Dabar populiaru
Publikuota: 2014 sausio 7d. 16:42

VRK kūlverstis: neįskaitomi referendumo dėl žemės pardavimo užsieniečiams parašai virto įskaitomais

Zenonas Vaigauskas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Zenonas Vaigauskas

Referendumo dėl draudimo žemę pirkti užsieniečiams iniciatorių skundai išgirsti. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ketina palengvinti referendumo organizatorių dalią ir pripažinti tinkamais anksčiau pačios išbrokuotus 5 tūkst. parašų. Tai VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas žurnalistams pranešė antradienį po susitikimo su Seimo pirmininke Loreta Graužiniene, kuri pati yra sakiusi, kad pasirašė dėl šio referendumo.

„5254 parašus po duomenų sutikslinimo su Gyventojų registru, kadangi nurodytas jų dokumentų numeris atitinka to žmogaus gimimo datą, atitinka vardą, mes pripažįstame. Esminių ar neesminių trūkumų nėra ir juos vertėtų pripažinti. Komisijos sprendimo formalaus dar nėra, bet darbo grupė yra linkusi tuos 5 tūkst. parašų pripažinti“, – teigė Z.Vaigauskas.

Referendumo iniciatyvinė grupė dabar pakartotinai aplankyti ir patikslinti parašus turės ne 8 tūkst. gyventojų, kaip buvo skelbta anksčiau, o perpus mažiau – 4114 – ir tik tuos, kurie suklydo rašydami savo pavardę, gimimo datą ir jų nepavyko surasti pagal Gyventojų registrų duomenis.

Be to, rengėjams nereikia, kad visus šiuos parašus pavyktų patikslinti. Tam, kad referendumui rengti parašų pakaktų, užteks to, kad pakartotinai dėl jo pasirašytų apie 3 tūkst. gyventojų.

Pasirašė ir mirė

Z.Vaigauskui buvo sunku paaiškinti, kodėl komisija iš pradžių tuos pačius parašus laikė netinkamais, o dabar nusprendė pripažinti. Pasak jo, svarbiausia, jog nenustatyta, kad pasirašyta buvo kito asmens vardu, specialiai klaidinant.

„Buvo pavardės neįskaitomai parašytos, dokumentų numeriai, net pati iniciatyvinė grupė ne visus įrašus perskaitė, buvo adresas ne visas įvardintas, pavyzdžiui, nurodytas tik miestas, tai visi tie įrašai pateko į taisytinų sąrašą, bet patikrinus su Gyventojų duomenų registru, mes nustatėme, kad toks vardas ir gimimo data atitinka ir patikslintą adresą gavome“, – aiškino Z.Vaigauskas.

Tiesą sakant, nustatėme du tokius atvejus, kai žmonės pasirašė dėl referendumo, o po to mirė, – sakė Z.Vaigauskas.

Tiesa, VRK pirmininko teigimu, būta ir tokių atvejų, kai parašai iš esmės buvo klastojami. Pavyzdžiui, nustatyta, kad referendume dėl draudimo žemę parduoti užsieniečiams buvo pasinaudota apie 70-80 mirusių žmonių asmens dokumentais.

„Mes turime tokių žmonių, kurie neteisingai nurodydami dokumento numerį pataikė ant asmens dokumento, kuris yra miręs. Tiesą sakant, nustatėme du tokius atvejus, kai žmonės pasirašė dėl refenendumo, o po to mirė, bet tik du, o bendras skaičius parašų, kurie paremti mirusiųjų dokumentais, didesnis – apie 70 ar 80“, – teigė Z.Vaigauskas.

Turi laiko iki sausio 21-osios

Referendumo iniciatoriai trūkumus pašalinti gali nuo sausio 6-osios iki 21-osios. Naujų parašų per šį laikotarpį rinkti negalima.

Iki šiol VRK yra nustačiusi, kad atitinkančių reikalavimus parašų – 292 200, t.y. beveik 8 tūkst. mažiau, nei reikia norint surengti referendumą.

Tačiau jei būtų pašalinti visi neesminiais laikomi trūkumai, parašų skaičius gali pasiekti ir viršyti įstatymo reikalaujamą 300 tūkst. parašų ribą. Ar parašų pakanka, VRK turi nuspręsti iki vasario 6 d.

VRK iki dabar neesminiais ir taisytinais laikė pažeidimus renkant parašus, kuomet pasirašiusiojo pavardė ir vardas neįskaitomi (tokių parašų yra 1434), kuomet dokumento numeris netinkamas ar nėra nurodytas (tokių pažeidimų 2417), kuomet nurodyta nevisa gimimo data ar jos nėra (587 pažeidimai), gyvenamoji vieta nenurodyta ar netinkamai nurodyta (5114 pažeidimų), ar pasirašius už neįgalų asmenį (929 pažeidimai).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min