Dabar populiaru
Publikuota: 2020 liepos 1d. 13:47 , Atnaujinta: 2020 liepos 1d. 16:39

VSD struktūros pertvarka: stiprins dėmesį ne tik medicininei žvalgybai

Darius Jauniškis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Darius Jauniškis

Per artimiausius metus rengiamasi pertvarkyti Valstybės saugumo departamento (VSD) struktūrą. Pasak VSD direktoriaus Dariaus Jauniškio, pokyčiai vyks siekiant efektyvinti departamento darbą orientuojantis į naujai kylančias grėsmes.

Planuojamus VSD struktūros pokyčius D.Jauniškis pristatė trečiadienį vykusiame Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos (NSGK) posėdyje.

Derina pokyčius

D.Jauniškio teigimu, tam tikri struktūriniai pertvarkymai VSD vyks juos suderinus su prezidentu Gitanu Nausėda, premjeru Sauliumi Skverneliu, Seimo NSGK.

LR Prezidento kanceliarijos/R.Dačkaus nuotr./Dariaus Jauniškio priesaika
LR Prezidento kanceliarijos/R.Dačkaus nuotr./Dariaus Jauniškio priesaika

Pertvarka vyks siekiant efektyvinti departamento darbą, orientuojantis į naujai kylančias grėsmes.

„Tam, kad nepražiopsotumėme tam tikrų atvejų. Tai einame prie geresnės kokybės tiesiog ir viskas“, – Seime žurnalistams komentavo D.Jauniškis.

Tam, kad nepražiopsotumėme tam tikrų atvejų. Tai einame prie geresnės kokybės tiesiog ir viskas.

Jis nenorėjo nurodyti, kaip konkrečiai bus keičiama VSD struktūra. Anot departamento vadovo, tai nėra vieša.

„Aš tik patvirtinu tą faktą, kad struktūriniai pertvarkymai bus“, – teigė jis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./VSD pastatų komplekso atidarymas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./VSD pastatų komplekso atidarymas

Anksčiau tarp dalykų, kuriems VSD ketina skirti daugiau dėmesio, D.Jauniškis buvo minėjęs medicininę žvalgybą.

„Nepamirštant ir medicininės žvalgybos, be jokios abejonės. Bet norėtumėme daugiau atkreipti dėmesį į tam tikras tokias grėsmes, pavyzdžiui, kaip COVID-19 atveju, ar kitas iškylančias grėsmes, kurios ateityje, matyt, bus. Į tą reikėtų atkreipti dėmesį. Ir šiaip reikėtų efektyvinti veiklą, kad būtumėme efektyvesni, patikimesni ir greičiau reaguojantys“, – aiškino VSD direktorius.

Nepamirštant ir medicininės žvalgybos, be jokios abejonės.

Buvo matomos spragos

Seimo NSGK pirmininko Dainiaus Gaižausko teigimu, VSD pertvarkos būtinos. Pasak jo, buvo matomos tam tikros spragos dėl valdymo, veiklos efektyvinimo.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Dainius Gaižauskas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Dainius Gaižauskas

„Tikimės, kad po šitos reformos išties VSD dar labiau sustiprės ir iš tikrųjų jo veikla bus efektyvesnė tiek žvalgybos, tiek kontržvalgybos srityse“, – komentavo D.Gaižauskas.

Kalbėdamas apie medicininę žvalgybą, Seimo NSGK pirmininkas aiškino, kad užklupus COVID-19 pandemijai visos pasaulio valstybės pamatė, jog nebuvo pasiruošusios tinkamai reaguoti į tam tikras situacijas, neturėjo indikatorių sistemos ir panašiai.

„Žvalgybos iš tikrųjų veikė viena ar kita informacijos apsikeitimo sistema. Tačiau pati žvalgybinė sistema tokios srities nekontroliavo. Tai dėl to faktiškai visos Europos Sąjungos valstybės įsiveda tam tikrą naują, sakysime, sritį – tai yra medicininė žvalgyba“, – nurodė D.Gaižauskas.

Tai dėl to faktiškai visos Europos Sąjungos valstybės įsiveda tam tikrą naują, sakysime, sritį – tai yra medicininė žvalgyba.

Kyla klausimų

Seimo NSGK narys Vytautas Bakas savo nuomonę apie VSD pertvarką pateikė feisbuko paskyroje.

Parlamentaras rašė, kad, nors viešai teigiama, jog komitetas pritarė pertvarkoms, jis to pasakyti nedrįstų. Jam tokia žinia buvo gana netikėta ir esą anksčiau nediskutuota.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vytautas Bakas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vytautas Bakas

„Išgirdau daug techninių detalių ir standartinių tokias pertvarkas lydinčių deklaracijų (sutaupysime pinigų, sumažės vadovaujančių žmonių ir panašiai), bet neaišku, kokią įtaką tai turės VSD veiklos efektyvumui, žvalgybos užduočių vykdymui, kiek patyrusių žmonių paliks tarnybą, pagaliau, kaip tai atsilieps pareigūnų motyvacijai ir klimatui institucijoje dėl pasirinktų terminų“, – feisbuke rašė V.Bakas.

Neaišku, kokią įtaką tai turės VSD veiklos efektyvumui, žvalgybos užduočių vykdymui, kiek patyrusių žmonių paliks tarnybą, pagaliau, kaip tai atsilieps pareigūnų motyvacijai ir klimatui institucijoje dėl pasirinktų terminų.

Buvusiam Seimo NSGK pirmininkui klausimų kelia tai, kad pertvarka inicijuojama po to, kai pranešėjas pateikė informaciją apie tai, jog žodiniu vadovų pavedimu renkama informacija apie su grėsmėmis nesusijusius žmones ir galimo politinio neutralumo principo pažeidimą.

„Kodėl pasirinktas toks ilgas pertvarkų laikas, kaip tai atsilieps klimatui departamente, pagaliau kaip tai dera su žvalgybos strategija, kurią patvirtinome prieš maždaug metus? Ar po pertvarkos galėsime pasitikėti šia institucija, ar išliks žvalgybos veikloje stabdžių atsvarų sistema? Atsakymų į šiuos klausimus kol kas nėra“, – mano V.Bakas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Talentingi vaikai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min