TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

VU TSPMI įspėjo studentus dėl renginiuose besilankančio rusų žvalgybininko

Rusijos diplomatais apsimetantys žvalgybos karininkai dalyvauja viešuose renginiuose Lietuvoje
Rusijos diplomatais apsimetantys žvalgybos karininkai dalyvauja viešuose renginiuose Lietuvoje
Šaltinis: BNS
4
A A

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių institutas (TSPMI) ketvirtadienį išplatino įspėjimą dėl žvalgybinių Lietuvos institucijų grėsmių vertinime minimo Rusijos žvalgybos karininko, kuris pastebėtas instituto renginiuose.

„Todėl raginame visą VU TSPMI bendruomenę kritiškai vertinti asmenų prašymus dalintis informacija. Paprastas, iš pirmo žvilgsnio įtarimų nekeliantis atsitiktinis kontaktas, gali reikšti Rusijos žvalgo pastangas kuo daugiau sužinoti apie jus, jūsų pažiūras, silpnybes. Asmuo gali pasiteirauti apie studentų rašto ar baigiamuosius darbus, paprašyti pasidalinti turima medžiaga ir pan. Būkime budrūs, saugodami save ir valstybę“, – rašoma instituto „Facebook“ paskyroje.

Prie pranešimo pridėtos instituto renginiuose užfiksuoto vyro nuotraukos – tai, pasak instituto, yra asmuo, kurio nuotrauka publikuota ir Lietuvos žvalgybos institucijų – Valstybės saugumo departamento ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento šių metų grėsmių vertinime.

Prie šios nuotraukos grėsmių vertinime nurodyta, kad „Rusijos diplomatais apsimetantys žvalgybos karininkai dalyvauja mokslinėse konferencijose ir kituose oficialiuose renginiuose, kurių metu siekia užmegzti pažintis ir renka informaciją“.

Viešuose renginiuose – Rusijos žvalgai

Balandžio pradžioje Valstybės saugumo departamentas (VSD) ir Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas (AOTD) paskelbė grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimą. Ataskaitoje tuomet buvo rašoma apie Rusijos ir Baltarusijos žvalgybų veiksmus Lietuvoje.

Žvalgybos ataskaitoje teigiama, kad pastaruoju metu Rusijos slaptosios tarnybos aktyviai veikia Lietuvos pasienio miesteliuose: bando užmegzti ryšius su vietiniais politikais, savivaldybių darbuotojais, teisėsaugos pareigūnais, pakeisti gyventojų nuomonę apie Kremliaus režimą.

Kaip buvo skelbta, jau daug metų Lietuvoje šešėlinę veiklą vykdo trys Kremliaus slaptosios institucijos: užsienio žvalgybos tarnyba SVR, federalinė saugumo tarnyba FSB ir Rusijos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo Vyriausioji žvalgybos valdyba GRU.

Jų darbuotojai ir agentai renka informaciją apie Lietuvos vidaus ir užsienio politiką, jos užkulisius, mezga ryšius valstybės institucijose, bando didinti Kremliaus įtaką mūsų valstybei.

Šiųmetėje žvalgų ataskaitoje teigiama, kad Rusijos žvalgybos karininkai nuolat lankosi Lietuvoje vykstančiuose viešuose renginiuose, susijusiuose su tarptautine politika, gynyba, energetika, ekonomika, mokslinėse konferencijose, parodose ir panašiai. Rusai dalyvauja prisidengę diplomatine tarnyba.

Rusijos diplomatais apsimetantys žvalgybos karininkai dalyvauja viešuose renginiuose Lietuvoje

VSD ir AOTD ataskaitoje netgi paviešinta nuotrauka, kurioje – galimai Rusijos žvalgybos karininkas, sėdintis tokiame viešame renginyje.

Kodėl Kremliaus žvalgams reikia lankytis viešuose renginiuose?

VSD ir AOTD ataskaitoje rašoma, kad svarbiausia jų užduotis yra megzti ryšius su tokių renginių dalyviais: politikais, tarnautojais, pareigūnais, žurnalistais, verslininkais, perspektyviais studentais ir kitais žmonėmis, kurie gali turėti vertingos informacijos arba daryti įtakos valstybės gyvenimui.

Teigiama, kad tokį darbą atliekantys rusų žvalgai geba bendrauti lietuvių kalba, moka greitai įtraukti į pokalbį ir iš pašnekovo pasisakymų suprasti, kokios yra jo pažiūros, silpnybės, galimi motyvai bendradarbiauti.

„Nepraėjus nė kelioms valandoms apie užmegztus ryšius Rusijos žvalgas informuoja Maskvoje esančius savo koordinatorius ir jie sprendžia, ką toliau daryti su kontaktu“, – rašoma Lietuvos žvalgybos ataskaitoje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Žvalgyba Rusija
Parašykite atsiliepimą apie 15min