Metinė prenumerata tik 7,99 Eur. Skaityti apie sportą - taip pat sportas.
Išbandyti
Geras turinys neatostogauja. Prenumerata vos nuo 0,50 Eur/mėn!
Išbandyti
2010 01 12

Vojtekui vis daugiau šansų vėl tapti Wojteku

Ministrų kabinetas pritarė asmenvardžių rašymo asmens dokumentuose liberalizavimui, bet rekomenduoja Seimui dėl tai nustatančio įstatymo dar pasikonsultuoti su Konstituciniu teismu.
Pasas
Pasas / „Scanpix“ nuotr.

Pagal dabar galiojančią tvarką, Lietuvoje išduodamuose asmens dokumentuose savo vardą ir pavardę galima rašyti tik lietuviškais rašmenimis, todėl Wojtekas tampa Vojteku, o Alexandras – Aleksandru. Vyriausybės parengtose įstatymų pataisose siūloma leisti dokumentuose rašyti asmenvardžius visais lotynų abėcėlės pagrindo rašmenimis. Be to, pasuose, tapatybės kortelėse ir kituose panašiuose dokumentuose įrašius asmenvardį nebūtų jokių papildomų prierašų lietuvių kalba. Tokia tvarka nepatenkinti ne lietuvių tautybės Lietuvos piliečiai, daugiausiai lenkiškų šaknų turintys žmonės. Taip pat po vedybų pasikeitusiomis pavardėmis piktinasi su užsieniečiais susituokusios lietuvaitės.

Siūloma leisti dokumentuose rašyti asmenvardžius visais lotynų abėcėlės pagrindo rašmenimis.„Labai džiugu, kad rastas optimalus sprendimas. Tai išspręstų problemas, kai moteris išteka už užsieniečio ir uošviai neįskaito jo pavardės, vaikų pavardės taip pat neaiškios“, – sakė teisingumo ministras Remigijus Šimašius. Jis priminė, kad dar kalbininkas Jonas Jablonskis ragino su kitų kalbų asmenvardžiais elgtis taip, kaip norėtume, kad kitos kalbos elgtųsi su mūsų.

Vyriausybė antradienį pritarė siūlomoms pataisoms, kurios įsigaliotų nuo 2011 metų, dar dvejiems metams numatant pereinamąjį laikotarpį. Tačiau jei šie projektai būtų priimti Seime, siūloma parlamentui kreiptis į Konstitucinį teismą, kad šis ištyrinėtų, ar naujaisiais dokumentais nepažeidžiamas svarbiausias šalies įstatymas.

Seime yra registruota ir daugiau projektų, kuriais būtų leidžiama rašyti pavardes ne lietuviškais rašmenimis. Tačiau jų oponentai mano, kad taip esą būtų darkoma lietuvių kalba. Vyriausybės manymu, asmenvardis nėra lietuvių kalbos reguliavimo sritis.
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Didžiausiame Bukčių miško parke Vilniuje pasivaikščioti kviečia trys nauji maršrutai
Reklama
„Huawei FreeBuds 6i“ – iki 100 eurų kainuojančios belaidės ausinės
Reklama
Vaikų vasaros atostogoms įsibėgėjant, „Telia Play“ kino rekomendacijos vaikams ir visai šeimai
Reklama
„Įspūdžiai išliko visam gyvenimui“: TV bokštas kviečia pasivaikščioti 170 metrų aukštyje