Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugsėjo 15d. 17:10

VRK užsakyti debatai prieinami ne visiems: neįgali kandidatė į patalpas nepateko

Monika Ošmianskienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Monika Ošmianskienė

Antradienį vyko kandidatų į Seimą Žirmūnų vienmandatėje apygardoje debatai. Tačiau juose dalyvauti ketinusi Laivės partijos kandidatė Monika Ošmianskienė savo idėjų pristatyti progos taip ir negavo, nes su neįgaliojo vežimėliu patekti į patalpas buvo neįmanoma. Organizatoriai tvirtina, kad kandidatę galėjo laiptais užnešti, tačiau ji tokios paslaugos atsisakė.

Antradienį Vilniuje „Lietuvos ryto“ televizijos studijoje vyko Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) finansuoti kandidatų į Seimą Žirmūnų vienmandatėje apygardoje debatai. Į debatus atvykusi Laisvės partijos kandidatė Monika Ošmianskienė į juos patekti negalėjo, nes pastatas yra visiškai nepritaikytas neįgaliesiems.

M.Ošmianskienė 15min teigė iš anksčiau debatuose dalyvavusių kandidatų išgirdusi, kad patalpos nepritaikytos asmenims su negalia, judantiems vežimėlio pagalba, ir susisiekusi su VRK prašydama problemą išspręsti.

Ji tikino iš VRK atstovų išgirdusi pasiūlymą kandidatę laiptais užnešti, tačiau tokia išeitis M.Ošmianskienei buvo nepriimtina.

„Tai tikrai nėra prieinamumo užtikrinimas ir lygių galimybių sudarymas ir tai pažeidžia mano konstitucines ir pilietines teises, politines taip pat“, – sakė ji.

Aš einu kaip žmonių su negalia atstovė ir ne dėl nešiojimo einu į Seimą, o kad situaciją pagaliau keisti.

M.Ošmianskienė visgi atvyko į debatų filmavimo vietą. Čia už filmavimą atsakingi asmenys darsyk siūlėsi ją užnešti, bet kandidatė su pasiūlymu nesutiko.

„Aš einu kaip žmonių su negalia atstovė ir ne dėl nešiojimo einu į Seimą, o kad situaciją pagaliau keisčiau“, – teigė Laisvės partijos kandidatė.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Monika Ošmianskienė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Monika Ošmianskienė

M.Ošmianskienė mano, kad tokia situacija susidarė dar ir dėl to, kad debatų rengimo procese dalyvauja daugybė šalių: „Kadangi vieni užsakovai, kiti – filmuotojai, treti – patalpų savininkai, tai, matyt, tokia situacija ir išėjo.“

Visgi M.Ošmianskienė pabrėžė, jog būtent VRK funkcija yra užtikrinti vienodas galimybes žmonėms su negalia: „Jie patys jau ne pirmus rinkimus skalpuoja visas savivaldybes dėl apygardų prieinamumo žmonėms su negalia, daug šnekasi su organizacijomis neįgaliųjų, bet patys nesugeba to užtikrinti.

Aš matau didžiausią atsakomybę būtent VRK pusėje. Kiti irgi akivaizdžiai neturi supratimo, ką reiškia prieinamumas žmonėms su negalia, ir kad nešiojimas nėra prieinamumas.“

Kandidatų palaikymo nesulaukė

M.Ošmianskienė bandė įkalbinti ir kitus kandidatus boikotuoti šiuos debatus, tačiau palaikymo nesulaukė: „kandidatų iš tikrųjų klausė, prašė išeiti su manimi pasikalbėti į kiemą ir jie atsisakė, nesutiko ir pasakė: “nebus jai čia šou„. Jie net nesiteikė ateiti pakalbėti.“

„Tai atskleidžia, kokioje situacijoje Lietuvoje vis dar yra žmonės su negalia, jie yra vis dar diskriminuojami praktiškai visose gyvenimo srityse, pradedant švietimu, sveikata, pramogomis, baigiant pilietinėmis ir politinėmis teisėmis“, – situaciją vertino politikė.

Kalbėdama apie galimus sprendimus, kaip sudaryti tinkamas sąlygas debatuose dalyvauti visiems kandidatams, M.Ošmianskienė tvirtino, jog tai tikrai įmanoma: „Yra tų patalpų įvairiausių, yra ir visokiausių biurų centrų didelių, tikrai galima rasti ir sugalvoti, kaip nufilmuoti tuos debatus. Ir nufilmuoti žmogiškai ir oriai.“

Organizatoriai: reikiama įranga neprieinama

Debatų organizatorių Všį „Pilietinė medija“ atstovė Redita Vadeikė 15min teigė, jog savo ruožtu stengėsi padaryti viską, kas įmanoma, kad M.Ošmianskienei būtų sudarytos sąlygos dalyvauti debatuose.

„Didesnė dalis tų senesnių pastatų, mes ir patys sutinkame, tikrai nėra pritaikyti tokiems asmenims. Konsultavomės su įvairiomis organizacijomis, ką tokiu atveju daryti. Būtent iš jų gavome patikinimą, kad paprastai naudojamasi panešimo paslauga“, – aiškino „Pilietinės medijos“ atstovė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Spaudos konferencija apie asmenų su negalia galimybes dalyvauti rinkimuose
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Spaudos konferencija apie asmenų su negalia galimybes dalyvauti rinkimuose

Organizatoriai tvirtino, jog ieškojo įrangos, kuri padarytų įėjimą į pastatą prieinamą neįgaliems asmenims, tačiau tokios įrangos esą nėra kur išsinuomoti.

„Mes dar ieškosime, gal atsiras galimybė gauti tokią įrangą“, – teigė R.Vadeikė.

Konsultavomės su įvairiomis organizacijomis, ką tokiu atveju daryti. Būtent iš jų gavome patikinimą, kad paprastai naudojamasi panešimo paslauga.

Debatus organizuojanti įstaiga tvirtino, jog su kandidate tikrai buvo tartasi: „Kvietėme ir debatuose diskutuoti šiuo klausimu.“

Všį „Pilietinė medija“ atsakomybės už šią situaciją neprisiima: „Turbūt tai yra valstybės problema“.

„Mes patys nežinome, kas yra atsakingas, kad patalpos yra tokios, kokios yra“, – teigė organizatorių atstovė.

Pasak R.Vadeikės, su M.Ošmianskiene kalbėjo ne tik organizatoriai, bet ir kandidatai: „Dar prieš laidą beveik visi pakalbino, pasikalbėjo trumpai su kandidate, nebuvo piktybiško noro neleisti dalyvauti debatuose.“

VRK: sprendimų turi ieškoti paslaugos tiekėjai

VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė portalui LRT komentavo, jog debatų organizavimo ir filmavimo paslaugos buvo pirktos viešųjų pirkimų būdu, o paslaugos tiekėjai turėjo užtikrinti, kad dalyvavimas debatuose būtų prieinamas visiems kandidatams.

„Reikėtų klausti, kodėl taip atsitiko, dėl kokių priežasčių, nes kandidatų gali būti įvairiausių ir visiems turi būti sudarytos galimybės patekti į patalpas ir diskutuoti“, – sakė L. Matjošaitytė.

VRK pirmininkė teigė, jog dar nėra aišku, ar bus rengiami nauji debatai vietoje tų, kuriuose kandidatė negalėjo dalyvauti. Tai priklausys nuo to, kiek debatų laidų buvo nufilmuota. Anot L. Matjošaitytės, situaciją turėtų įvertinti paslaugos tiekėjai ir ieškoti sprendimų.

Komentarai: 10

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Aplinka produktyvumui

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min