Dabar populiaru
Publikuota: 2020 balandžio 5d. 17:05

Viskas, ką reikia žinoti apie apsaugos priemones: gražios – nebūtinai veiksmingos

Paplitus koronavirusui Lietuvoje žmonės stengiasi apsisaugoti nuo šios infekcijos dėvėdami įvairias apsaugos priemones – respiratorius, medicinines kaukes, savadarbes kaukes, plastikinius uždangalus ir kitas. Tačiau ar visos jos apsaugo vienodai? Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė teigia, kad ne. Ekspertė 15min paaiškino, kuo skiriasi įvairios kaukės, kaip jas taisyklingai dėvėti ir kaip neapsigauti ieškant apsaugos internete.

Specialistės teigimu, vieninteliai FFP2 ir FFP3 tipo respiratoriai gali apsaugoti nuo koronavirusu sergančio asmens. Bet ir tai ne 100 procentų. Kartu ji tikina, kad respiratoriai, jeigu gamintojas nėra nurodęs kitaip, yra tik vienkartinio naudojimo. Kitaip tariant, po išvykos į parduotuvę priemonę reikėtų saugiai išmesti.

Visuomenės sveikatos ekspertė pažymi, kad perkant respiratorius iš užsienio, būtina atkreipti dėmesį į žymenį CE. Jis nurodo, kad priemonė atitinka europinį standartą ir tikrai gali būti veiksminga.

15min nuotr./Rolanda Lingienė, Žygimantas Pavilionis ir Ramūnas Karbauskis
15min nuotr./Rolanda Lingienė, Žygimantas Pavilionis ir Ramūnas Karbauskis

Medicininės kaukės, teigia R.Lingienė, skirtos nešioti tiems, kurie serga patys – kad neužkrėstų kitų. Dabar jos yra rekomenduojamos dėvėti, kaip ir šalikai ar skarelės, tam, kad nebūtų skleidžiamas virusas į aplinką, mat gali būti COVID-19 nešiotoju to nežinodamas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Viktoras Pranckietis su medicinine kauke
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Viktoras Pranckietis su medicinine kauke

Į savadarbes priemones specialistė žiūri kiek skeptiškai. Jos teigimu, tokios kaukės galėtų apsaugoti iki 30-50 proc. O štai plastikiniai veido uždangalai ar akiniai, aiškina R.Lingienė, yra labiausiai skirti artimą kontaktą su užsikrėtusiuoju turintiems asmenims, pavyzdžiui, medikams.

R.Lingienė taip pat pažymi, kad priemonę svarbu ne tik mokėti užsidėti, ją taisyklingai dėvėti, tačiau ir nusiimti nepadarant žalos sau ar kitiems. Pavyzdžiui, rankomis negalima imti respiratoriaus galiuko. Specialistė teigia, kad būta ne vieno atvejo, kai žmogus, paradoksaliai, užsikrečia nuo apsauginės priemonės.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Algirdas Salamakinas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Algirdas Salamakinas

Kaip taisyklingai naudoti apsaugos priemones, kuo jos skiriasi viena nuo kitos ir kodėl R.Lingienė skeptiškai vertina internete reklamuojamas kaukes, žiūrėkite videoreportaže:

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

01:38
01:19
02:04

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min