Dabar populiaru
Publikuota: 2018 lapkričio 13d. 07:33 , Atnaujinta: 2018 lapkričio 13d. 15:41

VRK nusprendė, kad socialdemokratų pažeidimai – šiurkštūs, partija neteko 0,5 mln. eurų

Gintautas Paluckas
Josvydo Elinsko / 15min nuotr. / Gintautas Paluckas

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) antradienį nusprendė, kad Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) padarė Seimo rinkimų finansavimo tvarkos pažeidimų. Juos VRK pripažino šiurkščiais. Komisija nusprendė partijai neskirti pusmečio dotacijos, kurios dydis – per pusę milijono eurų. Socialdemokratai šį sprendimą žada skųsti teismui.

Socialdemokratai tikėjosi, kad jiems VRK duos dar bent tris savaites geriau susipažinti su reiškiamais kaltinimais, tačiau komisija su tuo nesutiko – klausimas buvo išspręstas antradienį.

Partija buvo įtariama 22,48 proc. viršijusi leistiną rinkimų kampanijos išlaidų ribą ir nedeklaravusi 15,41 proc. limito politinės kampanijos išlaidų.

Po svarstymo VRK nusprendė, kad partija 20,59 proc. viršijo leistiną išlaidų ribą ir nedeklaravo 13,51 proc. kampanijos išlaidų.

Už tokį sprendimą balsavo dešimt komisijos narių, prieš nebuvo nė vieno, dvi komisijos narės susilaikė.

VRK Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo kontrolės skyriaus vedėja Lina Petronienė siūlė, kad partijai būtų neskirta ne metų, bet pusmečio dotacija, kurios dydis 505 tūkst. eurų. VRK su tuo sutiko – 11 komisijos narių balsavo „už“, vienas susilaikė.

Pinigai bus grąžinti į biudžetą.

J.Pankauskas: sprendimą skųsime teismui

„Mes sprendimą skųsime teismui, lygiai taip pat keldami klausimus dėl nevienodo traktavimo, taikomo skirtingoms politinėms partijoms“, – antradienį BNS sakė socialdemokratų partijos vicepirmininkas Justas Pankauskas.

VRK tyrime nurodytus pažeidimus jis vadino vertinimais, interpretacijomis, nuomone, o ne faktais.

J. Pankausko teigimu, tyrimo svarstymas tyčia užtęstas iki valstybės dotacijų skirstymo.

„Tyrimas, kiek žinome pagal paskutines užklausas į mus, buvo baigtas ir medžiaga surinkta rugpjūčio mėnesį. Labai kelia klausimus tokia aplinkybė, kad likus dviem dienoms iki dotacijų skirstymo, buvo pateikta šita pažyma“, – teigė jis.

„Niekas negali paneigti, kad laukta ir vilkinta iki paskutinės akimirkos, kad mums paliktų tik keletą darbo dienų parengti gynybinius argumentus. Laiko tikrai buvo per mažai“, – sakė politikas.

Parlamentarai aiškinsis etikos sargams

VRK antradienį taip pat nutarė, kad penkių Seimo narių elgesį turi įvertinti ir parlamento Etikos ir procedūrų komisija.

Seimo etikos sargams apskųsti Algimantas Salamakinas, Algirdas Sysas, Algirdas Butkevičius, Gediminas Kirkilas ir Irena Šiaulienė. Kaip rašo BNS, pirmieji du yra Socialdemokratų partijos nariai, kiti trys partiją paliko pernai bei įkūrė naują Lietuvos socialdemokratų darbo partijos frakciją.

VRK darbuotojai nustatė, kad šie Seimo nariai mokėjo ne už savo, bet už partijos reklamą per Seimo rinkimus 2016 metais.

VRK pažymoje nurodyta, kad A. Salamakinas, A. Butkevičius ir I. Šiaulienė galėjo būti sudarę fiktyvias sutartis su viešųjų ryšių kompanija „Piar“ dėl mokymų ir konsultacijų. Įtariama, kad politikai iš tiesų konsultacijų negavo, bet už jų pervestas lėšas „Piar“ apmokėjo LSDP reklamą žiniasklaidoje.

G. Kirkilas ir A. Sysas, taip pat gavę lėšų iš partijos, jomis sumokėjo už LSDP reklamą laikraštyje „Lietuvos žinios“ ir keliose radijo stotyse.

VRK teigimu, taip tuometiniai socialdemokratai gelbėjo partiją, kad jos lėšos agitacijai neviršytų Seimo rinkimų išlaidų limito.

Pristatydama kreipimąsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją VRK narė Aistė Žilinskienė sakė, kad Seimo nariams taikomi aukštesni standartai nei paprastiems piliečiams.

Tyrėjai aptiko nemažai pažeidimų

L.Petronienė antradienį pristatydama siūlymą pažeidimus pripažinti šiurkščiais, sakė, kad vienas iš užfiksuotų pažeidimų tas, kad partija iki politinės kampanijos metu kandidatams pervedė valstybės dotacijos lėšas, kurias socialdemokratai panaudojo politinei kampanijai finansuoti.

Tyrimą komisija pradėjo po anoniminio pranešimo.

„Mūsų nuomone, pranešėjas iš dalies yra teisus (…) Partija viršijo limitą daugiau negu 10 proc., kas laikoma šiurkščiu pažeidimu“, – sakė L.Petronienė.

VRK sekretoriato darbuotoja teigė, kad politikai Mindaugas Bastys ir Auksė Kontrimienė reklamavosi portaluose, tačiau ta reklama buvo ne jų, o partijos.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mindaugas Bastys
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mindaugas Bastys

Tuo metu už ją jie mokėjo kaip kandidatai iš savo politinei kampanijai skirtų lėšų. Tokiu pat būdu Algirdas Sysas reklamą pirko radijuje, o Gediminas Kirkilas – laikraštyje „Lietuvos žinios“, Birutė Vėsaitė – „Kauno dienoje“.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Algirdas Sysas ir Gediminas Kirkilas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Algirdas Sysas ir Gediminas Kirkilas

Komisijai užkliuvo dar visa eilė politikų sveikinimų žiniasklaidoje, kurią VRK linkusi laikyti partijos, o ne kandidatų reklama, kuri buvo apmokėta iš kandidatų rinkimams skirtų sąskaitų.

„Matome, kad buvo bandymas nuslėpti išlaidas. Tai reikštų, kad pateikti žinomai neteisingi duomenys“, – sakė L.Petronienė.

Anot L.Petronienės, nustatyti du atvejai, kai skyriams skirtos lėšos buvo perduotos tiesiai kandidatams.

Jos teigimu, partija nenorėjo bendradarbiauti, nepateikė dalies prašytų dokumentų, tačiau partijos atstovai su tokiu vertinimu nesutiko.

„Visi dokumentai, kurių prašyta, buvo pateikti. Partija pateikė tai, ką turėjo, viską, ką privalėjo pagal įstatymą, ji pateikė“, – antradienį posėdyje sakė LSDP advokatė Jurgita Karvelė.

Socialdemokratai paprašė laiko, bet jo negavo

J.Karvelė posėdyje teigė, kad VRK pažymoje yra netikslumų – nesutampa skaičiai. Ji paprašė daugiau laiko, kad partija galėtų įvertinti ne tik pažymą, bet ir ją pagrindžiančius dokumentus.

„Norime paprašyti komisijos neskubėti, sudaryti galimybes mums pasiruošti. Drįstu spėti, kad ir komisijos ne visi nariai galėjo per tokį trumpą laiką įsigilinti“, – sakė ji.

Advokatė pabrėžė, kad sprendimo pasekmės bus ženklios – kalbama apie pusę milijono eurų.

Jurgita Karvelė
Jurgita Karvelė

J.Karvelė tvirtino, kad LSDP gynyba nėra tinkamai parengta, gynėja paprašė papildomų trijų savaičių.

Antradienį VRK dėl šio klausimo balsavo ir nusprendė pertraukos nedaryti.

Komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė sakė nematanti pagrindo atidėlioti sprendimą.

„Komisija padarė išimtį ir skyrė net savaitę laiko“, – sakė ji.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Laura Matjošaitytė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Laura Matjošaitytė

L.Matjošaitytė stebėjosi, kodėl prašymo susipažinti su dokumentais nebuvo anksčiau. „Buvo tų galimybių pasiprašyti tos informacijos“, – sakė ji.

Advokatė sakė nebandanti vilkinti galutinio VRK sprendimo.

Advokatė: pažyma grįsta ne faktais, o prielaidomis

Dėstydama poziciją advokatė pareiškė, kad vertinimai pateikti neteisingai – su VRK vertinimu partija nesutinka.

„Visų pirma, mes manome, kad vis dėl to tyrėjai nepagrįstai vienmandatės apygardos kandidatų išlaidas vertina kaip partijos išlaidas ir priskiria partijos išlaidoms. Mes matome tiktai prielaidas. Pažyma grįsta ne konkrečiais įrodymais, bet prielaidomis“, – sakė partijos advokatė.

J.Karvelės teigimu, įprastinės partijos išlaidos neturėtų būti vertinamos kaip politinės kampanijos išlaidos. Ji turėjo omenyje laikraštį „Socialdemokratas“, kuris leidžiamas nuolat, ne tik per politinės kampanijos laikotarpį, tuo metu VRK siūloma laikraščio leidybai skirtą sumą traktuoti kaip politinės kampanijos išlaidas.

Gynėja sakė, kad kyla klausimas, ar kandidatas, kuris kandidatuoja vienmandatėje, turi teisę pasirinkti pats, kaip jam reklamuotis. Ji pabrėžė, kad tie žmonės, kurie reklamavosi, buvo partijos veidai ir jie save reklamavo kaip partijos žmones.

„Praėjus dviem metams po rinkimų mums sakoma, kad taip kandidatas negalėjo reklamuotis (...) Kažkodėl tyrėjai sako: „ne, tu neturėjai teisės taip reklamuotis“, – sakė ji.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Laura Matjošaitytė
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Laura Matjošaitytė

Advokatės teigimu, anonimo pateikta medžiaga neatskleidė nieko naujo, ko neturėjo žinoti VRK.

„Tyrėjai sakė, kad matė, kad reklamą apmokėjo konkretus partijos kandidatas. Per 2016 metų rinkimus tai matė visi – žmonės, VRK komisijos nariai. Ta informacija buvo žinoma, VRK vykdo politinės reklamos stebėseną, VRK tikrai turėjo matyti tą reklamą ir parašą, kad už reklamą mokėta iš vienmandatės kandidato sąskaitos, tačiau jokių priekaištų tada nebuvo“, – stebėjosi J.Karvelė.

Advokatė teigė, kad kandidatai galėjo gauti lėšas iš partijos ir panaudoti jas.

Partijos gynėja teigė nesuprantanti, kodėl jeigu reklamoje minima partija, tai laikoma partijos, o ne konkretaus kandidato reklama.

VRK negavo visų reklamų maketų

Jos teigimu, reklamos maketuose bent jau A.Kontrimienės atveju buvo parašyta kandidatės pavardė ir jos pareiškimas, todėl šios reklamos negalima laikyti partijos reklama.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Auksė Kontrimienė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Auksė Kontrimienė

L.Petronienė į tai atsakė, kad partija nepateikė visų prašomų maketų.

Partijos atstovai pabrėžė, kad reklamą skelbusios žiniasklaidos priemonės pačios neturi maketų, nes neprivalo jų saugoti.

„Partija jų negali turėti, nes tai nėra partijos reklama“, – pabrėžė J.Karvelė.

Tai užkliuvo ir VRK nariui Vincentui Vobolevičiui, jis klausė, ar galima laikyti A.Kontrimienės reklamą partijos reklama, jei ji personalizuota. L.Petronienė sakė, kad jeigu VRK nepritars, kad tai – partijos reklama, bus galima ją atimti iš bendros sumos, dėl kurios priekaištų LSDP turi VRK.

Užkliuvo ir partijos lyderių mokymai

VRK tyrėjams kilo klausimas ir dėl kai kurių socialdemokratų mokymų. L.Petronienė iškėlė klausimą, ar jų reikėjo patyrusiems politikos vilkams, kuriems buvo pirkti tie mokymai.

„Tyrėjai kelia tik prielaidą, kad galbūt sutartys buvo fiktyvios“, – sakė ji.

Tačiau tuo pat metu, anot jos, daroma išvada, kad jos tikrai fiktyvios, neužginčijus pačių sutarčių ir neturint įrodymų.

„Sutartys tikrai nėra fiktyvios, mokymai tikrai vyko“, – sakė ji.

J.Karvelės teigimu, faktai, kuriuos tikrino tyrėjai, visada buvo vieši.

Advokatė sakė, kad dotacijos atėmimas būtų neproporcinga bausmė.

Atsakydama į priekaištus L.Petronienė sakė, kad, pavyzdžiui, laikraščio „Socialdemokratas“ tiražas politinės kampanijos metu buvo didesnis, nei partija turi narių.

Posėdyje dalyvavęs J.Pankauskas sakė, kad partija nėra pasitvirtinusi tiražo, tai priklauso nuo skyrių atsiunčiamos informacijos, turimos medžiagos.

J.Pankauskas paprašė taisyti pažymą, nes jos autorių vertinimas neatitinka faktinių aplinkybių.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Justas Pankauskas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Justas Pankauskas

Jis teigė, kad Jūros šventės metu Klaipėdoje pastatyta palapinė su partijos simbolika, nelaikytina politinės kampanijos reklama, nes palapinė statoma kasmet.

„Tai tradicinis partijos renginys, vykstantis Jūros šventės metu“, – sakė ji.

L.Petronienė sakė, kad iš „Facebook“ matyti, kad ant palapinės šono buvo kandidatų nuotraukos. „Man tai susiję su rinkimais“, – sakė L.Petronienė.

Į tai J.Pankauskas atsakė, kad kandidatai neprivalo vengti viešumos.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./LSDP ir profesinių sąjungų švenčiama Tarptautinė darbo diena
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./LSDP ir profesinių sąjungų švenčiama Tarptautinė darbo diena

Pinigus partijoms jau padalino

Praėjusią savaitę VRK kitoms partijoms paskirstė valstybės dotacijos lėšas – 2,2 mln. eurų, o LSDP nutarė pinigų nepervesti, kol nepriims sprendimo dėl galimų pažeidimų.

Vasarį VRK gavo anoniminį pranešimą, kad per parlamento rinkimus 2016 metais LSDP sąmoningai ir sistemingai pažeidinėjo Politinių kampanijų finansavimo ir kontrolės įstatymą.

Pasak VRK Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo kontrolės skyriaus vedėjos L.Petronienės, anonimas pateikė informaciją ir ją pagrindžiančių dokumentų, kad kandidatai bei partija nurodė ne visas išlaidas, skirtas rinkimų kampanijai dar iki jos pradžios. Be to, Socialdemokratų partijai priartėjus prie išlaidų limito, kad jis nebūtų viršytas, dalį rinkimų išlaidų apmokėjo kai kurie LSDP kandidatai vienmandatėse apygardose.

VRK darbuotojai nustatė galimų įvairių įstatymų pažeidimų – lėšų rinkimams LSDP savo skyriams skyrė dar neprasidėjus politinei kampanijai, kandidatai apmokėjo ne savo, o partijos ar kitų kandidatų politinę reklamą, sudarytos fiktyvios sutartys dėl konsultacijų, iš tiesų sumokant už kitas paslaugas, už dalį išlaidų mokėta ne iš politinės kampanijos sąskaitos, nors tai buvo su rinkimais susijusios išlaidos.

2016 metais LSDP buvo valdančioji partija.

Pernai LSDP pasitraukus iš valdančiosios koalicijos su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, nuo socdemų frakcijos Seime atskilo 11 narių, taip suformuodami Lietuvos socialdemokratų darbo frakciją. Dalis šių parlamentarų šiemet įsteigė Lietuvos socialdemokratų darbo partiją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria
Parašykite atsiliepimą apie 15min