Dabar populiaru
Publikuota: 2014 balandžio 10d. 21:14

Vladimiras Romanovas nuo kalėjimo Lietuvoje gelbėsis keisdamas pilietybę?

Vladimiras Romanovas
Vladimiras Romanovas

Jei Rusijos teismas nuspręstų ir toliau nepaleisti kol kas 72 valandoms sulaikyto buvusio Ūkio banko akcininko Vladimiro Romanovo, tai dar nereiškia, kad jis tikrai neišvengs suėmimo Lietuvoje ir teismo dėl 50 mln. litų iššvaistymo. V.Romanovui iki pat ekstradicijos procedūros baigties visada bus likęs dar vienas būdas „pabėgti“ nuo Lietuvos teisėsaugos. Tai – prašymas suteikti Rusijos pilietybę.

Būdamas rusų kilmės Rusijos pilietybę V.Romanovas greičiausiai nesunkiai gautų. O tuomet jam jau galiotų Rusijos teisės normos, pagal kurias Rusijos piliečiai nėra išduodami kitoms valstybėms. Lietuvos pilietybę, tapęs Rusijos piliečiu, buvęs Ūkio banko akcininkas automatiškai prarastų.

V.Romanovo advokatas Adomas Liutvinskas galimybės, kad V.Romanovas svarsto tokį kelią, nepatvirtino, bet ir neatmetė.

Gynybinė pozicija čia gera. Sėdi sau Rusijos Federacijoje ir niekur išskristi negali, – kvatojo A.Liutvinskas.

„Gynybinė pozicija čia gera. Sėdi sau Rusijos Federacijoje ir niekur išskristi negali. Čia visa gynybinė pozicija. Nežinau, čia su juo pačiu reikia kalbėti, aš negaliu komentuoti“, – kvatodamas į klausimą, ar V.Romanovas svarsto galimybę keisti pilietybę, kad išvengtų teismo Lietuvoje, atsakė A.Liutvinskas.

Kol kas lietuvis

Tiesa, jis kategoriškai neigia, kad Rusijos pilietybę jo ginamasis gali turėti jau dabar. Pasak A.Liutvinsko, jei taip būtų, Rusija nė nebūtų V.Romanovo sulaikiusi.

„Jei ekstradicijos procedūra pradėta, tai vadinasi, jis nėra Rusijos pilietis“, – sakė jis.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Adoms Liutvinskas
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Adoms Liutvinskas

Ketvirtadienį Maskvos teismas turėjo nuspręsti, kokią kardomąją priemonę skirti V.Romanovui – laikyti jį už grotų tardymo izoliatoriuje, skirti namų areštą ar kardomosios priemonės apskritai netaikyti.

A.Liutvinskas sako, kad suėmimas čia tikrai nėra būtinas, todėl jis prognozuotų, kad V.Romanovui bus taikoma švelnesnė kardomoji priemonė.

Patyrė širdies smūgį?

Škotijos žiniasklaida ketvirtadienį skelbia, kad V.Romanovas iškart po sulaikymo pirmadienį patyrė širdies smūgį ir buvo paguldytas į ligoninę. Ten jį saugo ginkluoti pareigūnai.

Tačiau V.Romanovo advokatas A.Liutvinskas informacijos apie savo kliento sveikatos būklę nepatvirtina. Anot jo, tiesa ta, kad ginamasis guli kardiologijos skyriuje, todėl negalavimai greičiausiai susiję su širdimi, tačiau tikslios diagnozės advokatas neįvardijo.

V.Romanovo paiešką Interpolo Lietuvos skyrius paskelbė pernai rugpjūtį. Prokurorai nori apklausti bankininką byloje dėl Ūkio banko žlugimo ir dėl galimo 50 mln. litų turto iššvaistymo.

Jei Rusija nutars V.Romanovo neišduoti, tuomet Lietuva galės prašyti, kad ji perimtų baudžiamąjį persekiojimą ir teistų jį pagal savo įstatymus.

Politikos neranda

Pieš aštuonerius metus, panašiai kaip dabar V.Romanovas, kelioms valandoms Maskvoje buvo sulaikytas Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas. Finansiniais nusikaltimais Lietuvoje kaltinto politiko tuomet Rusija nusprendė Lietuvai neišduoti. V.Uspaskichas tuomet taip pat svarstė galimybę prašyti politinio prieglobsčio arba Rusijos pilietybės, tačiau galiausiai nutarė nuo Lietuvos teisėsaugos nebėgti ir į Vilnių sugrįžo pats.

V.Uspaskicho istorija gali būti labai panaši į V.Romanovo. Abu vyrai Lietuvoje kaltinami stambaus masto finansiniais nusikaltimais, tačiau veikė ir politikoje. Abu gali lengvai pretenduoti į Rusijos pilietybę.

Tačiau advokatas A.Liutvinskas sako, kad baudžiamosios bylos – tai ne vaikiškos knygelės ir „surask dešimt skirtumų“ čia niekas nežaidžia. Jis tikina, kad kiekviena byla yra išskirtinė ir politikos čia ieškoti nereikia.

A.Liutvinskas sako, kad baudžiamosios bylos – tai ne vaikiškos knygelės ir „surask dešimt skirtumų“ čia niekas nežaidžia.

„Lietuva lygiai taip pat Rusijai dažnai atsisako išduoti jos ieškomus asmenis. Nereikia čia kaltinti Rusijos, kaip nevykdančios kažkokių tarptautinių susitarimų. Valstybės elgiasi pagal savo įstatymus ir žiūri į bylos esmę, aplinkybes. Politiką galima rasti visur net pirkdamas bananus ar kiaulienos kumpį, tačiau čia jos nėra“, – 15min.lt tvirtino advokatas.

Jis tikino, kad Rusija ir Lietuva neigiamus atsakymus į prašymus išduoti paieškomus asmenis viena kitai duoda vienodai dažnai. Taip pat dažnai Lietuva, anot jo, neišduoda savo piliečių ir toms šalims, kurioms lyg ir privalėtų juos išduoti – pavyzdžiui, Amerikai ar Ispanijai.

Generalinė prokuratūra nurodo, kad Rusijai prašymai išduoti Lietuvos piliečius siunčiami vidutiniškai penkiskart per metus. Dažniausiai bendradarbiavimas vyksta ekonominėse, finansinėse bylose, taip pat bylose susijusiose su disponavimu narkotinėmis medžiagomis.
 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min