Dabar populiaru
Publikuota: 2020 kovo 4d. 17:26

VSD direktorius D.Jauniškis: „Buvo tikrinta visų kandidatų aplinka kažkiek“

Valstybės saugumo departamento (VSD) direktorius Darius Jauniškis tikina, kad priežasčių kilti skandalui dėl to, kad esą VSD rinko informaciją apie prezidento posto siekusio Gitano Nausėdos komandą ir diplomatą Vygaudą Ušacką, nebuvo. D.Jauniškis tikino, kad VSD funkcija yra ieškoti kitų valstybių įtakos rinkimams, o to kontekste gali būti tikrinama ir kandidatų aplinka. Tiesa, pasak VSD vadovo, tokia informacija negalėtų būti renkama paties kandidato prašymu ir teikiama jo konkurentams.

D.Jauniškis 15min studijoje kalbėjo, kad tik trečiadienį suprato, kas pastaruosius mėnesius buvusio Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko, parlamentaro Vytauto Bako lūpose skambėjo kaip sekimo skandalas.

„Man truputį keistoka. Aš girdėjau tų dūmų paskleistų (...) Iki šiol negalvojau net, kad čia galėjo būti apie VSD. (...) Dabar, kai viskas sprogo, daug aiškiau. Man tokia keista situacija. Aš nieko nežinojau, pasirodo, kažkokie tyrimai buvo daromi ilgai, aš ir VSD apie tai nieko nežinojo“, – tikino D.Jauniškis.

Jis sakė pats niekada apie šią istoriją nesulaukęs klausimų nei iš V.Bako, nei iš VSD darbuotojų, nei iš prokurorų.

„Jis (V.Bakas, – red. past.) man nė karto apie šį dalyką nėra užsiminęs ar kažkaip parodęs, kad kažką žino, kažką turi. Dabar aš girdžiu, kad čia yra kažkoks pranešėjas iš VSD vidaus, kažkokia informacija, kažkokie sekimo skandalai, kas, mano galva, yra absoliutus nonsensas. Ir kažkokios pasakos“, – aiškino D.Jauniškis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Arvydas Anušauskas ir Vytautas Bakas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Arvydas Anušauskas ir Vytautas Bakas

Jis apgailestavo, kad VSD darbuotojui „galėjo susiformuoti įvaizdis“, kad vykdoma neteisėta veikla, tačiau D.Jauniškis tikina, kad pagrindo tam nėra.

„Galbūt pareigūnas, kai jam buvo keliamos kažkokios užduotys, jam galėjo susiformuoti toks įvaizdis, kad daroma kažkas nelegalaus. Bet aš dar kartą sakau: nelegalių veiksmų VSD nedaro ir nedarys“, – kalbėjo jis.

Tikrinama visų kandidatų aplinka, o kas gauna informaciją?

Visgi D.Jauniškis nurodė, kad ieškant Rusijos įtakos kandidatams prezidento rinkimuose jų aplinka gali būti patikrinama, tačiau jokiu būdu ne sekama.

„Rinkimų kampanijos metu, be abejo, gali būti, kad žmonės tam tikri gali būti patikrinami, bet kad būtų sekami, tai apskritai yra neteisybė. Didelė neteisybė.

Kiek skaičiau žiniasklaidoje, ten būtent yra kalbama apie tai, kad iš mūsų duomenų banko buvo renkama, ne renkama, bet tikrinama ta informacija. Ar buvo kažkokių veiksmų imtasi tų žmonių atžvilgiu? Tikrai ne. Negali būti taip. Turi būti teismo sankcijos“, – sakė VSD vadovas.

D.Jauniškio teigimu, rinkimų laikotarpiu „daug žmonių yra patikrinta“, todėl jis negalintis pasakyti, ar tikrintas visas BNS paskelbtas asmenų sąrašas.

„Pagrindu tokiu, žodžiu, ar nėra kažkokios įtakos iš nedraugiškų valstybių, ar jie gali būti paveikti, o paskui veikti kandidatą, o gal ir būsimą prezidentą. Tuo pagrindu ir yra patikrinama aplinka. Ir visų kandidatų buvo tikrinama kažkiek tam, kad užkirstume kelią, kad galėtume įspėti, jei matome kažkokias rizikas. Manau, kad yra pagrindas tam“, – pripažino jis, bet į detales nesileido, nes esą taip būtų atskleista žvalgybos virtuvė.

Galima, pavyzdžiui, pokalbiui pasikviesti patį kandidatą ir pasakyti rizikas. To įstatymai nedraudžia daryti.

D.Jauniškio teigimu, viena iš VSD funkcijų ir užduočių jai yra stebėti visus su rinkimais susijusius procesus.

Paprastai VSD teikia informaciją bent jau trims valstybės vadovams – prezidentui, Seimo pirmininkui, premjerui, tačiau anot D.Jauniškio, šiuo atveju informacija apie kandidatų į prezidentus aplinką negalėjo patekti į kitų kandidatų rankas.

„Priklausomai nuo informacijos svarbos. Jei ji svarbi, jei ji gali paveikti, žinote, yra visokių būdų. Galima, pavyzdžiui, pokalbiui pasikviesti patį kandidatą ir pasakyti rizikas. To įstatymai nedraudžia daryti“, – aiškino jis.

D.Jauniškis teigė, kad negalėjo būti taip, kad informacija apie vieno kandidato aplinką patektų į kito kandidato rankas, o tuo labiau būtų jo prašyta: „Tokių dalykų tiesiog negali būti valstybėje“. Esą ta informacija tiesiog liko VSD.

„Kiek man žinoma, STT ir Generalinė prokuratūra pasakė, kad ten nėra pagrindo ikiteisminiam tyrimui. Jei tokie dalykai yra patvirtinti, aš manau, tai verta ikiteisminio tyrimo. To nebuvo, vadinasi, įrodymų nebuvo“, – aiškino jis.

V.Ušacko bendražygius įspėjo, bet nebaugino

VSD vadovas negalėjo paneigti, kad pokalbių būta su diplomato Vygaudo Ušacko komandos nariais. Šiuos pokalbius pats V.Ušackas įvertino kaip bauginančius.

„Manau, kad ponas V.Ušackas turėtų pateikti įrodymus, ar tikrai jie buvo bauginami. Gal tai buvo tiesiog pokalbiai, bet tą informaciją galima pasitikrinti lengvai. Dabar man reiktų patikrinti, ar buvo, bet turbūt buvo kalbamasi, jei ponas V.Ušackas sako taip“, – dėstė VSD vadovas, tačiau konkrečių asmenų, kurie galėjo būti įspėti, V.Ušacko komandoje nenurodė.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Vygaudas Ušackas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Vygaudas Ušackas

D.Jauniškis kategoriškai paneigė, kad iki rinkimų būtų reikėję kalbėtis su G.Nausėda. Taip pat jis neigė, kad patikrinti jo aplinką galėjo prašyti pats kandidatas į prezidentus. D.Jauniškis tikino G.Nausėdos iki rinkimų išvis nesutikęs ir asmeniškai nepažinojęs, tik kartą sėdėjęs prie gretimo stalelio kavinėje „Mano Guru“.

„Tai būtų absoliučiai neteisėta. Kandidatas yra tik kandidatas. Jis neturi jokios teisės prašyti patikrinti jo aplinką. Be to, kam jam tą daryti, tarp mūsų šnekant, nelabai supratu“, – sakė VSD vadovas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Darius Jauniškis, Gitanas Nausėda
Luko Balandžio / 15min nuotr./Darius Jauniškis, Gitanas Nausėda

Nenaudinga situacija visiems

D.Jauniškis tikino, kad paskelbus šią informaciją viešai, ją teikęs VSD darbuotojas pranešėjas „jau yra sudegintas“.

„Įnešama labai didelė abejonė apskritai VSD, sukeliant chaosą. Dabar mes kiekvienas dairysimės vienas į kitą ir sakysime: na, kuris čia iš jūsų tas pranešėjas ir kokią informaciją išnešė?“ – pripažino, kad skandalas neigiamai atsilieps VSD veiklai, institucijos direktorius.

Jis pripažino, kad nenori ieškoti priežasčių, kodėl pranešėjas pirmiausia neatėjo pas patį direktorių ir nepaklausė, ar tikrai vykdoma veikla teisėta.

Visgi D.Jauniškio teigimu, nėra institucijos, kurioje visi žmonės būtų „visiškai laimingi“.

„Man labai sunku vertinti. Matyt, tas žmogus turi savų motyvų. Ir aš tikrai jo neteisiu už tai. Tai yra jo diskrecija, jo pareiga, matyt. Jam, matyt, taip pasirodė“, – teigė VSD vadovas.

D.Jauniškis tikino, kad pati VSD kol kas situacijos nesiaiškino ir vargu, ar aiškinsis.

„Aš galiu pasakyti taip, kad nė vienam iš mūsų ši situacija nėra naudinga. Nė vienam Lietuvos piliečiui. Įnešamas chaosas, šioje institucijoje sumalama viskas ir dabar nežinau, kiek ji galės būti veiksni. Man kyla klausimų, kodėl tai yra daroma ir kodėl būtent dabar“, – kalbėjo D.Jauniškis, tačiau į svarstymus nesileido.

Ar priežastis ir laikas gali būti besibaigianti jo paties kadencija VSD vadovo poste? D.Jauniškis nespėliojo, tačiau tikino esąs pasiruošęs likti VSD direktoriumi, jei valstybei jo paslaugų dar reikės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15min tema

Ypatingos

17:02
04:35

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Video

01:00
24:59
00:45

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min