Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

VSD ataskaita, kaip Lietuvoje veikia Rusijos žvalgybos: papirkimai, slaptos informacijos išgavimas, įtaka politikai ir ekonomikai

Rusijos žvalgybos tarnybos atstovo susitikimas su Lietuvos politologu
VSD nuotr. / Rusijos žvalgybos tarnybos atstovo susitikimas su Lietuvos politologu
Šaltinis: BNS
0
A A

Intensyviausiai ir agresyviausiai prieš Lietuvą veikia Rusijos žvalgybos ir saugumo tarnybos, o jų darbuotojai dažniausiai veikia su diplomatine priedanga, teigiama pirmadienį viešai paskelbtoje Valstybės saugumo departamento (VSD) veiklos ataskaitoje.

Joje teigiama, kad Rusijos žvalgybiniai interesai apima daugelį svarbiausių Lietuvos valstybės gyvenimo sričių. 

VSD atkreipia dėmesį, kad  užsienio šalių interesų įgyvendinimui  Lietuvoje buvo pasitelkiami tiek  valstybiniai, tiek nevyriausybiniai  dariniai, augo jų finansavimas. Į daugelį  prieš Lietuvą nukreiptų veiklų buvo  aktyviai įsitraukusios priešiškos saugumo ir žvalgybos tarnybos,  turėjusios visokeriopą savo šalių  politinių institucijų palaikymą. 

Kas domina Rusijos žvalgybą? 

VSD ataskaitoje paskelbta, kas labiausiai domina Rusijos žvalgybos ir saugumo tarnybas. Rusijos žvalgybos tarnybas domina: 

• Lietuvos vidaus politika: procesai,  tendencijos, rinkimų  kampanijos, politiniai lyderiai, jų  asmeninės savybės; 

• Lietuvos užsienio politika: pozicija  tarptautinėse organizacijose,  dvišaliai santykiai, politikos  formavimo specifika; 

• ekonomika ir energetika: ūkio raida ir perspektyva, strateginiai  energetikos projektai, jų politinis  palaikymas/ nepalaikymas ir  galimybės diskredituoti; 

• Lietuvos žvalgybos tarnybos ir  kitos už nacionalinį saugumą  atsakingos institucijos: žvalgybinė  ir kontržvalgybinė informacija, santykiai su politine valdžia, veiklos galimybės, darbuotojai; 

• krašto apsaugos sistema: kariniai  pajėgumai, karinė ir strateginės svarbos civilinė infrastruktūra,  karinis bendradarbiavimas su  NATO ir Europos Sąjungos sąjungininkais; 

• telekomunikacijų ir kibernetinė  infrastruktūra: saugumo  užtikrinimo spragos, galimybės  perimti žvalgybos tarnybas  dominančią informaciją.

Skelbiama, kad praėjusiais metais Rusijos žvalgybos tarnybos siekė gauti įslaptintą ir kitą Lietuvos nacionaliniam saugumui  svarbią informaciją apie Lietuvos  pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai, Lietuvos politinėse partijose vykstančius procesus ir jų strategijas per artėjančius Prezidento, Europos Parlamento ir savivaldos rinkimus, strateginių energetikos projektų įgyvendinimą, Lietuvos  karinius pajėgumus ir Lietuvos  tarptautinį karinį bendradarbiavimą.

Rusijos žvalgybos tarnybos taip pat  vykdė aktyviąsias priemones, siekdamos paveikti Lietuvos vidaus ir  užsienio politiką. 

Laisvai klausosi telefoninių pokalbių

Ataskaitoje teigiama, kad pernai liepą internete paviešinti Lietuvos diplomatų pokalbiai buvo Rusijos žvalgybos ir saugumo tarnybų operacija, kuria buvo siekta diskredituoti Lietuvos pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai, Rytų partnerystės programą, sukelti įtampą Lietuvos vidaus politikoje.

Pernai liepą internete paviešinti Lietuvos diplomatų pokalbiai buvo Rusijos žvalgybos ir saugumo tarnybų operacija

„Rusijos žvalgybos ir saugumo tarnybos turi technines galimybes kontroliuoti jas dominančių Lietuvos institucijų ir asmenų pokalbius telefonu. Pažymėtina tai, kad dalis Lietuvos telekomunikacinių paslaugų vartotojų tarptautinių pokalbių į Vakarų ar kitas užsienio valstybes yra perduodami per Rusijos telekomunikacijų operatorių tinklus. Rusijos žvalgybos ir saugumo tarnybos turi visas galimybes kontroliuoti iš Lietuvos išeinančius ir į Lietuvą įeinančius tarptautinius pokalbius, kurie yra perduodami Rusijos telekomunikacijų tinklais“, – rašo VSD,

Bandė verbuoti Lietuvos tarnautoją

Po diplomato priedanga veikiantis Rusijos žvalgybos darbuotojas Valerijus Katula bandė verbuoti Lietuvos tarnautoją dėl informacijos apie Lietuvos pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai.

VSD nuotr./Valerijus Katula
VSD nuotr./Valerijus Katula

Ataskaitoje teigiama, kad Rusijos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo Vyriausiosios žvalgybos valdybos (GRU) rezidentūros darbuotojas V.Katula prieš Lietuvos valstybines institucijas vykdė „agresyvią žvalgybinę veiklą“.

Oficialiai jis užima antrojo sekretoriaus poziciją Rusijos ambasadoje Vilniuje.

V.Katula bandė verbuoti Lietuvos valstybės tarnautoją, siekdamas gauti įslaptintą ir kitą jautrią informaciją apie Lietuvos pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai

Pasak VSD, V.Katula bandė verbuoti Lietuvos valstybės tarnautoją, siekdamas gauti įslaptintą ir kitą jautrią informaciją apie Lietuvos pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai. GRU darbuotojas prašė informacijos apie Lietuvos pirmininkavimo renginius ir prioritetus, asociacijos sutarčių su Rytų partnerystės šalimis galimybes, užsienio valstybinių delegacijų vizitų Lietuvoje rezultatus.

Pasak ataskaitos, GRU darbuotojas savo kontaktui neatskleidė priklausomybės žvalgybai, teigė, jog informacija reikalinga rašyti ataskaitas Rusijos užsienio reikalų ministerijai. Už surinktą informaciją buvo žadamas piniginis atlygis.

VSD praneša, kad V.Katulos atžvilgiu atliko prevencinio pobūdžio veiksmus ir užkirto kelią tolimesnei jo žvalgybinei veiklai.

Grėsmę kelia kraštutiniai lenkų nacionalistai

VSD teigimu, savo interesams Baltijos valstybėse įgyvendinti Rusija siekia išnaudoti ir Vilniaus krašto problematiką. Kai kurių Vilniaus krašto lenkų bendruomenės lyderių veikla ir keliami reikalavimai atitinka Rusijos vykdomos užsienio politikos tikslus.

Rusijos ambasada Vilniuje išskirtinai aktyviai palaiko etniniu pagrindu suformuotų partijų vienijimąsi prieš rinkimus, bendrą „aktualių“ problemų viešinimą. Rusijos diplomatinės ir konsulinės atstovybės Lietuvoje yra aktyviai įsitrauk į minkštosios galios sklaidą ir gana agresyviai siekia dalyvauti Lietuvos vidaus politikos procesuose.

Kai kurių Vilniaus krašto lenkų bendruomenės lyderių veikla ir keliami reikalavimai atitinka Rusijos vykdomos užsienio politikos tikslus.

VSD tikina, kad Lietuvoje veikiančios radikalias ideologijas propaguojančios organizacijos  ir grupės išlieka negausios. Kraštutinių dešiniųjų ideologijos yra mažiau populiarios negu daugelyje Rytų Europos valstybių.

Tačiau VSD pažymi, kad per pastaruosius porą metų Pietryčių Lietuvoje galutinai susiformavo lenkų kraštutinių nacionalistų judėjimas. VSD vertinimu, pirmine šio judėjimo atsiradimo priežastimi buvo gana stipri Lietuvos lenkų bendruomenės socialinė ir kultūrinė izoliacija, tačiau esminį impulsą judėjimui suteikė pastaraisiais metais suaktyvėjusi Lenkijos dešiniųjų organizacijų veikla ir kontaktai Vilniaus krašte.

VSD vertinimu, minėtas darinys nekelia grėsmės Lietuvos teritoriniam vientisumui, tačiau jo veikla ir atskiri incidentai gali stiprinti etninę įtampą Pietryčių Lietuvoje, skatinti neigiamas šalies visuomenės nuostatas Lietuvos lenkų bendruomenės atžvilgiu.

VSD nuotr./Genadijus Kretininas
VSD nuotr./Genadijus Kretininas

Terorizmo grėsmė išlieka maža

VSD nenustatė Lietuvoje aktyviai veikiančių radikalių religinių ideologijų rėmėjų grupių. Didžioji dalis tradicinį islamą praktikuojančių Lietuvos musulmonų nepritaria radikalioms islamo interpretacijoms. Tačiau teigiama, kad užsieniečiai musulmonai, ypač atvykę iš valstybių, kuriose veikia teroristinės organizacijos, gali būti radikalizuoti trečiose valstybėse ir motyvuojami veikti prieš Lietuvos Respubliką ar kitas valstybes.

Didžioji dalis tradicinį islamą praktikuojančių Lietuvos musulmonų nepritaria radikalioms islamo interpretacijoms

Tarptautinio terorizmo grėsmė Lietuvai per 2013 m. nepadidėjo ir išliko maža. Padidintas dėmesys Lietuvai per pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai, poveikio terorizmo grėsmės intensyvumui neturėjo. Teroristinės organizacijos Lietuvai tiesioginės grėsmės šiuo metu nekelia.

Tačiau atkreiptinas dėmesys į intensyviau Šiaurės Afrikos ir Artimųjų Rytų regionuose, ypač Sirijoje, veikiančias teroristines organizacijas, kurių veikla gali paveikti saugumo situaciją Europoje ir netiesiogiai kelti grėsmę Lietuvai. Neatmestina galimybė, kad Lietuvos piliečiai taip pat gali dalyvauti teroristinėje veikloje užsienyje. 

VSD ataskaitą galite rasti čia

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min