Dabar populiaru
Publikuota: 2012 balandžio 20d. 15:52

Vyriausybė kitą savaitę turėtų svarstyti naujos AE projekto dokumentus

Andrius Kubilius ir „Hitachi“ viceprezidentas Masaharu Hanyu
BFL/Tomo Lukšio nuotr. / Andrius Kubilius ir „Hitachi“ viceprezidentas Masaharu Hanyu

Vyriausybė kitą savaitę ketina pradėti svarstyti su naujos atominės elektrinės statyba susijusių dokumentų paketą. Tikimasi, kad jei jiems pritars Vyriausybė, o vėliau – ir Seimas, iki birželio pabaigos Lietuva ir strateginė AE investuotoja Japonijos kompanija „Hitachi“ galės pasirašyti koncesijos sutartį.

Premjero atstovė spaudai Jarda Paukštienė BNS patvirtino, kad kitą trečiadienį 11 val. planuojamas Vyriausybės pasitarimas, kuriame turėtų būti svarstomas naujos AE verslo planas, kurį rengia Visagino atominė elektrinė, Koncesijos sutarties su Japonijos korporacija „Hitachi“ projektas ir kiti dokumentai, kurie vėliau bus teikiami Seimui.

Svarbiausias dokumentas, kurio dar laukiama Vyriausybėje, pasak šaltinių, yra Finansų ministerijos išvada dėl Koncesijos sutarties ir finansinės projekto rizikos – didžiausio per visą šalies istoriją investicijų projekto preliminari vertė – apie 17 mlrd. litų, o vien Lietuvos dalis – apie 5,8 mlrd. litų.

Finansų ministrės patarėja Rasa Jakilaitienė BNS sakė, kad išvada dar rašoma ir tikimasi, kad iki Vyriausybės pasitarimo ji bus pateikta.

Kol kas neaišku, koks teisinis statusas bus suteiktas Finansų ministerijos išvadai.

Kol kas neaišku, koks teisinis statusas bus suteiktas Finansų ministerijos išvadai.

Vyriausybė, be to, svarstys Atominės elektrinės įstatymo naują redakciją ir su juo susijusių kitų įstatymų pataisas.

Finansų ministrė Ingrida Šimonytė šią savaitę Seime pareiškė, kad jeigu iki 2015 metų kovo pabaigos būtų nuspręsta nebestatyti naujos atominės elektrinės, kompensacija strateginei partnerei „Hitachi“ ir galimiems kitiems projekto partneriams nebūtų milijardinė.

Kovo pabaigoje Vyriausybė ir „Hitachi“ parafavo koncesijos sutarties projektą, o sutartį planuojama pasirašyti iki birželio 28 dienos.

Pasirašius koncesijos sutartį, toliau būtų atliekami projektavimo darbai, kurie truktų apie 30 mėnesių ir kainuotų apie 283 mln. eurų (apie 980 mln. litų).

Vėliau būtų skelbiamas naujos AE statybos rangovo konkursas ir tik pasirašius sutartį su juo bei projekto šalims sutarus dėl finansinių įsipareigojimų, būtų pasirašomas galutinis investuotojų įsipareigojimas (angl. Final Investment Decision, FID) – numatoma, kad jis būtų pasirašytas ne vėliau kaip 2015 metų kovo 31 dieną.

Iki šios datos procesas gali būti nutrauktas, jei kuri nors pagrindinių šalių atsisakytų jame dalyvauti ar atsitiktų kiti nenumatyti atvejai. Jei projekto būtų atsisakyta, Lietuva iš „ Hitachi“ ir kitų projekto partnerių turėtų išpirkti jų investicijas.

Skaičiuojama, kad nauja atominė elektrinė kainuos iki 5 mlrd. eurų (17,3 mlrd. litų) – 50-70 proc. šios sumos, arba 9-12 mlrd. litų ketinama skolintis, o likusias lėšas – daugiau nei 5 mlrd. litų – investuotų būsimos bendros įmonės akcininkai – „ Hitachi“, Visagino atominė elektrinė, „Latvenergo“, „Eesti energia“, galbūt ir kiti investuotojai.

Lietuva turėtų valdyti 34 proc. būsimos naujos elektrinės valdymo įmonės akcijų, kitų akcininkų dalis kol kas yra derybų objektas. Premjeras Andrius Kubilius užsimena, kad verslo plane numatyta, jog gali būti pritraukta ir privačių įmonių ar gyventojų lėšų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min