Dabar populiaru
Publikuota: 2010 sausio 7d. 13:10

V.Landsbergis „nekompetentingu“ vadina Baltarusijos prokuratūros atsakymą dėl Sausio 13-osios bylos

Vytautas Landsbergis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Vytautas Landsbergis

1990–1992 metų Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis sako, kad teikti teisinę pagalbą Sausio 13-osios byloje atsisakanti Baltarusijos generalinė prokuratūra elgiasi „nekompetentingai ir nemoraliai“.

Europarlamentaro teigimu, Lietuvai būtų prasminga paklausti Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos, ar jis turi tokią pat nuomonę kaip ir prokurorai, kurie pareiškė, kad įtariamųjų, tarp jų – generolo Vladimiro Uschopčiko, veiklą vertina pagal tuometinius Sovietų Sąjungos įstatymus.

V.Landsbergis atkreipė dėmesį į 1991 metų spalį Vilniuje pasirašytą jo ir tuometinio Baltarusijos Aukščiausiosios Tarybos pirmininko Stanislavo Šuškevičiaus deklaraciją dėl geros kaimynystės santykių principų, kurios preambulėje valstybės sako savo santykių principus nustatančios besiremdamos ir 1990 metų kovo 11 dienos Aktu dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo.

Baltarusijos generalinė prokuratūra kalba prastai, nekompetentingai ir nemoraliai, kada sako, kad beginklių žmonių žudynės yra siekis atkurti konstitucinę santvarką, – sako Vytautas Landsbergis.Anot V.Landsbergio, tai rodo, kad Lietuva pripažinta kaip atkūrusi nepriklausomybę 1990 metų kovo 11 dieną, todėl Baltarusijos generalinė prokuratūra yra „nekompetentinga ir nesąžininga“, kai 1991 metų įvykius traktuoja kaip vykusius Sovietų Sąjungoje.

„Kovo 11-osios pagrindu vyksta abipusis pripažinimas ir santykių nustatymas. Lietuvos Respublika egzistuoja nuo 1990 metų, ir Baltarusija taip ją pripažįsta. Prokuratūra nekompetentinga istoriškai ir politiškai“, – BNS sakė V.Landsbergis.

„Baltarusijos generalinė prokuratūra kalba prastai, nekompetentingai ir nemoraliai, kada sako, kad beginklių žmonių žudynės yra siekis atkurti konstitucinę santvarką“, – pridūrė politikas.

Baltarusijos generalinė prokuratūra šią savaitę atsakyme Lietuvos generalinei prokuratūrai „pakartojo savo poziciją, jog įtariamųjų veiklą ji vertina pagal tuo metu egzistavusios valstybės – SSRS – įstatymus – kaip siekį apsaugoti šios valstybės (SSRS) konstitucinę santvarką ir teritorinį vientisumą, todėl esą negali suteikti teisinės pagalbos“, sakoma Lietuvos generalinės prokuratūros pranešime spaudai.

V.Landsbergio teigimu, šį klausimą reikia „iškelti į aukščiausią lygį ir paklausti pono Lukašenkos, ar jis galvoja taip pat, kaip Generalinė prokuratūra“, ypač atsižvelgiant į A.Lukašenkos anksčiau išsakytus teiginius, esą jis neturėjo informacijos apie Lietuvos prašymus.

„Kai A.Lukašenka pasakys nuo savęs, ar tuo labiau atsakys raštu, tada bus aišku, ar jis laužo mūsų deklaraciją su S.Šuškevičiumi. Reikia paprašyti, kad jis nenukryptų nuo to pagrindo, kuris buvo padėtas 1991 metų spalio mėnesį“, – sakė V.Landsbergis.

Sausio 13-osios įvykių byla buvo baigta ir teismui perduota 1996 metų birželį. Tų pačių metų spalį vykusiame teismo posėdyje nuspręsta nagrinėti tik Lietuvos teisėsaugos žinioje buvusių kaltinamųjų padarytas veikas, o pasislėpusių nuo tyrimo įtariamųjų atžvilgiu surinktą ikiteisminio tyrimo medžiagą atskirti.

Po trejų teisminio nagrinėjimo metų už dalyvavimą antivalstybinių organizacijų veikloje, už kurstymą nužudyti laisvės gynėjus ir dėl kitų nusikaltimų apkaltinamieji nuosprendžiai paskelbti Mykolui Burokevičiui, Juozui Jermalavičiui, Juozui Kuoleliui, Leonui Bartoševičiui, Stanislovui Mickevičiui ir Jaroslavui Prokopovičiui.

Praėjus beveik metams nuo Lietuvos valstybingumo atkūrimo, 1991 metų sausio 13-osios naktį 14 žmonių žuvo ir šimtai buvo sužeisti per sovietų okupacinės kariuomenės ir KGB mėginimą įvykdyti perversmą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

01:02
23:03
01:29

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min