Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vokiečių ir švedų lėktuvams raižant Šiaulių dangų NATO generolas Joachimas Wundrakas gyrė Zoknių karinę bazę

Naikintuvai
Davido Schreierio/KAM archyvo nuotr. / Naikintuvai
Šaltinis: 15min
0
A A

Šiauliuose, NATO karinėje bazėje, nuo pat ryto – triukšmas. Į padanges vienas po kito kyla naikintuvai, krovininiai laineriai bei milžiniškas ryšio lėktuvas. Vienu metu ore buvo septyni lėktuvai. Trys iš jų – Švedijos karinių oro pajėgų. Vokietijos milžiniškas išankstinio perspėjimo ir kontrolės orlaivis nusileido anksti ryte.

NATO bazėje Šiauliuose vyko karinės pratybos, kuriose dalyvavo JAV, Lietuvos, Vokietijos ir Švedijos kariniai lėktuvai.

Žurnalistai buvo užkelti ant ryšių bokšto stebėti, kaip kyla ir leidžiasi lėktuvai. Kariškiai paaiškino, kad tikrosios pratybos vyko atokiau. Virš oro uosto – tik parodomieji skrydžiai: žemi praskridimai „po radaru“, dviejų lėktuvų nusileidimas vienu metu, krovininio lėktuvo lydėjimas dviem naikintuvais.

Teigiama, kad šis skrajūnas, pakilęs į dausas, „mato“ viską 400 kilometrų spinduliu.

Iš pradžių nusileido Švedijos karinių oro pajėgų „Hercules“ C-130. Raumeningas keturmotoris lėktuvas užsuko gan staigų posūkį ir grakščiai nusileido.

Netrukus nutūpė ir du Švedijos naikintuvai JAS-39 „Gripen“. Iš pažiūros jie šiek tiek mažesni už amerikietiškus F-15C „Eagle“.

Pastarieji taip pat netrukus pasirodė padangėje. Atliko keletą viražų, praskrido žemai – palei kilimo-tūpimo taką.

Netrukus nutūpė ir Lietuvos KOP transporto lėktuvas C-27J „Spartan“.

Oro uoste jau iš ankstaus ryto buvo nusileidęs milžinas iš Vokietijos AWACS. Jis vadinamas išankstinio perspėjimo ir kontrolės orlaiviu. Jį lengva atpažinti pagal galingą ovalią anteną, sumontuotą virš orlaivio. Teigiama, kad šis skrajūnas, pakilęs į dausas, „mato“ viską 400 kilometrų spinduliu.

Pratybos vyksta sėkmingai

Lietuvos karinių oro pajėgų vadas generolas majoras Edvardas Mažeikis teigia, kad Švedijos dalyvavimas treniruotėje – puikus ženklas: „Tai geras signalas, parodantis, kad puikiai dirbame ir su NATO partneriais. Tai, kad NATO nedelsdami padidino orlaivių skaičių Šiauliuose, parodo, jog į saugumą žiūrima rimtai. Naikintuvus yra pasirengę siųsti britai, danai, prancūzai, vokiečiai."

Tai, kad NATO nedelsdami padidino orlaivių skaičių Šiauliuose, parodo, jog į saugumą žiūrima rimtai.

Generolas leitenantas Joachimas Wundrakas, NATO Bendrojo oro operacijų centro vadas, po pirmosios pratybų dalies teigė, kad treniruotė vyko pagal planą. Neturėjo jokių priekaištų lietuviams. Gyrė Aviacijos bazę, kuri per pastaruosius metus pasikeitė į gerąją pusę.

Karinių oro pajėgų Aviacijos bazės vadas pulkininkas leitenantas Vidmantas Raklevičius  pastebėjo, kad Rusijos veiksmai nėra nuspėjami.

Vadas kelia versiją, kad Rusijai nepavyksta išprovokuoti daugiau nesutarimų Ukrainoje. Yra tikimybė, kad provokacijas pakeis ginkluota invazija į šalį: „Vieno bataliono atitraukimas dar nieko nereiškia. Gal jis tiesiog perkeliamas į kitą vietą. NATO kariniai veiksmai kol kas neįmanomi, nes Rusija neperžengė NATO saugomos teritorijos sienų.“

Kooperacija tarp kariškių ir civilių

Krašto apsaugos ministras, pastaruoju metu dažnai apsilankantis NATO bazėje, kalbėjo apie pratybų tikslą: „Pratybų tikslas – pademonstruoti sąryšį tarp NATO ir visuomenės, karinių ir civilinių oro uostų.“

Pratybų tikslas – pademonstruoti sąryšį tarp NATO ir visuomenės.

Ministras pareiškė, kad didesniam Lietuvos saugumui reikėtų ir didesnio finansavimo. Reikia papildomos technikos ir įrangos, kad būtų galima lengviau aptarnauti dešimt ir daugiau naikintuvų.

J.Oleko žodžiais, kooperacija ir bendradarbiavimas tarp NATO, NATO partnerių, civilinių oro uostų ir pačios visuomenės parodo dideles šalies galimybes veikti tiek karinių, tiek civilinių incidentų atvejais.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min