Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

VRK leidimą lenkui davė, o rusui – ne

Vladimiras Romanovas.
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Vladimiras Romanovas.
Šaltinis: 15min
0
A A

Šiandien baigėsi pretendentų į kandidatus prezidento rinkimuose registravimosi laikotarpis.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) savo posėdyje penktadienį sprendė, ar registruoti kandidatais bei išduoti rinkėjų parašų registravimo lapus paskutiniesiems prašymus dalyvauti pateikusiems pretendentams: Nepriklausomybės akto signatarui Zigmui Vaišvilai, Ūkio banko prezidentui Vladimirui Romanovui ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) lyderiui Valdemarui Tomaševskiui. Buvusio Seimo nario Algimanto Matulevičiaus dokumentų registravimo klausimas atidėtas pirmadieniui.

VRK vienbalsiai nusprendė įregistuoti kandidatu Zigmą Vaišvilą, tačiau dėl Valdemaro Tomaševskio dalyvavimo prezidento rinkimuose buvo sudarytos net dvi VRK darbo grupės.

Tomaševskio kilmė lietuviška

VRK vienbalsiai nusprendė įregistuoti kandidatu Zigmą Vaišvilą, tačiau dėl Valdemaro Tomaševskio dalyvavimo prezidento rinkimuose buvo sudarytos net dvi VRK darbo grupės.

V.Tomaševskiui koją pakišti galėjo jo kilmė bei turima Lenko korta.

Konstitucija numato, kad Seimo narys turi būti „nesusijęs priesaika ar pasižadėjimu užsienio valstybei“. Tuo metu tarp reikalavimų kandidatui į prezidentus, be kitų papildomų, tarp kurių ir kilmės būdu gauta Lietuvos pilietybė, yra numatyti ir tokie patys reikalavimai kaip ir kandidatui į Seimo narius.

VRK gavo pareiškimą, kad šio kandidato tėvai yra gimę Lietuvoje, taigi kilmės klausimas buvo išspręstas pretendento naudai.

Lenko korta nesutrukdė

Tačiau dėl Lenko kortos turėjimo virė karštos diskusijos. Darbo grupė, sprendusi šį klausimą, nutarė, kad asmuo įsigydamas Lenko kortą, susisaisto su pagrindinių Lenkijos interesų gynimu. Esą susisaistymas net su draugiška Lietuvai valstybe, trukdys tinkamai eiti Lietuvos prezidento pareigas ir atstovauti Lietuvos interesus. „Lenko korta – tik tautybės tapatybės korta ir niekas daugiau. Yra tam tikros analogijos su apdovanojimais, gautais iš kitų valstybių“, – po darbo grupės sprendimo pristatymo VRK aiškino V.Tomaševskis.

Kai kurie VRK nariai teigė, kad jie negalintys nei pritarti šiai darbo grupės išvadai, nei ją atmesti – esą spręsti, ar Lenko korta yra įsipareigojimas kitai valstybei yra Konstitucinio teismo kompetencija. Taip pat buvo aiškinama, kad V.Tomaševskis jau yra davęs priesaiką valstybei kaip Seimo narys.

Po ilgų diskusijų VRK nusprendė V.Tomaševskiui nuspręsta išduoti parašų rinkimų lapų ir registruoti jį kandidatu prezidento rinkimuose – vienas tokio sprendimo argumentų buvo tas, kad Konstituciniam teismui išaiškinus, jog Lenko korta nereiškia pasižadėjimo Lenkijai, VRK gali laukti ilgas bylinėjimasis, o jei bus išaiškinta priešingai, visada galima panaikinti rinkimų rezultatus.

Romanovas: kuo aš blogesnis už Tomaševskį?

Dėl Vladimiro Romanovo kilmės jam parašų rinkimų lapai nebuvo išduoti. V.Romanovo motina Lietuvos pilietybę gavo tik 1993 metais, o tėvas jos išvis neturėjo. „Esu dėkingas, kad mano klausimą taip demokratiškai svarstote, bet jei viskas aišku dėl mano pilietybės, tai gal net ir jūsų balsavimo nereikia“, – VRK posėdyje po darbo grupės išvados apie jo pilietybę teigė V.Romanovas.

Verslininkas nebuvo labai patenkintas tokiu komisijos sprendimu. Esą komisija kitaip interpretavo kandidato kilmės klausimą. „Nuliūdino mane, bet jie negali viršyti įgaliojimų. Diskusijos nebūtinos.

Paklaustas, ar negaila sumokėto rinkiminio užstato, kuris nėra grąžinamas V.Romanovas nenoriai ir miglotai šnekėjo: „Kokių pinigų? Negrąžins? Jūs taip galvojat? Man atrodo, kad jums tik pinigai rūpi“.
Jis teigė, jog ne ką mažiau atitinka kilmės reikalavimus nei kitas pretendentas – V.Tomaševskis.

Redo Vilimo/BFL nuotr./V.Tomaševskis
Redo Vilimo/BFL nuotr./V.Tomaševskis

Dabar renka parašus

Šiuo metu yra pretendentų į kandidatus prezidento rinkimuose: eurokomisarė Dalia Grybauskaitė, partijos „Tvarka ir teisingumas“ kandidatas Valentinas Mazuronis, atsargos brigados generolas Česlovas Jezerskas, Tautos prisikėlimo partijos kandidatas, Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas, kaip nepriklausoma kandidatė į rinkimus einanti Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungos lyderė Kazimira Prunskienė, publicistu prisistatantis Vytautas Kundrotas, smulkiųjų ir vidutinių verslininkų atstovu save pristatantis Jonas Jankauskas, kaunietis Vidmantas Sadauskas, leidėjas Algirdas Pilvelis, Socialdemokratų partijos kandidatu iškeltas lyderis Algirdas Butkevičius, Darbo partijos iškelta vicepirmininkė Loreta Graužinienė, Nepriklausomybės Akto signataras Zigmas Vaišvila, Lenkų rinkimų akcijos

Visi šie pretendentai bus įregistruoti kandidatais į prezidentus jei iki balandžio 2 dienos VRK pristatys ne mažiau kaip 20 tūkst. Lietuvos piliečių, remiančių jų dalyvavimą, parašų.

Pirmasis prezidento rinkimų turas vyks gegužės 17 dieną. Antrasis, jei prireiks, bus organizuojamas kartu su Europos parlamento rinkimais birželio 7 dieną.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min