Dabar populiaru
Publikuota: 2009 kovo 16d. 07:22

Visuomenę išjudino užuojauta beginkliams jūros gyvūnams

Ruonis
Alfonso Mažūno nuotr. / Ruonis

Europos Parlamento (EP) nario Šarūno Biručio biure sulaukta didelio elektroninio laiškų antplūdžio, kokio nebuvo per visą jo penkerių metų kadencijos laikotarpį.

Tiek laiškų europarlamentaras negavo net tada, kai buvo svarstomi aktualiausi teisės aktai - pradedant laisvo paslaugų judėjimo direktyva ir baigiant romingo tarifais. Kas taip sujaudino visuomenę? Ogi užuojauta žiauriausiais būdais žudomiems beginkliams jūros gyvūnams ruoniams. Kasmet per komercinę medžioklę jų nužudoma apie 900 tūkstančių. Šis skaičius nėra tikslus, nes į jį neįtraukti užmušti bei nerasti ruoniai, taip pat ir nedeklaruoti nužudyti gyvūnai.

Atsiliepdami į tūkstančius rinkėjų laiškų 2006 metais EP nariai priėmė rašytinį pareiškimą dėl iš ruonių pagamintų produktų uždraudimo Europos Sąjungoje (ES). Jį pasirašė 425 iš 732 EP narių, todėl pareiškimas tapo rezoliucija, kuria remdamasi Europos Komisija (EK) privalėjo imtis veiksmų.

Rezoliucijoje siekiama uždrausti prekiauti tam tikrais iš ruonių pagamintais produktais ES, tačiau kartu gerbti Arkties čiabuvių tradicijas ir kultūrą. Atsižvelgdama į tai EK pasiūlė reglamentą Dėl prekybos produktais iš ruonių. Tokia prekyba draudžiama, o išlyga padaryta tik inuitų ir inuipatų tautoms, gyvenančioms Kanadoje, Grenlandijoje, Rusijoje ir JAV.

Didelė dalis europarlamentarų komercinę ruonių žvejybą laiko nehumaniška. Ruoniai medžiojami atokiose vietovėse (tuo verčiasi daugiau nei tūkstantis asmenų sunkiai prieinamuose plotuose), kur veiksmingai kontroliuoti proceso neįmanoma.

Europarlamentaras iš Lietuvos Š.Birutis pasisakė už visišką tokios medžioklės uždraudimą, ypač dėl to, kad įvairios nuomonių apklausos skirtingose ES valstybėse atskleidė, jog dauguma ES piliečių prieštarauja didelio masto komercinei ruonių medžioklei ir jos būdams. Dauguma piliečių pritaria ir tam, kad reikia uždrausti prekybą iš ruonių pagamintais produktais.

2007 metais Belgija jau priėmė įstatymą, kuriuo draudžiama prekiauti iš ruonių pagamintais produktais: ruonių mėsa, iš jų odos pagamintomis rankinėmis bei piniginėmis ir panašiai.

Tais pačiais metais ir Nyderlandai priėmė dekretą, susijusį su produktų, pagamintų iš grenlandinių ir pūsliasnukių ruonių, draudimu.

Vokietija ketina priimti įstatymą, kuriuo draudžiama importuoti, perdirbti ir pateikti rinkai produktus iš ruonių.

Rusai uždraudė medžioti ruonių jauniklius. Ateityje panašios iniciatyvos galėtų imtis ir kitos ES valstybės.

„Lietuvos žinios“
Temos: 1 Ruonis
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min