Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 10 02, 10:44

VU lankysis fizikos Nobelio premijos laureatas W.D.Phillipsas

Į Vilnių sekmadienį atvyksta Nobelio fizikos premijos laureatas Williamas Danielis Phillipsas, pranešė Vilniaus universitetas (VU).
Williamas Danielis Phillipsas
Williamas Danielis Phillipsas / Markuso Pösselio/Wikipedia.org nuotr.

Pasaulinio garso fizikas, JAV nacionalinio standartų ir technologijų instituto nusipelnęs tyrėjas VU skaitys viešą paskaitą „Laikas, Einsteinas ir šalčiausi dalykai Visatoje“, susitiks su universiteto rektoriumi Rimvydu Petrausku, fizikos fakulteto studentais ir mokslininkais.

W.D.Phillipso Lietuvoje laukta birželio mėnesį, bet tuomet jis susirgo COVID-19.

Mokslininkas tiria atomų sąveikos su šviesa sukeltus reiškinius ir kvantinės informacijos valdymą pavieniais atomų kubitais. Profesorius išplėtojo atomų šaldymo ir kaupimo lazerio spinduliais metodus, sukūrė atomų pagavimo žemose temperatūrose metodą.

1988 metais jis atšaldė atomus iki temperatūros, kuri buvo šešis kartus žemesnė nei anksčiau numatyta teorinė riba.

1997 metais W.D.Phillipsas kartu su kolegomis Claude'u Cohenu-Tannoudji ir Stevenu Chu gavo Nobelio premiją už atomų šaldymo ir kaupimo, pasitelkiant lazerio šviesą, metodų plėtojimą.

„Minėti fizikų laimėjimai vėliau leido sukurti pirmąjį Bosė-Einsteino kondensatą – naują egzotinę medžiagos būseną, kurios egzistavimą dar prieš 70 metų numatė Albertas Einsteinas ir Indijos fizikas Satyendra Nathas Bose. Labai žemose temperatūrose susiformuoja milžiniška (kolektyvinė) atomų banga – Bosė-Einsteino kondensatas, kurioje visi atomai yra tos pačios kvantinės būsenos. Šios būsenos atomai yra tokie atšalę ir tokie lėti, kad iš tikrųjų susilieja ir elgiasi kaip vienas kvantinis objektas, kuris yra daug didesnis už bet kurį atskirą atomą.

Šaltųjų atomų tyrimai yra svarbūs sparčiai besivystančiai kvantinei informatikai, labai tiksliems matavimams ir daugeliui kitų sričių“, – teigiama VU pranešime.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min