Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 rugsėjo 15d. 10:06 , Atnaujinta: 2021 rugsėjo 15d. 13:37

Lietuvoje likę 5 afganistaniečiai prieglobsčio pasiprašė, bus pradėtos procedūros

Vėlų antradienio vakarą nuspręsta, kad į Lietuvą Ignalinos rajone patekę penki afganistaniečiai, teigiantys, kad tai dėl jų Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) priėmė sprendimą neleisti Lietuvai jų išsiųsti, nakvos Puškų užkardoje. Ryte, kaip sakė Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Rustamas Liubajevas, kad jie prieglobsčio dar nebuvo pasiprašę, tačiau šiek tiek po 13 val. patvirtinta, kad toks prašymas gautas.

Papildyta 13.24 val.

Informaciją, kad šie penki afganistaniečiai jau pasiprašė prieglobsčio, patvirtino 15min VSAT atstovas Giedrius Mišutis.

Papildyta 13.37 val.

Kaip praneša VSAT, išvakarėse Ignalinos rajone Puškų užkardos pasieniečių sulaikyti 5 migrantai trečiadienį pasiprašė prieglobsčio Lietuvoje. Pradėti tokiais atvejais įprasti veiksmai.

„VSAT Vilniaus pasienio rinktinės Puškų pasienio užkardos ruože, Ignalinos rajone, antradienį vakare VSAT pareigūnai sulaikė 5 asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų neturėjusius asmenis. Sulaikymo vieta – apie 240 metrų nuo sienos su Baltarusija. Iškvietus greitąją pagalbą medikai apžiūrėjo šiuos Afganistano piliečiais prisistačiusius užsieniečius. Pavojaus jų sveikatai nebuvo.

VSAT nuotr./Puškų užkarda, kurioje apgyvendinti afganistaniečiai
VSAT nuotr./Puškų užkarda, kurioje apgyvendinti afganistaniečiai

Panaudoję tarnybinį šunį pasieniečiai nustatė vietą, kurioje, įtariama, šie migrantai neseniai buvo neteisėtai perėję sieną iš Baltarusijos“, – rašoma pranešime.

VSAT nuotr./Lietuvos valstybės sienos pažeidimo vieta, kur į Lietuvą atėjo 5 afganistaniečiai
VSAT nuotr./Lietuvos valstybės sienos pažeidimo vieta, kur į Lietuvą atėjo 5 afganistaniečiai

Naktį į trečiadienį minėti asmenys praleido Puškų užkardoje. Trečiadienį priešpiet jie pasiprašė prieglobsčio Lietuvoje.

Pradėti tokiais atvejais įprasti veiksmai, vienas pirmųjų yra migrantų testavimas dėl COVID-19. Gavus testų rezultatus bus sprendžiama dėl tolesnio asmenų apgyvendinimo. Apie prieglobsčio prašytojus informuotas Migracijos departamentas, kuriam bus perduota visa pasieniečių surinkta medžiaga ir kuris nagrinėja tokius prašymus.

Vadina „detektyvine istorija“

VSAT vadas R.Liubajevas trečiadienio rytą komentuodamas situaciją, susijusią su neteisėtų migrantų bandymu patekti į Lietuvą Puškų užkardos ruože Ignalinos rajone, kalbėjo, kad tai spektaklis, kurio režisierius – Baltarusijos pusėje.

„Svarbų vaidmenį čia atlieka, deja, ir Lietuvos piliečiai. Ta detektyvinė istorija vakar pasipildė dar vienu epizodu, kai eteryje buvo pranešta, kad tie asmenys yra Lietuvos Respublikos teritorijoje, buvo vykdomas reportažas gyvai.

Mums pavyko nuvykti į įvykio vietą, tie neteisėti migrantai tikrai buvo sulaikyti prie valstybės sienos, apie 250 metrų nuo valstybės sienos. Tuo metu, kai VSAT pareigūnai priėjo prie šitų asmenų, kurie deklaruoja, kad yra Afganistano piliečiai“, – kalbėjo vadas.

15min žurnalistai antradienio vakarą su šiais afganistaniečiais susitiko netoli Lietuvos ir Baltarusijos sienos, Rimšės seniūnijos teritorijoje, nelabai toli Dūkšto. Po trumpo pokalbio žurnalistai nuvyko migrantams nupirkti vandens ir maisto, per tą laiką vietoje pasirodė ir VSAT pareigūnai.

Po ilgų valandų pasienyje afganistaniečius apžiūrėjo medikai ir jie buvo nuvežti į Puškų užkardą.

Plačiau apie tai ir kaip šie afganistaniečiai pasakoja apie savo pastarųjų dienų klajones skaitykite čia: Penki afganistaniečiai pagaliau liko Lietuvoje – jie išvežti į Puškų užkardą.

Apžiūrėjo medikai

Anot R.Liubajevo, šie žmonės, kaip ir praeitą savaitę, neturėjo asmens tapatybės dokumentų.

„Mūsų pareigūnai nedelsiant iškvietė medikus, kurie atvyko į įvykio vietą ir apžiūrėjo tuos migrantus, nes vienas iš neteisėtų migrantų skundėsi sveikata. Po medicininės apžiūros buvo konstatuota, kad pavojus sveikatai negresia, buvo nustatytas kojų nutrynimas.

Paskui jie buvo perkelti į Puškų užkardą, kur dabar ir yra“, – teigė R.Liubajevas.

Afganistaniečiai Lietuvos teritorijoje
Afganistaniečiai Lietuvos teritorijoje

Po šio įvykio, kaip sakė R.Liubajevas, buvo papildomai patikrintas pasienio ruožas, buvo nustatyta valstybės sienos pažeidimo vieta, ta vieta fiksuota, ten matosi brydė iš Baltarusijos į Lietuvą.

„Buvo panaudotas tarnybinis šuo, VSAT kinologas, atlikdamas pėdsekystės veiksmus nuo valstybės sienos pažeidimo vietos atvedė mūsų pareigūnus į tą vietą, kur buvo pastebėti ir sulaikyti neteisėti migrantai. Tai leidžia mums teigti, kad migrantai atvyko į Lietuvos Respublikos teritoriją pažeisdami valstybės sieną nustatytoje vietoje.

Po medicininės apžiūros buvo konstatuota, kad pavojus sveikatai negresia, buvo nustatytas kojų nutrynimas. Paskui jie buvo perkelti į Puškų užkardą, kur dabar ir yra.

Šiuo metu vyksta tyrimas. Neteisėti migrantai yra Puškų užkardoje, su jais buvo kalbamasi, neteisėtiems migrantams buvo suteikta pagalba, jie buvo pamaitinti, sudaryta galimybė pailsėti.

Skambinau šįryt, kalbėjau su Puškų užkardos vadu, neteisėti migrantai dar miega, vakar jie prieglobsčio neprašė“, – sakė R.Liubajevas.

Priklausys nuo to, ar prašys prieglobsčio

VSAT vado teigimu, jų likimas toks, kad pirmiausia jiems bus sudaryta galimybė kreiptis ir prašyti prieglobsčio Lietuvoje: „Koks bus jų sprendimas, mes nežinome. Jeigu jų sprendimas bus kreiptis, bus pradėta prieglobsčio nagrinėjimo procedūra, neteisėti migrantai bus perkelti į gyvenamąją vietą ir Migracijos departamentas nagrinės klausimą dėl prieglobsčio suteikimo.“

Paklaustas, kodėl anksčiau nebuvo tokia galimybė suteikta šiems vyrams, nors jų advokatė Asta Astrauskienė teigė dar praeitą savaitę, kad šie afganistaniečiai buvo Lietuvos teritorijoje, R.Liubajevas sakė, kad jie bandė neteisėtai patekti į Lietuvą, todėl buvo grąžinti.

Taip pagal įstatymus ir operacijų vadovės Agnės Bilotaitės sprendimą elgiamasi su visais sulaikomais neteisėtai sieną kirtusiais žmonėmis.

„Šitas patekimas neteisėtas, bet turint omeny EŽTT sprendimą, kadangi buvo daug neaiškių dalykų, kuriuos reikia išsiaiškinti, bus pradėtas tyrimas. Jeigu neteisėti migrantai atsisakys prašyti prieglobsčio, bus pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl valstybės sienos pažeidimo.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rustamas Liubajevas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rustamas Liubajevas

Mes turėsime išsiaiškinti daug dalykų, nes ta istorija apauga įvairiais faktais, faktinėmis aplinkybėmis. Tai Lietuvos Respublikos teritorijoje tie migrantai, tai jų nėra. VSAT pastatoma į tokią situaciją, kai mes neturėdami galimybių įrodyti tų žmonių buvimą Lietuvoje, esame labai sudėtingoje situacijoje“, – kalbėjo VSAT vadas.

Anot R.Liubajevo, šiandien bus informuoti migrantai, kad jie turi galimybę prašyti prieglobsčio, antradienio vakarą tai nebuvo padaryta.

Advokatė sako nesusisiekusi

Afganistaniečių advokatė Asta Astrauskienė BNS antradienio vakarą sakė, kad pasieniečių sprendimas vežti juos į užkardą yra „geriausia, kas galėjo nutikti“ šioje situacijoje.

„Man svarbiausia buvo, kad jie gautų pirmąją pagalbą, (...) būtų kur nors saugiai, ar palapinėje, ar užkardoje. Svarbiausia, kad jie nenumirtų“, – teigė teisininkė.

„Jeigu juos iš tikrųjų veža į užkardą, labai gerai, tegu susirenka įrodymus, kad jie rugsėjo 5 dieną buvo Lietuvoje“, – pridūrė ji.

A.Astrauskienė tvirtino po migrantų sulaikymo antradienio vakarą bandžiusi su jais susisiekti, tačiau afganistaniečiams pakėlus telefono ragelį pasieniečiai juos informavo, kad su advokate jie kalbėti negali.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

SEB verslo augimo programa

01:37:23

Video

01:27:07
01:32
01:48

15min metų knygų rinkimai

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Tik prenumeratoriams
Parašykite atsiliepimą apie 15min