Dabar populiaru
Publikuota: 2019 vasario 13d. 09:00

VRK aiškinsis, ar Laura Radzevičiūtė gali būti ir kandidatė į merus, ir laidos vedėja

L.Radzevičiūtės laidos stopkadras
L.Radzevičiūtės laidos stopkadras

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ketina nagrinėti skundą, kuriame keliamas klausimas, ar parlamentaro, Lietuvos centro partijos pirmininko Naglio Puteikio padėjėja Seime Laura Radzevičiūtė tuo pat metu gali būti kandidate į Alytaus miesto meres, ir laidos „Dzūkijos TV“ vedėja. L.Radzevičiūtė teigia savęs žurnaliste nelaikanti.

Prieš kurį laiką VRK gavo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininko pavaduotojos ir partijos atstovės prie VRK Kristinos Kirslienės skundą, kuriame teigiama, jog Lietuvos centro partijos kandidatė mero rinkimuose L.Radzevičiūtė pažeidžia teisės aktų ir savireguliacijos institucijų rekomendacijas nusišalinti nuo žurnalistinės veiklos.

Anot skundo, Lietuvos centro partijos kandidatė rinkimuose ir toliau veda laidas „Demaskuoti“.

„Joje pateikia šališką ir neobjektyvią poziciją, menkina savo oponentus, jų politines organizacijas ir rinkimų programas bei šių nuostatas“, – rašo LVŽS atstovė.

Ji pažymėjo, kad taip yra pažeidžiamos rinkimų teisės normos – laidos nežymimos kaip politinė reklama. Anot skundo, tokie veiksmai pažeidžia lygių ir teisingų demokratinių rinkimų principus.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Laura Matjošaitytė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Laura Matjošaitytė

VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė, atsakydama 15min, teigė, kad politinėje kampanijoje dalyvaujantiems žurnalistams rekomenduojama laikytis Visuomenės informavimo etikos kodekso nuostatos, numatančios, jog žurnalisto profesinė veikla nesuderinama su darbu valstybės ir vietos valdžios institucijose, dalyvavimu politinių partijų veikloje.

Nustačius limito viršijimą komisija gali pripažinti tai kaip šiurkštų pažeidimą ir taikyti įstatyme numatytas sankcijas.

„Dėl šios priežasties komisija rinkimų agitacijos metu politinės kampanijos dalyviams rekomenduojama nerengti garso ar vaizdo reportažų, komentarų, interviu, nevesti žinių ar kitų radijo ar televizijos laidų, nepublikuoti žurnalistinių publikacijų“, – pabrėžė VRK vadovė.

Anot jos, VRK artimiausiu metu vertins, ar tokiais savo veiksmais kandidatė nepažeidė rinkimų įstatymų, ar nebuvo naudojamasi savo turima padėtimi prieš kitus savivaldybėje rinkimuose dalyvaujančius kandidatus, ar nebuvo pažeistas kandidatų lygiateisiškumo principas.

L.Matjošaitytės teigimu, jeigu laidos, vertinant jų turinį, yra politinė reklama ir jos nebuvo pažymėtos kaip kandidatės politinė reklama, tokiu atveju Komisija tai gali pripažinti jas paslėpta politine reklama.

Tokiu atveju VRK vertintų, kiek kainavo tokių laidų paskelbimas politinės kampanijos įkainiais ir ar nebuvo viršyti leistini politinės kampanijos dalyviui nustatyti limitai.

„Nustačius limito viršijimą komisija gali pripažinti tai kaip šiurkštų pažeidimą ir taikyti įstatyme numatytas sankcijas“, – pažymėjo ji.

L.Radzevičiūtė: tai – visuomeninė veikla

L.Radzevičiūtė 15min sakė pirmadienį gavusi Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos atsakymą į tokį pat LVŽS skundą, kuriame teigiama, kad jos vedama laida „Demaskuoti“ gina viešąjį interesą.

„Atlikęs pirminį kreipimesi norodytą televizijos laidų vertinimą Visuomenės informavimo įstatymo nuostatų laikymosi požiūriu, Žurnalistų etikos inspektorius šio įstatymo pažeidimo požymių neįžvelgia. Laidose keliami diskusiniai klausimai tenkinantys viešąjį visuomenės interesą, reiškima viešųjų asmenų veiklos kritika“, – teigiama rašte.

Inspektoriaus tarnyba pažymėjo, kad pristatant laidos dalyvius nurodoma, jog buvo kviečiami dalyvauti ir kritikos sulaukę asmenys, jų atstovai ar kiti su tema susiję ir kitokią poziciją galintys turėti asmenys, tačiau jie į laidą neatvyko.

Tačiau klausimų, susijusių su L.Radzevičiūtės dalyvavimu rinkimuose, tarnyba netyrė.

Tarnyba atsakyme pažymėjo, kad keliami klausimai dėl žurnalisto nesuderinamumo su dalyvavimu rinkimuose ir dėl galimo politinės reklamos skleidimo pažeidimo yra susiję su Visuomenės informavimo etikos ir VRK kompetencija.

Asmeninio archyvo nuotr. /Laura Radzevičiūtė
Asmeninio archyvo nuotr. /Laura Radzevičiūtė

Ji aiškino esanti tikra, jog VRK ją apskundė „valstiečių“ Seimo narys Robertas Šarknickas, agituojantis už LVŽS partijos kandidatą į merus Saulių Bitiną.

Pašnekovė sakė gerai išanalizavusi įstatymus, todėl nusprendusi lygiomis teisėmis į savo vedamas laidas kviesti visus kandidatus į mero postą.

„Kas nori, tas ateina, kas negali – atsiunčia savo atstovą. Laidose suteikiama kandidatams galimybė pasirodyti nemokant už tai jokio mokesčio, todėl kaltinimai dėl lygiateisiškumo principo pažeidimo yra iš esmės nepagrįsti“, – sakė ji.

Paklausta, ar siejasi dalyvavimas politikoje ir žurnalistika, L.Radzevičiūtė pabrėžė nesanti žurnalistė.

„Tai yra mano asmeninė visuomeninė iniciatyva, pagrįsta viešojo intereso gynimu“, – sakė ji.

Jei aš namuose atsisėsčiau pasistačiusi kamerą, tai kuo tai skirtųsi? Niekuo.

Anot L.Radzevičiūtės, Alytuje dominuoja savivaldybės vadovams palanki žiniasklaida, tuo metu ji ne tik viešina klausimų keliančius valdžios darbus, bet ir teikia pagalbą žmonėms kitais būdais, pavyzdžiui, padeda parašyti skundus.

„Žmonės neša korupcinio pobūdžio informaciją, kartu su žmonėmis viešinam. Jei aš namuose atsisėsčiau pasistačiusi kamerą, tai kuo tai skirtųsi? Niekuo“, – teigė ji.

L.Radzevičiūtė pabrėžė, kad laidų vedimas yra tęstinė veikla, televizijos laidas ji veda dvejus metus.

Kartą pažeidimą jau nustatė

L.Razdevičiūtė teisi. Būdama Seimo nario padėjėja, o dabar ir kandidate, laidas ji veda ne pirmą kartą. Ir kartą už tai jau yra sulaukusi Visuomenės informavimo etikos komisijos nuobaudos.

Pernai rugpjūčio 7 dieną komisija nusprendė, kad L.Radzevičiūtė, būdama VšĮ „Alytaus regioninė televizija“ (televizijos programa „Dzūkijos TV“) žurnaliste ir tuo pačiu metu dirbdama Lietuvos Respublikos Seimo nario Naglio Puteikio padėjėja-sekretore, pažeidžia Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso 23 straipsnį.

Šis straipsnis nustato, jog žurnalistai, vykdydami savo profesinę veiklą, neturi teisės prisiimti jokių kitų įsipareigojimų, išskyrus profesinius įsipareigojimus viešosios informacijos rengėjui ir skleidėjui ir, jog žurnalisto profesinė veikla nesuderinama su darbu valstybės ir vietos valdžios institucijose, dalyvavimu politinių partijų veikloje.

Dabar Visuomenės informavimo etikos komisija yra paskelbusi pasiūlymus, kaip žurnalistams spręsti su politinėmis kampanijomis susijusias etikos problemas.

Juose aiškiai išdėstyta, kad žurnalistas, dalyvaujantis rinkimų kovoje, jos metu stabdytų savo žurnalistinę veiklą ir vengtų daryti įtaką rinkėjams pasinaudodamas savo profesija.

Pagal Visuomenės informavimo etikos kodekso 23 straipsnį, žurnalisto profesinė veikla nesuderinama su darbu valstybės ir vietos valdžios institucijose, dalyvavimu politinių partijų veikloje bei prieštarauja visuomenės informavimo etikos principams.

Komisija taip pat primena, kad žurnalistai, viešosios informacijos rengėjai ir skleidėjai neturi naudoti turimos profesinės informacijos savo asmeniniams tikslams ir naudai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min