Dabar populiaru
Publikuota: 2020 spalio 14d. 06:01 , Atnaujinta: 2020 spalio 14d. 17:56

VRK nori, bet A.Veryga neatsitrauks – mobilių balsavimo punktų izoliacijoje uždarytiems rinkėjams nebus

Seimo rinkimai 2020, balsų skaičiavimas
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr. / Seimo rinkimai 2020, balsų skaičiavimas

Pirmajame Seimo rinkimų ture daugiausia problemų kilo dėl saviizoliacijoje esančių rinkėjų. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) iki šiol skaičiuoja, kiek tokių piliečių balsavo, o kiek savo konstitucine teise negalėjo pasinaudoti, ir tiria kiekvieną atvejį. Organizacijos „Baltosios pirštinės“ atstovų duomenimis, negalėjusių balsuoti buvo apie 150. L.Matjošaitytė pripažįsta – specialus punktas balsuoti iš anksto esantiems saviizoliacijoje darbą VRK labai palengvintų. Tačiau panašu, kad problema liks aktuali ir antrojo rinkimų turo metu, nes A.Veryga atkaklus: balsuoti iš automobilio neleis.

Pirmojo Seimo rinkimų rinkimų turo metu Lietuvoje saviizoliacijoje buvo beveik 30 tūkst. asmenų. Balsuoti rinkimuose registravosi apie 1600 iš jų, tačiau ir tiek rinkėjų sukėlė galvos skausmą rinkimų komisijų nariams, turėjusiems kiekvieną tokį rinkėją aplankyti namuose.

Antradienį Lietuvoje jau buvo 34 tūkst. asmenų, kuriems privaloma saviizoliacija, tikėtina, iki antrojo rinkimų turo, vyksiančio spalio 25 dieną, jų dar padaugės. Taigi problema gali paaštrėti.

Papildyta: Trečiadienį VRK kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją, kad antrojo Seimo rinkimų turo metu saviizoliacijoje esantys rinkėjai galėtų balsuoti specialiai jiems įsteigtose balsavimo vietose.

„VRK, reaguodama į kiekvieną dieną besikeičiančią epidemiologinę situaciją šalyje, kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją, prašydama sudaryti galimybes rinkėjams, esantiems saviizoliacijoje dėl to, kad jie grįžo iš užsienio, arba dėl to, kad jie turėjo kontaktą su COVID-19 liga sergančiu asmeniu, palikti savo izoliacijos vietą 2020 m. spalio 19-22 dienomis iki 2 valandų ir atvykti balsuoti į išankstinio balsavimo vietas, specialiai įsteigtas Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio miestų ir Raseinių rajono savivaldybėse.

Rinkėjui atvykus, rinkimų komisijos narys nustatytų rinkėjo tapatybę, išduotų jam balsavimo dokumentus, o rinkėjas, būdamas savo transporto priemonėje, užpildytų balsavimo biuletenį, įdėtų jį į vokus, užklijuotų ir grąžintų rinkimų komisijos nariui“, – rašoma VRK pranešime.

A.Veryga – nė krust

Tačiau dar antradienį Sveikatos apsaugos ministras, paklaustas, ką ketina padaryti, kad saviizoliacijoje esantiems asmenims per antrąjį turą balsuoti būtų lengviau, tikino, kad tai – klausimas ne jam. Jis darkart pakartojo, kad balsuoti iš automobilio, kaip pirmojo turo metu siūlė Vilniaus miesto savivaldybė, saviizoliacijoje esantiems asmenims nebus galima.

Dėl Vilniaus savivaldybės idėjos aš jau komentavau, kad mes negalime pažeisti tam tikrų infekcijų kontrolės reikalavimų.

„Na, nevisiškai galbūt man klausimas. Jį reikėtų užduoti VRK. Mūsų reikalas yra patarti, konsultuoti ir padėti susidėlioti mechanizmus taip, kad neužsikrėstų komisijų nariai arba žmonės vieni nuo kitų, atėję į balsavimo vietas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aurelijus Veryga
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aurelijus Veryga

Dėl Vilniaus savivaldybės idėjos aš jau komentavau, kad mes negalime pažeisti tam tikrų infekcijų kontrolės reikalavimų.

Aš gal labai diletantiškai atsakysiu, bet, kaip suprantu, tai čia yra labiau problema, kad asmenys, kurie vėliau nei iki trečiadienio, sakykim, pareiškia norą balsuoti namuose, galėtų tokią teisę realizuoti ir tai labiau priklauso nuo tų rinkimų komisijų narių galimybės nueiti ir tą balsavimą atlikti namuose. Aš tikiuosi, kad iš pirmo balsavimo turo bus padarytos tam tikros išvados ir žmonės galės realizuoti savo konstitucinę teisę“, – kalbėjo A.Veryga, tačiau savo pasiūlymų, kaip problemą spręsti, nepateikė.

Tvarką koreguoja

Savo ruožtu VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė nujaučia, kad problema per antrąjį rinkimų turą gali paaštrėti, ir tam ruošiasi.

„Mes planuojame trečiadienį paskelbti visiems, esantiems saviizoliacijoje, turimomis priemonėmis ir per žiniasklaidą, kad jau gali pradėti registruotis tie, kurie nori balsuoti namuose. Planuojame šiek tiek keisti registracijos formą pas mus viduje, kad būtų nesudėtinga užregistruoti, nebūtų iššūkių.

Kitas dalykas, bus prašymas saviizoliacijoje esantiems asmenims, kurie izoliuojasi ne savo deklaruotoje gyvenamojoje vietoje, o kažkur kitur, kitoje apygardoje, kitoje savivaldybėje, registruotis iki antradienio – 20 dienos, o kas izoliuojasi deklaruotoje vietoje – iki trečiadienio – 21 dienos. Jei atsitiktų taip, kad ketvirtadienį-penktadienį kažkas pateks į saviizoliaciją, kad kreiptųsi tik tomis dienomis, o mes jau turėtume informaciją apie saviizoliacijoje esančius iki 21 dienos ir jau būtume perdavę didžiąją dalį į komisijas“, – kalbėjo L.Matjošaitytė.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Renata Požėla, Laura Matjošaitytė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Renata Požėla, Laura Matjošaitytė

Jei neatidarys durų, praneš policijai

Anot jos, kad nebebūtų nesusipratimų, kai rinkėjai sako nesulaukę komisijos narių, o pastarieji – neradę saviizoliantų namuose, taip pat bus keičiama tvarka ir numatyta, kad komisijų nariai fiksuotų apsilankymą.

„Svarstome, kad jei durys neatidaromos, būtų rinkėjui paskambinama, dabar ne visi rinkėjai palikdavo savo kontaktus, tai prašysime juos nurodyti registruojantis. Jei asmuo neatsiliepia, neatidaro durų, bus informuojami policijos pareigūnai, registruojama informacija“, – teigė VRK pirmininkė.

L.Matjošaitytės teigimu, dabar kilo daug nesusipratimų ir kaltų ieškojimo, kai piliečiai skundėsi nesulaukę komisijų narių, o pastarieji taip pat jautė skriaudą, taigi, klaidas būtina taisyti.

Tiesa, iki šiol VRK dar skaičiuoja, kiek žmonių, esančių saviizoliacijoje, nubalsavo, o kiek jų registravosi, bet balso atiduoti negalėjo. Kiekvieną atvejį komisija aiškinasi atskirai.

„Vienas prie vieno tikslumu dar tų skaičių neturiu. Kolegos dirba su tais skaičiais, ir su „Baltųjų pirštinių“ pateikta informacija. Kai kurie atvejai dubliuojasi. Turime atvejų, kai žmonės grįžo iš užsienio šeštadienį ir kreipėsi į komisiją. Kiekvienas atvejis unikalus ir vis kitos aplinkybės. Aiškinamės kiekvieną, nes mums svarbu suprasti, kur čia yra problema, kad antrajame ture užbėgtume jai už akių ir tie rinkėjai, kurie nori balsuoti namuose, būtų aplankyti“, – kalbėjo L.Matjošaitytė.

Mobilus punktas balsavime iš anksto praverstų

Nuo šios savaitės esantiems saviizoliacijoje po kontakto su sergančiuoju COVID-19 leidžiama penkiolikai minučių į lauką išvesti augintinius, tai kodėl gi neleidus nuvažiuoti balsuoti iš automobilio?

L.Matjošaitytė pripažįsta, kad mobilus balsavimo punktas išankstiniame balsavime labai pagelbėtų.

„Jeigu mes kalbėtume apie išankstinį balsavimą, tai teoriškai toks variantas būtų įmanomas, nes balsavimo iš anksto metu rinkėjai balsuoja bet kurioje apygardoje, nepriklausomai nuo deklaruotos vietos. Tik reiktų rasti vietą, kur būtų apsaugoti ir komisijų nariai, atskirti srautus važiuojančių saviizoliacijoje esančių asmenų nuo asmenų, kurie tiesiog balsuoja iš anksto“, – tikino ji.

Jeigu mes kalbėtume apie išankstinį balsavimą, tai teoriškai toks variantas būtų įmanomas.

Rinkimų dieną, tiesa, tokio punkto atidaryti jau nepavyktų, nes to neleistų teisinis reglamentavimas.

„Rinkimų dieną balsavimas vyksta tik savo apygardos teritorijoje, tai, pavyzdžiui, Vilniuje turint vieną mobilų punktą, kur važiuotų saviizoliacijoje esantys asmenys iš Vilniaus ir kitur, iš apylinkių, iš Kauno, Panevėžio, kurie dabar izoliuojasi Vilniuje, tai būtų kaip išankstinis balsavimas“, – aiškino L.Matjošaitytė.

Kiekvienoje apygardoje atidaryti apylinkę saviizoliacijoje esantiems asmenims irgi būtų sunku ir sunkiai su teise suderinama, nes naujos apylinkės atidaryti iki rinkimų likus mažiau nei 110 dienų nebegalima.

Be to, klausimas, ar būtų komisijų narių, sutinkančių dirbti pavojingomis sąlygomis.

„Čia irgi yra esminis aspektas. Vienintelis iš variantų būtų tam tikra išankstinio balsavimo vieta“, – teigė L.Matjošaitytė.

Ji pripažįsta, kad VRK labai norėtų išvengti pirmajame ture kilusių problemų ir rasti visiems tinkamą ir teisinį sprendimą.

Komentarai: 25

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Skanumėlis

Video

00:14
01:53
23:12

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min