Dabar populiaru
Publikuota: 2012 kovo 17d. 14:01 , Atnaujinta: 2012 kovo 17d. 17:03

Visuomenininkai į mitingą susirinko valanda anksčiau, negu jiems buvo leista. Ligitas Kernagis pasitiktas plojimais, prezidentei minia šaukė „gėda“

Visuomenininkai reikalauja į darbą grąžinti FNTT vadovą ir jo pavaduotoją
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Protestuotojai Nepriklausomybės aikštėje

Šalia Seimo šeštadienio popietę susirinko vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio sprendimu atleisti Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) vadovą ir jo pavaduotoją nepatenkinti žmonės. Nors pagal išduotą leidimą jie galėjo mitinguoti automobilių aikštelėje nuo 15 val., visuomenininkai rinkosi valanda anksčiau Nepriklausomybės aikštėje.

Į mitingą susirinko daugiausiai vyresnio amžiaus žmonės. Prieš tai vykusiame lenkų mitinge jaunimo buvo gerokai daugiau.

Pasak Vilniaus rajono VPK viršininko pavaduotojo S.Mecelicos, renginio organizatoriai pažeidė nustatytą tvarką. Jie susirinko valanda anksčiau, nei buvo leista. Be to, mitingas vyksta prie M.Mažvydo bibliotekos esančioje Nepriklausomybės aikštėje, o ne stovėjimo aikštelėje. Tačiau ar už tai organizatoriai bus nubausti, dar nėra nuspręsta.

Prezidentei – šūksniai „gėda“

Šalia politikų, Seimo narių tarti žodį norėjo ir kiti visuomenėje žinomi asmenys. Savo nuomonę apie teisingumą Lietuvoje išsakė aktorius Gediminas Storpirštis, po kalbos jis užtraukė seną lietuvišką dainą „Palinko liepa šalia kelio“.

Po jo pasirodęs Seimo narys ir dainininkas Ligitas Kernagis, nuolat Lietuvai žadantis sensacijų (bet jų nepateikiantis) taip pat pasitiktas ovacijomis. Prisipažinęs, kad 20 metų nėra buvęs jokiame mitinge, tačiau 1991 metų sausį savo dainomis palaikęs Parlamento gynėjus, Antikorupcijos komisijos vadovas pareiškė esąs ne vienas iš 141 Seimo narių, o vienas iš 3 milijonų Lietuvos gyventojų.

Jis pareiškė miniai, kad prezidentė nepasikvietė ir neišklausė Antikorupcijos komisijos. Tuomet pasigirdo šūksniai „Gėda“ Daliai Grybauskaitei.

Pasiruošę „pasėdėti“ tris paras

Vienas mitingo organizatorių Alvydas Medalinskas savo kalboje prasitarė, kad su Romualdu Ozolu ir Bronislovu Genzeliu yra pasiryžę ir tris paras „pasėdėti“, jei valdžia yra tokia (jis turėjo omeny, kad valdžia gali nubausti už neleistinu laiku surengtą mitingą – red.past.).

„Kaip galima paaiškinti, kad Vilniaus savivaldybės ir kai kurie aukšti policijos vadovai galėjo mus laikyti ta minia, kurią galbūt teks malšinti, nes šito mitingo dalyviai susidurs su lenkų tautinės mažumos organizuotų eitynių dalyviais? Jie juk žinojo, kad abu mitingus skirs kelios valandos. Noriu kreiptis į eilinius policininkus, kurie šiandien yra su mumis, ir jie, manau, perduos tai vieni kitiems, čia ateina žmonės, kurie nori Lietuvai paties geriausio“, – kalbėjo A.Medalinskas.

Mitinge pasirodęs „Drąsiaus kelio“ aktyvistas kunigas Jonas Varkala prabilo pedofilijos tema. Jis išvardijo visą savo reikalavimų sąrašą – nušalinti Kėdainių teismo teisėjus, atnaujinti bylą Laimutei Stankūnaitei ir pan.

„Gal Vilnius ir netaps Garliava. Bet man būtų nelabai ramu, jeigu Lietuva taptų Vilniumi, kai girdžiu tas problemas“, – sakė kunigas.

Į tribūną pakviestas disidentas Antanas Terleckas visų pirma nuoširdžiai pasipiktino, kodėl visi mitingo dalyviai į susirinkusią minią kreipiasi „žmonės“. „Nuolat girdžiu tą „žmonės“, bet negirdžiu Lietuva, tėvynė. Pats žinau, kad aš ne koks gyvulys. Jeigu dar taip kreipsitės, bus blogiau“, – emocingai kalbėjo A.Terleckas.

Savo trumpą kalbą jis baigė žodžiais apie lietuvių bailumą, kadangi visi tyli ir taikstosi, nors gauna tūkstantines sąskaitas už šilumą.

Reikalavimai nekinta

Paskutinis mitinge kalbėjo Darius Kuolys. Pareikalavęs paviešinti partijų vadovų, visų politikų, teisėsaugos ir slaptųjų tarnybų pareigūnų ryšius su šešėliniu verslu ir kitomis nusikalstamomis struktūromis bei paskelbti duomenis apie jų gaunamus pinigus iš šių struktūrų, jis perskaitė ilgą kreipimąsi į šalies prezidentę, Vyriausybę ir Seimą. Tiesa, reikalavimus, išdėstytus šiame rašte, jau visi girdėjo.

Kreipimesi reikalaujama sugrąžinti FNTT vadovus, atleisti „maištą valstybėje keliantį, Konstituciją mindantį ir į anarchiją šalį vedantį“ vidaus reikalų ministrą R.Palaitį, atleisti generalinį prokurorą ir jo pavaduotoją ir t.t.

Susirinkusieji šalia M.Mažvydo bibliotekos vieningai tvirtino, kad vienintelis jų ir šio mitingo tikslas – teisingumas. „Lietuvą užvaldė VSD, teismai, prokuratūra. Jie neteisūs ir mes neduosime jiems taip daryti. Prezidentė yra apgauta savo padėjėjų, gražūs jos tie vyrai, bet jie negerai pataria, reikia juos keisti“, – sakė vyresnio amžiaus Virginija.

Jaunuolių grupelė tvirtino šioje situacijoje taip pat palaikantys ne prezidente, o premjerą ir jo aplinką. „Atėjome čia dėl kai kurių neteisingų veiksmų, ypač prezidentės. Atsirado tam tikrų vienos partijos nusikalstamų apraiškų Vyriausybėje, tai gana akivaizdu, kas tuo domisi“, – sakė Dovydas.

Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Mitingo akimirka
Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Mitingo akimirka

Prireikė medikų

Renginio metu kelioms senutėms pasidarė bloga, jas policininkams teko ant rankų nunešti į savo autobusiuką ir iškviesti medikus. Medikų pagalbos prireikė ir dar dviem mitingo dalyviams. Atvykę medikai joms suteikė pagalbą ir jos pasijuto geriau. Netrukus senyvo amžiaus moterys grįžo į minią ir tęsė savo protesto akciją.

Mitingas Nepriklausomybės aikštėje baigėsi giesmėmis. Sugiedojus „Lietuva brangi“ ir du „Marija Marija“ posmelius minia ramiai išsiskirstė.

Mitingo organizatoriai liko nepatenkinti

Lietuvos visuomenininkai, pasivadinę grupe „Už teisingumą“, liko nepatenkinti, kad Vilniaus savivaldybė jiems išdavė leidimą mitingą rengti 15 val. automobilių stovėjimo aikštelėje šalia Seimo. Mitingo išvakarėse jie pareiškė kategoriškai nesutinkantys taikstytis su tokiomis sąlygomis ir jas vadino „žeminančiomis“, nes aikštelė šiuo metu yra „grynas pavasarinis purvynas“.

Leidimas buvo išduotas į mitingą sukviesti ne daugiau nei 5 tūkst. žmonių.

Policijos pareigūnai iš anksto nenorėjo prognozuoti, kaip įvykiai pasisuks šeštadienį. Vilniaus apskrities VPK viršininko pavaduotojas Sigitas Mecelica penktadienį sakė, kad visuomenininkų kalbose prieš mitingą galima įžvelgti būsimų pažeidimų, bet esą viskas paaiškės tik šeštadienį mitingui prasidėjus. Vis dėlto dėl valandos „stumdytis su mitinguotojais“ policija neketino.

Visuomenininkai reikalauja į darbą grąžinti FNTT vadovą Vitalijų Gailių ir jo pavaduotoją Vytautą Giržadą bei atleisti vidaus reikalų ministrą R.Palaitį.

Šio mitingo organizatorius, tarp kurių yra Romualdas Ozolas, Alvydas Medalinskas, Darius Kuolys, itin piktino tai, kad lenkams, šeštadienį protestuojantiems prieš Švietimo įstatymą, Vilniaus miesto savivaldybė leido žygiuoti pagrindine miesto gatve.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

30 geriausių restoranų

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min