Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gegužės 23d. 12:03

Vyriausioji rinkimų komisija apie rinkimus į Europos Parlamentą: tai turi žinoti kiekvienas

Lietuva, Europos Sąjunga
123rf.com nuotr. / Vyriausioji rinkimų komisija apie rinkimus į Europos Parlamentą: tai turi žinoti kiekvienas

Prieš rinkimus į Europos Parlamentą (EP), Lietuvoje vyksiančius jau ketvirtą kartą, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) siekia informuoti ir motyvuoti kiekvieną Lietuvos gyventoją. VRK Mokymų ir komunikacijos skyriaus vadovė Kristina Ivanauskaitė-Pettinari vardija svarbius šių rinkimų aspektus, kurie leis patogiau balsuoti.

Faktas nr. 1. Rinkėjas rinkimuose į EP – ne tik lietuvis. Išgirdę žodį „rinkėjas“ pirmiausia galvojame apie Lietuvos piliečius, tačiau EP rinkimai yra išskirtiniai: juose teisę balsuoti turi ir kitų Europos Sąjungos šalių piliečiai, išreiškę norą rinkti kandidatus į Lietuvai paskirtas vietas Europos Parlamente. Be to, šiuose rinkimuose galima balsuoti ir užsienyje – Lietuvos diplomatinėse atstovybėse ir konsulinėse įstaigose, o užsiregistravus iš anksto – ir paštu.

Faktas nr. 2. Galima išvengti propagandos apie rinkimus į EP. Svarbiausią, patvirtintą ir teisingą informaciją suprantama kalba apie rinkimus į EP VRK rinkėjams teikia savo interneto puslapyje www.vrk.lt ir VRK „Facebook“ paskyroje. Puslapyje yra netgi mokomosios medžiagos skiltis – ten dedama rinkėjams pravarti informacija.

Faktas nr. 3. Užtikrintas visiškas rinkimų į EP saugumas. Lietuva yra pasiruošusi tam, kad rinkimai į EP vyktų sklandžiai ir saugiai. Tiek Lietuva, tiek visa ES yra sukūrusios ekspertų tinklus, stebinčius problemišką trečiųjų šalių veiklą bei bandymus skleisti netikras naujienas. Užfiksavus kišimąsi ar bandymą pakenkti laisviems ir demokratiniams rinkimams, iš karto turėtų būti informuojamos atitinkamos ES institucijos bei kitos šalys narės. Analogišką ekspertų tinklą yra sukūrusi kiekviena ES šalis. Lietuvoje šiam tinklui priklauso policijos, kibernetinio saugumo, rinkimų organizatorių bei kitų organizacijų atstovai. Tinklas pradėjo veikti dar prieš savivaldybių rinkimus, tad dabar yra visu pajėgumu pasiruošęs darbui.

Faktas nr. 4. Rinkėjų asmens duomenys yra saugūs. Rinkėjas, nerimaujantis dėl asmens duomenų saugumo, neprivalo įrašyti savo duomenų į rinkėjo kortelę atsispausdinti leidžiančias sistemas. Rinkėjo kortelė yra tik kvietimas balsuoti, tad vykstant į rinkimų apylinkę jos turėti nebūtina. VRK iš Asmens duomenų apsaugos inspekcijos yra gavusi visus leidimus tvarkyti asmens duomenis, buvo atliktas sistemos saugumo auditas. Visos ekspertų rekomendacijos buvo įgyvendintos, todėl esame visiškai pasiruošę rinkimams į EP.

Faktas nr. 5. Galite lengvai gauti informaciją ir balsuoti. Rinkėjai domisi kandidatais, jų programomis ir biografijomis. Visa ši informacija skelbiama www.vrk.lt. Parengtas ir atskiras trumpas leidinukas, taip pat informacinis leidinys supaprastinta kalba, skirtas vyresnio amžiaus rinkėjams bei tiems, kuriems sunku suprasti tekstą. Nepamiršti ir gausiausių Lietuvos tautinių mažumų – lenkų ir rusų – atstovai: savo pamėgtuose laikraščiuose, leidžiamuose tautinių mažumų kalbomis, jie ras informaciją apie rinkimus į EP, kandidatų sąrašus bei programas.

Leidžiamas leidinys ir Brailio raštu – jis pasieks aklųjų ir silpnaregių bibliotekas bei aklųjų ir silpnaregių draugijas. Rinkimų biuleteniai šiemet taip pat pritaikyti akliesiems ir silpnaregiams: paprastas biuletenis dedamas į specialią įmautę, ant kurios atspaustas tekstas Brailio raštu, o silpnaregiai galės pasinaudoti didinamaisiais stiklais balsavimo vietoje. Regėjimo negalią turintiems asmenims taip pat pravers VRK įgarsinta svarbiausia informacija apie rinkimus.

Faktas nr. 6. Siekiama, kad kiekvienas galėtų balsuoti greitai ir patogiai. Valstybės turi skirtingas rinkėjų įrašymo ir išbraukimo iš sąrašų taisykles. Jei esate Lietuvos pilietis ir gyvenate Lietuvoje, į rinkėjų sąrašus esate įtraukiami automatiškai – papildomai registruotis nereikia. Išvykusieji į užsienį gali balsuoti už Lietuvoje iškeltus kandidatus atvykę į Lietuvos ambasadą ar konsulinę įstaigą, taip pat iš anksto užsiregistravę balsuoti paštu užsienyje.

Kitoje ES valstybėje gyvenantys Lietuvos piliečiai gali balsuoti arba už Lietuvoje, arba už toje šalyje iškeltus kandidatus į EP. Tačiau jei praėjusiuose EP rinkimuose balsavote ne už Lietuvoje iškeltus kandidatus, Jūsų pavardės Lietuvos rinkimų į EP sąraše gali nebebūti. Tokiu atveju rinkimų komisijos nariai skubiai susisieks su atitinkamos šalies institucijomis ir sutikrins informaciją – jei rinkėjas nebalsavo užsienyje, jis iš karto galės tai padaryti Lietuvoje. Tokio rinkėjo bus paprašyta pasirašyti deklaraciją, kad balso teise jis pasinaudos tik vieną kartą.

Primename, kad Lietuvoje galite balsuoti bet kurioje rinkimų apylinkėje – nebūtinai toje, kurioje esate registruoti.

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

00:40
00:52
07:10

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min