Dabar populiaru
Publikuota: 2018 birželio 5d. 06:02

VTEK nerado įrodymų, kad buvęs viceministras A.Bogdanovas važinėjo įmonės automobiliu, nors jis tai pats prisipažino

Artūras Bogdanovas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Artūras Bogdanovas

Vyriausioji tarnybinė etikos komisija (VTEK) negali pasigirti gera atmintimi. Praėjusį trečiadienį VTEK nutraukė tyrimą dėl buvusio žemės ūkio viceministro Artūro Bogdanovo naudoto privačios bendrovės automobilio, nes nerado įrodymų, kad jis iš tiesų juo važinėjo. Tačiau tai, kad naudojasi mašina, A.Bogdanovas VTEK pats komisijai nurodė dar praėjusiais metais – tai juodu ant balto parašyta pernai spalį priimtame VTEK sprendime. Aiškėja, jog šiemet A.Bogdanovas ėmė tai neigti, o komisija juo ėmė ir patikėjo.

Praėjusį trečiadienį VTEK sprendė, ar kartu su žemės ūkio ministru Broniumi Markausku kaip politinės komandos narys gegužę iš žemės ūkio viceministro posto pasitraukęs A.Bogdanovas nepažeidė reikalavimo deklaruoti privačius interesus.

Tyrimą dėl A.Bogdanovo naudoto jo įkurtos įmonės „Geosmart“ automobilio VTEK pradėjo gavusi skundą, kad viceministras važinėja privačios bendrovės mašina to nedeklaravęs.

Ryšį su „Geosmart“ būdamas viceministru A.Bogdanovas VTEK buvo deklaravęs kaip priklauso, bet pernai spalį VTEK nusprendė, kad viceministras, kuruodamas Nacionalinę žemės tarnybą, kurios sprendimai liečia tiek jam priklausančią „Geosmart“, tiek anksčiau valdytą įmonę „Geosmarto sprendimai“, veikia nuolatinio interesų konflikto situacijoje ir rekomendavo B.Markauskui arba atleisti viceministrą, arba pakeisti jo kuruojamas sritis. B.Markauskas pasirinko pastarąjį variantą.

VTEK pamiršo ankstesnį tyrimą?

VTEK tyrimą dėl A.Bogdanovo naudoto įmonės automobilio vykdė ilgai, o galutinį sprendimą priėmė jau po to, kai A.Bogdanovas paliko Žemės ūkio ministeriją (ŽŪM).

Trečiadienį VTEK paskelbė tyrimo metu nustačiusi, kad ryšį su „Geosmart“ A.Bogdanovas deklaravo nepažeisdamas nustatytų terminų ir tvarkos.

„Tačiau pagrįstų duomenų, kad prie ŽŪM stovėjusiu automobiliu, kurio valdytojas yra „Geosmart“, naudojosi būtent A.Bogdanovas, nenustatyta. Taip pat nenustatyta, kad jis, kaip privatus asmuo, būtų sudaręs kokį nors sandorį dėl pranešime nurodyto automobilio“, – teigiama išplatintame VTEK pranešime.

Toks VTEK vertinimas atrodo mažų mažiausiai keistai, nes 2017 metų spalio 4 dieną VTEK priimtame sprendime dėl A.Bogdanovo buvo teigiama visiškai priešingai.

„A.Bogdanovas yra vienintelis UAB „Geosmart“ akcininkas, jam priklauso 100 proc. šios bendrovės akcijų, o jo artimas asmuo – sutuoktinė yra UAB „Geosmart“ darbuotoja. Be to, kaip nurodė ir pats A. Bogdanovas, jis naudojasi UAB „Geosmart“ automobiliu asmeniniams poreikiams tenkinti, todėl manytina, kad teisiškai nėra reikšminga, jog jis jau nebėra šios bendrovės direktorius“, – rašoma minėtoje, senesnėje, VTEK išvadoje.

15min skaitytojo nuotr. /„Geosmart“ automobilis prie ŽŪM
15min skaitytojo nuotr. /„Geosmart“ automobilis prie ŽŪM

Joje taip pat teigiama, kad A.Bogdanovas dar 2017 metų sausio 30 dieną pateikė komisijai klausimą, ar jis turi deklaruoti tai, jog naudojasi „Geosmart“ lizingo būdu įsigytu automobiliu „Audi A6”.

Ne ketina naudotis, o naudojasi.

„2017 m. vasario 2 d. A. Bogdanovui atsakyta, kad deklaruoti šios aplinkybės nebūtina, nes jis yra deklaravęs ryšį su UAB „Geosmart“, bet jam priklausančios bendrovės turto naudojimosi aplinkybės deklaravimas atitiktų valstybės tarnautojų veiklos etikos principus“, – tuomet rašė VTEK.

ŽŪM patvirtino: taip, viceministras naudojasi automobiliu

Informaciją apie tai, kad tuometis viceministras naudojasi savo įkurtos įmonės automobiliu, buvo gavusi ir 15min. Šių metų sausį 15min ŽŪM teiravosi, ar tiesa, kad A.Bogdanovas į darbą važinėja su bendrovės „Geosmart“ mašina, ir gavo teigiamą atsakymą.

„Taip, viceministras A.Bogdanovas į darbą Žemės ūkio ministerijoje atvažiuoja jūsų minimu automobiliu, kuomet juo nesinaudoja jo žmona. Šį automobilį A.Bogdanovo įkurta ir vadovaujama įmonė įsigijo 2016 m., dar prieš jam tampant viceministru“, – tuomet atsakė ŽŪM.

Ministerijos atstovai tada pabrėžė, kad dėl automobilio naudojimo A.Bogdanovas buvo pats kreipęsis į VTEK ir buvęs patikintas, kad nebūtina deklaruoti automobilio naudojimo savo reikmėms, nes jis deklaravęs ryšį su „Geosmart“.

Tačiau šio fakto trečiadienį išplatintame VTEK pranešime nėra, vietoje to konstatuota, kad nepavyko įsitikinti, kad būdamas viceministru A.Bogdanovas važinėjo savo įkurtos įmonės mašina, nors ir pabrėžiama, kad jis deklaravęs ryšį su bendrove.

A.Bogdanovas taip pat apsigalvojo

Paprašyta tai paaiškinti, VTEK 15min atsakė, kad sprendimą nutraukti tyrimą komisija priėmė remdamasi tyrimo metu surinktais duomenimis.

„Tyrimo duomenys neleido vienareikšmiškai teigti, jog buvęs žemės ūkio viceministras Artūras Bogdanovas UAB „Geosmart“ valdomu automobiliu „Audi A6“ naudojosi, todėl tyrimas buvo nutrauktas“, – paaiškino komisijos atstovė spaudai Eglė Ivanauskaitė.

15min nuotr. /VTEK 2017 spalio 4 d. sprendimo ištrauka
15min nuotr. /VTEK 2017 spalio 4 d. sprendimo ištrauka

15min VTEK atstovei pacitavo pernykštį VTEK sprendimą, kuriame juodu ant balto buvo parašyta, kad A.Bogdanovas nurodė naudojęsis automobiliu, tačiau VTEK atstovė aiškino, kad kalbant apie VTEK 2017 m. spalį priimtą sprendimą, tuo metu VTEK buvo gavusi paties A.Bogdanovo paklausimą, kuriame jis, be kita ko, teigė, jog minėtuoju automobiliu planuoja naudotis, tačiau naudojimosi automobiliu faktas tuo metu nebuvo VTEK tyrimo dalykas.

15min nuotr. /VTEK 2017 spalio 4 d. sprendimo ištrauka
15min nuotr. /VTEK 2017 spalio 4 d. sprendimo ištrauka

„Tąkart, remdamasi minėtuoju A.Bogdanovo paklausimu, VTEK preziumavo, kad A.Bogdanovas galbūt naudojasi šiuo automobiliu, bet vienareikšmiškai tą teigti VTEK trūksta įrodymų. Šią savaitę pabaigto tyrimo metu į VTEK klausimus atsakė ir UAB „Geosmart“ direktorius. Jo teigimu, minimu automobiliu naudojasi jis pats, o A.Bogdanovas nesinaudoja – esą, jam tokia teisė nesuteikta. Tą patį teigė ir pats A.Bogdanovas“, – aiškino ji.

15min VTEK atstovės teiravosi, ar komisija kreipėsi į ŽŪM, kad ši atsakytų, kokiu automobiliu naudojasi buvęs viceministras, nes parkingo talonus prie ŽŪM išduoda pati ministerija.

E.Ivanauskaitė teigė, kad siekdama išsiaiškinti dėl šių naujų aplinkybių ir nustatyti, ar komisijai tyrimo metu nebuvo duodami melagingi paaiškinimai, VTEK penktadienį kreipėsi į ŽŪM.

„Pažymėtina, kad paaiškėjus naujiems duomenims, komisija tyrimą gali atnaujinti arba tyrimo medžiagą perduoti kitoms kompetentingoms institucijoms“, – raštu atsiųstuose atsakymuose teigė ji.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Artūras Bogdanovas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Artūras Bogdanovas

Kadangi VTEK pernai spalį jau yra priėmusi A.Bogdanovui nepalankų sprendimą, antras toks sprendimas buvusiam viceministrui būtų labai neparankus, jeigu jis dar turi karjeros valstybės tarnyboje planų.

Tiesa, neigiamas VTEK sprendimas dėl automobilio naudojimo taip pat būtų atrodęs gana keistai, nes pats A.Bogdanovas VTEK yra klausęs, ar turi deklaruoti naudojamą automobilį.

Jeigu Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymas pažeidžiamas du kartus per tuos pačius metus, tai laikoma šiurkščiu pažeidimu.

„Valstybinėje tarnyboje dirbantys asmenys, pripažinti šiurkščiai pažeidę įstatymo reikalavimus, trejus metus nuo pažeidimo paaiškėjimo dienos negali būti skatinami, priimami, skiriami ar renkami į aukštesnes pareigas“, – anksčiau 15min yra teigusi VTEK atstovė spaudai Eglė Ivanauskaitė.

Tad jei VTEK sprendimas būtų buvęs nepalankus, A.Bogdanovui durys į valstybės tarnybą galėjo užsiverti trejiems metams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

33:22
01:27
01:22

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min