Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

VSD akiratyje – ir daugiau rusų mokyklų, kurių mokiniai dalyvavo Rusijos karo stovyklose

Lietuvos moksleiviai Rusijos karinėje stovykloje „Sojuz“.
„Facebook“ nuotr. / VSD vadovas Gediminas Grina.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Valstybės saugumo departamento pareigūnai buvo susitikę su tėvais, kurie išleido savo vaikus į Rusijos sukarintas stovyklas. Su priešiška šalimi susiję asmenys yra stebimi žvalgybos pareigūnų. Teigiama, kad į Rusijos kariuomenės ir FSB remiamas stovyklas važiavo ir kitų mokyklų mokiniai.

Tai pirmadienį pareiškė VSD vadovas Gediminas Grina, kuris susitiko su švietimo ir mokslo ministru Dainiumi Pavalkiu. Buvo aptarta situacija, kurią paviešino portalas 15min.lt – tyrimas atskleidė, kad dviejų Vilniaus mokyklų mokiniai buvo nuolat vežiojami į Rusijos sukarintas stovyklas.

„Su kai kuriais tėvais mes susitikinėjame. Nepamirškime, tie vaikai yra nepilnamečiai, už juos atsako ne mokytojai ar mokyklų vadovai, bet tėvai. Ir labai svarbu, kaip jie save suvokia – ar jie yra Lietuvos piliečiai, ar kitos valstybės piliečiai su lietuvišku pasu. Tai yra problema“, – kalbėjo žvalgybos pareigūnų vadas.

G.Grina pažymėjo, kad – tokia priešiškų valstybių veikla nesikerta su mūsų šalies įstatymais, o yra politinių principų klausimas.

„Todėl mes turime ieškoti teisėtų būdų, kaip užkirsti tam kelią“, – sakė VSD vadovas.

Dovydo Pancerovo nuotr./Švietimo ministras D.Pavalkis ir VSD vadovas G.Grina
Dovydo Pancerovo nuotr./Švietimo ministras D.Pavalkis ir VSD vadovas G.Grina
 

Aiškėja, kad į Rusijos sukarintas stovyklas važiavo ne tik dviejų Vilniaus mokyklų moksleiviai, bet ir kitų. Žvalgybos vadas tų mokymo įstaigų neįvardijo.

Aiškėja, kad į Rusijos sukarintas stovyklas važiavo ne tik dviejų Vilniaus rusų mokyklų moksleiviai, bet ir kitų. Žvalgybos vadas tų mokymo įstaigų neįvardijo.

„Mums tai nėra naujas procesas ar reiškinys. Mes nuolat stebime trečiųjų šalių bandymus daryti įtaką mūsų šalies piliečiams. Moksleiviai nėra išimtis. Žinoma, negalime viešai pasakoti, kaip mes stebime, ką stebime ir ką darome.

Mes dirbame savo darbą. Mums svarbu žinoti, kur važiuoja, kas važiuoja ar moksleiviai mokosi šaudyti. Tai panašu į Europos valstybių piliečių važiavimą į Siriją. Tai yra ta pati problema, tik mes turime kitą žanrą“, – kalbėjo VSD vadovas.

Mokyklų vadovų neatleis

Ministras D.Pavalkis pabrėžė, kad su žvalgybos pareigūnais susitiko tam, kad kartu ieškotų būdų, kaip išspręsti tokias problemas.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Dainius Pavalkis
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Dainius Pavalkis

Mūsų tikslas buvo ne ieškoti kaltų, bet suderinti veiksmus, pozicijas ir nustatyti, kaip mes keisimės informacija toliau, – kalbėjo D.Pavalkis.

„Mūsų tikslas buvo ne ieškoti kaltų, bet suderinti veiksmus, pozicijas ir nustatyti, kaip mes keisimės informacija toliau“, – kalbėjo D.Pavalkis.

Jis sakė, kad nesiruošia atleisti mokyklų vadovų. Svarstoma rotacijos galimybė, taip pat – nagrinėti mokyklos atestaciją.

Ruošiamasi šitą klausimą svarstyti parlamente ir rengti įstatymų pataisas, kurios padėtų užkirsti kelią tokioms situacijoms.

„Tai yra mokyklos vadovų ir jų požiūrio į valstybę klausimas. Todėl apie kai kurių vadovų didesnę atsakomybę mes tikrai kalbame. Bet rytoj jų tikrai neatleisime“, – juokavo D.Pavalkis.  

Tiek ministras, tiek VSD vadovas pripažino, kad užkirsti kelią dalyvauti tokiose stovyklose – neįmanoma. Turi būti taikomos prevencijos priemonės ir ruošiama alternatyva. Viena iš galimybių – lietuviškos stovyklos, kurios būtų įdomios ir naudingos vaikams.

Po publikacijos – tyrimai

Praėjusią savaitę portalas 15min.lt aprašė, kaip Vilniaus Sofijos Kovalevskajos vidurinės mokyklos ir Vasilijaus Kačalovo gimnazijos mokiniai buvo kasmet vežiojami į Rusijos sukarintas stovyklas „Sojuz“. 

Vasilijaus Kačalovo gimnazijos istorijos mokytojas Romanas Abramovas.
Vasilijaus Kačalovo gimnazijos istorijos mokytojas Romanas Abramovas.

Šitie renginiai yra  finansuojami Rusijos gynybos ministerijos ir FSB tinklui priklausančių organizacijų. 

Šaltiniai teigė, kad tokiuose renginiuose rusų žvalgyba atsirenka talentingus jaunuolius, galinčius papildyti agresorės Rusijos kariuomenės gretas.

Šaltiniai teigė, kad tokiuose renginiuose rusų žvalgyba atsirenka talentingus jaunuolius, galinčius papildyti agresorės Rusijos kariuomenės gretas.

Paviešinus šitą informaciją, Seimo konservatoriai kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, prašydami atlikti ikiteisminį tyrimą.

Taip pat raštu kreipėsi į Valstybės saugumo departamentą, Švietimo ir mokslo ministeriją, Vilniaus miesto savivaldybę, kuri yra šių mokyklų steigėja. 

Švietimo ir mokslo ministras D.Pavalkis buvo priverstas aiškintis Seimo nariams. Politikas teigė, kad smerkia tokį moksleivių stūmimą į Rusijos karo mašiną, tačiau jaučiasi bejėgis, nes negali kontroliuoti mokyklų vadovų.

Tyrimą pradėjo ir Vilniaus miesto savivaldybės Švietimo skyrius. 

Moksleivių vežiojimą pasmerkė ir krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

Parašykite atsiliepimą apie 15min