Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Užsienio reikalų ministerija: VTEK taisyklės dėl deklaracijų viešumo prieštarauja įstatymui

Užsienio reikalų ministerija
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Užsienio reikalų ministerija
Šaltinis: BNS
0
A A

Užsienio reikalų ministerija (URM) pabrėžia, kad Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) patvirtintose Privačių interesų deklaracijų pildymo, tikslinimo ir pateikimo taisyklėse yra prieštaravimų Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatoms.

Ministerija tokį pareiškimą išplatino po to, kai prezidentė Dalia Grybauskaitė akcentavo, kad išimtys diplomatams viešai skelbiant jų privačių interesų deklaracijas neturi būti taikomos.

Pasak URM, ministerijos darbuotojai visada pildė privačių interesų deklaracijas ir jas tikslino įstatymų nustatyta tvarka.

„Vykdant Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymą, viešai skelbiamos ministro, viceministrų, administracijos padalinių vadovų, politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojų ir kitų ministerijos darbuotojų, kurių deklaracijų viešumą įtvirtina įstatymas, deklaracijos“, – nurodo URM.

Ministerija teigia esanti pasirengusi toliau vykdyti Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatas, bet pažymi, kad naujos VTEK taisyklės jam prieštarauja.

„URM kreipėsi į VTEK, atkreipdama dėmesį, kad jos patvirtintos taisyklės prieštarauja įstatymo nuostatoms ir prašė priimti atitinkamus VTEK taisyklių pakeitimus, užtikrinančius šių taisyklių atitikimą Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatoms“, – aiškina ministerija.

Šią liepą VTEK nutarė, kad privačius interesus turintys deklaruoti asmenys tai privalo daryti tik per Valstybinės mokesčių inspekcijos elektroninio deklaravimo informacinę sistemą. Čia turėtų būti skelbiami visų valstybinėje tarnyboje dirbančių asmenų deklaracijų duomenys, išskyrus pretendentų į šią tarnybą ir operatyvinę veiklą vykdančių asmenų.

Šios deklaracijos ir taip yra viešos. Įvairių lygių vadovų duomenys turi būti skelbiami internete, o kitų valdininkų, darbuotojų ir pareigūnų deklaracijos teikiamos to pareikalavus VTEK arba žiniasklaidai. Bet pastarasis VTEK sprendimas reiškia, kad elektroninėje erdvėje atsidurs visų maždaug 100 tūkst. įvairiose įstaigose ir institucijose dirbančių žmonių duomenys.

Dienraštis „Lietuvos rytas“ penktadienį rašo, kad užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis pareikalavo kuo greičiau atšaukti minėtą prievolę. Jis aiškina, kad diplomatinės tarnybos specifika lėmė tai, kad šios tarnybos narių, kaip ir kitų statutinių pareigūnų, deklaracijų duomenys negali būti viešinami. A.Ažubalis tvirtina, jog įstatyme numatyta, kad viešai turi būti skelbiami vadovų duomenys, o kitų darbuotojų deklaracijos gali būti viešinamos tik VTEK motyvuotu sprendimu dėl kiekvieno konkretaus atvejo.

Prezidentės vertinimu, diplomatai turėtų viešai deklaruoti interesus.

„Čia noriu iš karto atvirai pasakyti – aš jau deklaravau. O tai reiškia – kiekvienas valstybės tarnautojas ir politikas privalo viešai deklaruoti tai, kas priklauso pagal įstatymą. Slėpti čia nėra ko. Yra išimtys padarytos tiems, kam nereikėtų to daryti, tai – operatyviniai darbuotojai, žvalgybos žmonės“, – penktadienį Seime žurnalistams sakė prezidentė.

„Diplomatai yra valstybės tarnautojai. Jeigu mes turime įtarimų, kad diplomatas gyvena ne iš atlyginimo, jis neturi būti diplomatinėje tarnyboje. Todėl slėpti nėra ko ir deklaruoti privalo visi“, – teigė šalies vadovė.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min