Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vyriausiųjų savivaldybių architektų apklausa: ko trūksta produktyviam darbui?

Architektas
„Scanpix“ nuotr. / Architektas
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvos architektų rūmų (LAR) organizuojama vyriausiųjų savivaldybių architektų apklausa parodė, koks vyriausiųjų miestų planuotojų darbo našumas, kas jiems labiausiai trukdo tinkamai atlikti jų darbą ir ką pakeitus vyr.architektų darbas taptų produtyvesnis. Remiantis apklausos duomenimis, matyti, kad daugiau nei pusė savivaldybių šiuo metu keičia ar artimiausiu metu ketina keisti bendrąjį planą, kas rodo našų savivaldybių darbą. Tačiau vienas svarbiausių apklausos rodiklių atskleidė tai, kad net penktadalis architektų mano, jog jų darbą labiausiai palengvintų didesnių įgaliojimų suteikimas.

LAR apklausoje dalyvavę vyriausieji savivaldybių architektai vieningai teigė, kad jiems jų gyvenamoji aplinka, būstas, jo architektūra ir bendras miesto veidas – labai svarbūs.

Vienas iš rengtos apklausos tikslų – išsiaiškinti, kaip savivaldybių vyr. architektams sekasi dirbi su 2014 metų pradžioje priimtu naujuoju teritorijų planavimo įstatymu. Antra, siekta išsiaiškinti, kokiais tempais dirba architektai, kokių nesklandumų kyla ir kaip galima būtų palengvinti jų darbą.

Siekta išsiaiškinti, kokiais tempais dirba architektai, kokių nesklandumų kyla ir kaip galima būtų palengvinti jų darbą.

Paklausus, kiek apytiksliai per pastaruosius metus išdavė specialiųjų architektūrinių reikalavimų, kuriuose buvo numatytas teritorijos naudojimo reglamentas (vykdant statybą be detaliojo plano), 12,9 proc. vyr. architektų nurodė – iki 5. Dauguma vyr. miestų planuotojų (38,7 proc.) atsakė, kad per 2014-uosius išdavė nuo 5 iki 20 specialiųjų architektūrinių reikalavimų. Sparčiau dirbo 25,8 proc. architektų, kurių išduotų minėtų dokumentų skaičius svyravo tarp 20–50. 19,4 proc. miesto planuotojų dirbo labai našiai – išduota daugiau nei 50 specialiųjų reikalavimų.

Džiugino ir bendrųjų savivaldybės planų rengimo tempai – 61,3 proc. savivaldybių vyr. architektų nurodė, kad šiuo metu rengia ar artimiausiu metu ketina rengti naują bendrąjį planą. Likusi planavimo specialistų dalis nurodė, kad rengti ar keisti minėto dokumento artimiausiu metu neketina.

Plėsti kompetenciją

Apklausus savivaldybių vyr. architektus paaiškėjo, išduodami vienus ar kitus teritorijų planavimo dokumentus jie neretai susiduria su kliūtimis, kurias iš tiesų galėtų išspręsti, bet tam reikėtų padidinti jų įgaliojimus. Už vyr. architekto kompetencijos praplėtimą pasisakė 22,8 proc. specialistų.

Už vyr. architekto kompetencijos praplėtimą pasisakė 22,8 proc. specialistų.

Likusi dalis planuotojų nurodė kitas priemones, galinčias jiems padėti specializuotuose architektūriniuose reikalavimuose nustatyti tokius teritorijų naudojimo reglamento reikalavimus, kurie užtikrintų darnią savivaldybės teritorijų plėtrą.14,6 proc. vyr. architektų teigė, kad jų darbą palengvintų detalesni savivaldybės lygmens bendrojo plano sprendiniai, tiek pat architektų pasisakė ir už papildomų dokumentų – studijų, analizių – rengimo naudą.

18,8 proc. apklausoje dalyvavusių architektų teigė, kad būtina atkreipti dėmesį ir į teises aktus – juos detalizuoti. 7,3 proc. specialistų nurodė, kad reikėtų parengti detaliuosius savivaldybės lygmens planus, 10,4 proc. architektų pasisakė už vietovės lygmens detaliųjų planų parengimą, o 11,5 proc. įvardijo abu minėtus variantus.

Aplinkos viceministrė Daiva Matonienė, teigė, kad tokio tipo apklausos yra rengiamos norint išsiaiškinti, kaip dirba architektai, kokių kyla nesklandumų ir kaip galima būtų juos spręsti. „Darnus teritorijų planavimas yra visų mūsų atsakomybė. Todėl tik bendraudami, kalbėdami ir diskutuodami galime rasti teisingus sprendimus. Kas kitas jei ne patys architektai mums gali pasakyti, ką reikia keisti, kodėl, kas vyksta negerai. O mes, savo ruožtu, viską įvertinę ir matydami, kad to reikia, galime imtis sprendimų“, – kalbėjo viceministrė.

Aplinkos ministerija primena, koks svarbus yra darnus teritorijų planavimas. Už racionalų miestų vystymą atsakingi visi – ir valdžios atstovai, ir teritorijų planavimo specialistai, ir patys statytojai. Privalu užtikrinti, kad miestų raida nevirstų chaotiška miestų drieka, kuri daro žalą ir žmonių gyvenimo kokybei, ir gamtai, ir įvairiais būdais saugomiems kultūros paveldo objektams.

Parengta bendradarbiaujant su LR Aplinkos ministerija

AM-logo-bendras
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min