namus, ir dar turime keletą rinkėjų nusiskundimų, kad rinkimų biuletenyje  yra, jų nuomone,  keletas klausimų, o atsakymas yra tik vienas“, – sakė Z.Vaigauskas.

Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vedėja Elena Martinonienė BNS teigė, kad pranešimų apie pažeidimus kol kas nėra gauta.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min