Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

VSD vadovas P.Malakauskas atsistatydina (papildyta 15.24 val.)

P.Malakauskas: „Saugumas nieko nepramiegojo“.
Gedimino Gasiulio/Dienraščio „15 minučių“ nuotr. / P.Malakauskas.
Šaltinis: 15min
0
A A

Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Povilas Malakauskas pirmadienį prezidentei Daliai Grybauskaitei įteikė prašymą atleisti iš einamų pareigų.

Kaip pranešė prezidentės Spaudos tarnyba, D.Grybauskaitė patenkino VSD vadovo prašymą ir, remdamasi šiuo prašymu, pasirašė dekretą dėl teikimo Seimui pritarti P.Malakausko atleidimui iš VSD generalinio direktoriaus pareigų.

Galutinai atleidimo procedūra bus baigta, kai Seimas šį klausimą įtrauks į darbotvarkę ir balsuos dėl pritarimo, o prezidentė pasirašys dekretą dėl atleidimo.

„P.Malakauskas teigia, jog atsistatydino dėl asmeninių priežasčių. Daugiau jokių nei jo, nei VSD komentarų kol kas nebus, lieka laukti kol klausimas bus įtrauktas į Seimo darbotvarkę“, – 15min.lt sakė VSD atstovas spaudai Vytautas Makauskas.

Papildyta 12.27 val.: Prezidentės atstovas spaudai Linas Balsys teigė, jog P.Malakausko atsistatydinimas – jo asmeninis sprendimas.

„Jis pats atėjo, atnešė pareiškimą ir tai yra jo sprendimas, dėl asmeninių priežasčių. Dėl kokių konkrečiai, tikrai nežinau ir negaliu komentuoti. Prezidentė tik pasirašė jo prašymą atleisti iš pareigų“, – 15min.lt sakė L.Balsys.

Tuo tarpu Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Arvydas Anušauskas mano, jog įtakos tam galėjo turėti pastarojo meto tyrimai – skandalas dėl esą Lietuvoje buvusio CŽV kalėjimo, žurnalistų pasiklausymo ir kt.

„Iš dalies tai (tyrimai – aut. past.) gali būti susiję, tačiau, mano manymu, tai nebuvo lemiamas momentas. Aš dar priminčiau ankstesnius dalykus. NSGK dar rugsėjį buvo išsakyta pozicija, kad komiteto netenkina VSD bendradarbiavimas su komitetu, informacijos pateikimas. VSD laikėsi tarsi tokios pozicijos, kad NSGK nereikia visko žinoti ir gal net šalies prezidentui nereikia visko žinoti. Tačiau tuo metu šią poziciją (dėl VSD bendradarbiavimo stokos – aut. past.) komitete rėmė tik konservatorių frakcija, kitos frakcijos laikėsi nuomonės, jog vieno žmogaus atleidimas nieko nepakeistų. Manau, ir šitie reikalai, ir dabartiniai tyrimai galėjo turėti tam įtakos“, – 15min.lt sakė A.Anušauskas.

Papildyta 13.28 val.: Įžvelgia dešiniųjų spaudimą

Seimo Socialdemokratų frakcijos seniūno pavaduotojas Juozas Olekas mano, jog P.Malakauskas atsistatydino neištvėręs valdančiųjų spaudimo. „Jau kurį laiką iš valdančiųjų buvo masyvus spaudimas, buvo metami nepamatuoti kaltinimai. Manau, tai galėjo būti pagrindinis motyvas. Kiek aš dirbu, informaciją, kurios reikėdavo, VSD visada pateikdavo tiek Seimui, tiek prezidentei. Bendradarbiavimas visada buvo dalykiškas ir normalus“, – 15min.lt sakė J.Olekas.

Jau kurį laiką iš valdančiųjų buvo masyvus spaudimas, buvo metami nepamatuoti kaltinimai. Manau, tai galėjo būti pagrindinis motyvas, – sakė J.Olekas.Jo nuomone, tyrimas dėl CŽV kalėjimo neturėjo įtakos dabartiniam VSD vadovui. „Jis pats atsakė į visus klausimus, pateikė reikiamą informaciją. Tie dalykai (dėl CŽV kalėjimo) vyko ne jo darbo metu, jis atėjo vėliau ir sieti šituos dalykus nelabai išeitų“, – mano jis.

J.Malakauskas VSD vadovu tapo 2007 metais, tuo tarpu įtarimai dėl Lietuvoje esą veikusio CŽV kalėjimo datuojami 2004–2005 metais.

Tuo metu konservatorių frakcijos seniūnas Jurgis Razma įžvelgia sutapimų. „Jo sprendimas man buvo tikrai netikėtas ir priežastis tik jis pats gali pasakyti. Aš jų nežinau, bet tas laiko sutapimas, kad štai vyksta tyrimas ir jis atsistatydina, rodo, kad vis dėlto gali būti kažkoks ryšys“, – 15min.lt sakė J.Razma.

Jo nuomone, valdantieji su P.Malakausko sprendimu nėra niekaip susiję. „Apie VSD problemas kalbėta jau keleri metai ir tas parlamentinis tyrimas galbūt tik jas paryškino“, – svarstė J.Razma.

Pasak jo, dėl VSD vadovo atleidimo Seime turėtų būti balsuojama dar šią savaitę. Kas galėtų užimti šį postą, jis nesiryžo spėlioti: „Jokių konkrečių pavardžių nesu girdėjęs. Iniciatyva šioje vietoje priklauso prezidentei.“

Jei žmogus prašo, kodėl neturėčiau sutikti, – D.GrybauskaitėPapildyta 15.24 val. Prezidentė D.Grybauskaitė teigia turėjusi „įvairiausių motyvų“ patenkinant Povilo Malakausko prašymą atleisti jį iš Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovo pareigų.

„Jei žmogus prašo, kodėl neturėčiau sutikti (...) Turėjau ir kitų įvairiausių motyvų, kurių nenorėčiau komentuoti. Jie brendo seniai. VSD darbu iki galo nebuvau patenkinta. O P.Malakausko sprendimas yra asmeninis ir nenorėčiau jo komentuoti“, – sakė D.Grybauskaitė.

Pasak šalies vadovės, P.Malakauskas eis VSD generalinio direktoriaus pareigas, kol Seimas priims sprendimą dėl jo atleidimo iš pareigų ir kol nebus pasirašytas dekretas dėl jo atleidimo.

Po to, iki kol bus rastas naujas VSD vadovas, anot prezidentės, departamentui laikinai vadovaus vienas iš VSD vadovo pavaduotojų.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min