Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

VRK vadovas Zenonas Vaigauskas: baudos gresia ir už pasidalinimą „Facebooke“

„Facebook“
Scanpix nuotr. / „Facebook“
Šaltinis: 15min
1
A A

Šeštadienį ir sekmadienį įsigalioja rinkiminės agitacijos draudimas. Socialiniai tinklai mirga nuo pranešimų apie pažeidimus. Agitaciniais šūkiais išmargintos transporto priemonės, apmokėta reklama socialiniuose tinkluose, telefoninės žinutės. Už visa tai gresia baudos.

Protokolai gali būti surašomi ir tiems, kurie fiksuoja ir socialiniuose tinkluose dalinasi nuotraukomis su pažeidimais. Net žurnalistas, rašantis apie pažeidimus, neturi teisės nurodyti, kurių kandidatų politinė reklama vis dar viešai skleidžiama, nepaisant draudimo tai daryti.

Neaprėpiamas „Facebook“

Pasak Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) vadovo Zenono Vaigausko, šiuo metu nėra gauta daug skundų apie agitacijos draudimų pažeidimus. Komisija sulaukė skundų dėl kelių portalų, kuriuose akyli skaitytojai rado informacijos apie rinkimuose dalyvaujančius politikus, tačiau informacija skelbta dar penktadienį, kai tai daryti buvo galima.

Paklaustas, ar socialiniuose tinkluose mirgantys pranešimai apie galimus pažeidimus tikrinami, Z.Vaigauskas atsakė: „Dėl „Facebook“ man sunkiau pasakyti, nes jo viso nepamatysi. Jeigu žmonės susirinko uždaroje kompanijoje arba vyras žmoną agituoja, tai mes tikrai nesiruošiame kištis. Žinoma, kartais ir iš uždarų grupių pranešimų gauname, jei vienas iš diskusijos dalyvių yra kitų politinių pažiūrų ir įžvelgia agitaciją.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Zenonas Vaigauskas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Zenonas Vaigauskas

Jeigu informacija ar susirašinėjimas skelbiamas viešai, tai jau yra kita situacija. Jeigu kažkas ima ir pabendrina agitacinę medžiagą, tai, mano supratimu, tokius skundus reikia tenkinti. Jeigu kas nors nori protokolo prisiprašyti, tai, ko gero, ir prisiprašys.

Socialinių tinklų erdvė nėra privati. Ji neišvengiamai susiduria su realia erdve ir į tai turi būti atsižvelgta.“

Gresia baudos

Pasak jo, agitacijos draudimas galioja paskutinę dieną prieš rinkimus ir rinkimų dieną: „Taip, tai ginčytinas dalykas. Jis yra ne visuose valstybėse. Kai kur tai reglamentuota griežčiau, kai kur ne taip griežtai. Lietuvoje tvarka pakankamai griežta.

Draudimu siekiama, kad neįvyktų kokių nors neramumų prieš pat rinkimus, o ypač balsavimo metu. Kandidatui, prieš kurį išmetama kompromituojanti medžiaga, gali tiesiog nelikti laiko atsakyti. O tai gali būti tiesiog šmeižtas ir melas.“

Paklaustas, kodėl tokiu atveju draudimas galioja tik dvi dienas, nors balsavimas vyksta jau nuo antradienio, Z.Vaigauskas patikino, kad prie urnų eina skirtingai nusiteikę rinkėjai: „Manoma, kad išankstiniame balsavime dalyvauja tie žmonės, kurie tvirtai apsisprendę.“

VRK vadovas nurodė, kad už pažeidimus gresia administracinės baudos. Jas skiria teismas. Pradedant nuo keliolikos iki kelių šimtų eurų.

Pasiteiravus, ar šiame tekste galima minėti konkrečius pažeidimus, kuriais dalinamasi socialiniuose tinkluose, Z.Vaigauskas atsakė neigiamai: „Tai būtų negerai. Jūs esate labai populiarūs, nepalyganimai su kokia nors grupe socialiniame tinkle, todėl kandidatų paminėjimai teigiamoje ar neigiamoje šviesoje būtų pažeidimas.“

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min