Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vizija: Šiaulių tardymo izoliatorių iškelti į Kairius

Šiaulių tardymo izoliatorius
Alvydo Januševičiaus nuotr. / Šiaulių tardymo izoliatorius
Šaltinis: „Šiaulių naujienos“
0
A A

Šiaulių tardymo izoliatorių, kuris pradėjo skaičiuoti antrąjį šimtmetį, planuojama paversti muziejumi. Tuo metu suimtuosius ir nuteistuosius perkelti į naująjį tardymo izoliatorių, kuris turėtų išdygti prie uždaryto Kairių sąvartyno. Tokią idėją vakar pristatė šalies ir vietos valdžia. Tiesa, tokia mintis gvildenama jau ne vienerius metus, tačiau rezultatų kol kas nematyti. Nežinia, ar ši idėja taps realybe, žinant tai, kad Vilniaus centre dar tebestūkso Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas.

Projektui numatyta skirti 2 mln. eurų

Dar 2006 metais Vyriausybė pritarė, kad iš miestų centrų reikia iškeldinti laisvės atėmimo įstaigas. Deja, rezultatų vis dar nematyti – suimtieji ir nuteistieji ir toliau susispaudę grumiasi dėl laisvo ploto, jų gyvenimo sąlygos, kaip pastebėjo Šiaulių tardymo izoliatoriuje apsilankiusi Prezidentė Dalia Grybauskaitė, primena karcerį.

Vakar Šiauliuose lankėsi Kalėjimų departamento valdžia, kuri su vietine valdžia aptarė seną idėją perkelti Šiaulių tardymo izoliatorių į naujas patalpas. Kalėjimo departamento direktoriaus Artūro Norkevičiaus teigimu, viską lemia Seimo sprendimai – kol lėšų neskiriama, tol nevyksta ir darbai.

Jam antrina ir Šiaulių miesto meras Justinas Sartauskas: „Lietuvoje jau daug metų diskutuojama apie kalėjimų būklę, taip pat ir apie Šiaulių tardymo izoliatorių. Yra tokios nuostatos, kad juos reikėtų iškelti iš miestų centrų į kitas vietas. Šiauliuose yra numatytas  sklypas prie uždaryto Kairių sąvartyno. Šis sklypas yra tam rezervuotas. Tam, kad procesas būtų išjudintas iš mirties taško, Seimo narių grupė, kurioje yra ir mūsų šiauliečiai Seimo nariai, kreipėsi į Seimą, kad kitais metais būtų numatytos lėšos tardymo izoliatoriaus projekto parengimui.“

Jeigu Seimas patvirtins šias lėšas, tai kitais metais turėtų prasidėti naujojo tardymo izoliatoriaus projekto kūrimo darbai. Jeigu tokių pinigų niekas nepatvirtins – tai ir vėl liks ateities darbu.

Miesto vado teigimu, šiam projektui preliminariai numatyta skirti 2 mln. eurų. Tačiau šiandien esą  viskas pakibę ore – tik prašymas popieriuje, o pinigai nėra skirti. Jeigu Seimas patvirtins šias lėšas, tai kitais metais turėtų prasidėti naujojo tardymo izoliatoriaus projekto kūrimo darbai. Jeigu tokių pinigų niekas nepatvirtins – tai ir vėl liks ateities darbu.

Kalėjimų departamento direktorius A. Norkevičius vakar Šiaulių miesto valdžiai davė pažadą – jeigu Seimas gruodžio mėnesį patvirtins biudžetą, kuriame bus skirtos lėšos ir naujajam tardymo izoliatoriui, jie sausio mėnesį vėl atvyks į Šiaulius ir apžiūrės šiam pastatui numatytą vietą.

Senasis pastatas taptų muziejumi

Jeigu maždaug dešimtmetį gvildenama idėja pagaliau būtų įgyvendinta, svarstoma, kad senojo tardymo izoliatoriaus patalpos galėtų tapti muziejumi. „Kalėjimas yra paveldo objektas, kaip nekilnojama kultūros vertybė. Jo negalima nugriauti, jį galima tik kažkam pritaikyti. Tai viena iš funkcijų galėtų būti muziejinė. Nežinau, ar jo ten viso reikėtų, ar dalies. Mes dar taip nedetalizavome iki smulkmenų, nes mąstėme, kad kol nepastatys naujo tardymo izoliatoriaus, matyt ir neiškels, tai čia vis tiek procesas truks ne vienerius metus. Per tą laiką paruošime kokį konkretesnį planą, jeigu imsime tą kalėjimą muziejaus reikmėms“, – „Šiaulių naujienoms“ sakė „Aušros“ muziejaus direktorius Raimundas Balza.

Istorija yra tokia, kad ten būtų galima daryti ekspoziciją, pristatyti autentiškai, kaip tose kamerose buvo žmonės, kurie kovojo už Lietuvos laisvę. Partizanai ten yra kalėję jau 1944-1950 metais..

R. Balza mano, kad toks muziejus sulauktų nemažo žmonių susidomėjimo. Esą šis objektas turi tokią istoriją, kad tikrai būtų ką papasakoti ir parodyti. „Kalėjimo istorija yra pakankamai sena. Jis 1911 metais statytas carinės administracijos. Tai ten daug žmonių yra kalėjusių. Prieš tai dar buvo vadinamas „Baltasis“ kalėjimas, kuris yra kitoj pusėj gatvės, ten dar ir 1863 metų sukilėliai yra kalėję. Ir žydai ten kalėjo, iš ten buvo vežami. Istorija yra tokia, kad ten būtų galima daryti ekspoziciją, pristatyti autentiškai kaip tose kamerose buvo žmonės, kurie kovojo už Lietuvos laisvę. Partizanai ten yra kalėję jau 1944-1950 metais...“ – vardijo R. Balza, pridurdamas, kad  šiame muziejuje vietą galėtų atrasti ir mūsų gaisrinės technika, kurios šiuo metu nėra kur rodyti.

„Aušros“ muziejaus direktoriaus teigimu, tokie muziejai visame pasaulyje sulaukia didžiulio susidomėjimo. Vienas jų – Alkatraso muziejus, į kurį plūsta šimtai smalsuolių turistų. „Kaip sakoma, kas į kalėjimą už blogus darbus nepakliuvo, tas nori pasižiūrėti, kaip kiti pakliuvę gyvena“, – teigė R. Balza.

Tiesa, tai tik preliminarios mintys. Koks iš tiesų likimas laukia tardymo izoliatoriaus pastato dar neaišku, nes Šiaulių miesto savivaldybė taip pat turi nemažai minčių, kokie muziejai galėtų būti šiame pastate. „Pradedant mokyklų, baigiant fabrikų ekspozicijomis“, – sakė miesto meras.

Seimo narys Arvydas Mockus komentavo: „Miestų centruose esančios laisvės atėmimo įstaigos nepuošia miestų. Aš manau, kad joms turėtų būti surasta geresnė vieta, kuri reprezentuotų miestus, tarp jų ir Šiaulius. Tiesa, istorija yra tokia, kad kažkada Šiaulių tardymo izoliatorius buvo ne miesto centre, tačiau dabar jis – beveik centre. Taigi, jeigu bus skirtos lėšos, tada ir miestui bus geriau, ir tiems žmonėms, kuriems tenka ten pabuvoti ir kęsti tokias sąlygas. Žinoma, būtų geriau ir darbuotojams, kurie eidami į darbą galbūt jaustų mažesnę psichologinę įtampą.“

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min