Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vyriausybė pritarė, kad anksčiau paleisti nuteistieji galėtų būti stebimi elektroninėmis priemonėmis

Remigijus Šimašius
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Remigijus Šimašius
Šaltinis: 15min
0
A A

Trečiadienį Vyriausybė pritarė Teisingumo ministerijos (TM) pasiūlytam probacijos mechanizmui, kuriame numatyta ir galimybė anksčiau į laisvę išėjusius nuteistuosius stebėti elektroninėmis priemonėmis.

„Sprendimai, kuriems šiandien pritarė Vyriausybė – tai išties svarbus žingsnis tiek nuteistuosius prižiūrinčioms įstaigoms, tiek visai visuomenei. Jie ne tik sumažins laisvės atėmimo vietose esančių nuteistųjų skaičių, padidins visuomenės saugumą, bet ir sutaupys nemažai mokesčių mokėtojų pinigų“, – TM pranešime cituojamas ministras Remigijus Šimašius.

Ministras atkreipia dėmesį, kad sprendimus dėl bausmės vykdymo atidėjimo, lygtinio atleidimo nuo bausmės prieš terminą ir lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigų galės priimti tik teismas, atidžiai įvertinęs specialistų pateiktas išvadas dėl asmens, kuriam norima pritaikyti probaciją, elgesio, socialinių įgūdžių, polinkio vėl nusikalsti ir kitas asmenines savybes.

„Probacijos neturėtume maišyti su amnestija – nuteistųjų paleidimui iš laisvės atėmimo vietos reikšmingomis valstybei progomis, visiškai nesigilinant, kaip ir iš ko asmuo gyvens, išėjęs į laisvę. Šiam problemos sprendimo būdui aš niekada nepritariau ir nepritarsiu,“ – teigia R.Šimašius.

Asmenims, kuriuos teismas įvertins kaip galinčius pasitaisyti laisvėje ir nepavojingus visuomenei bei nuspręs jiems taikyti probaciją, bus skiriama nuolatinė stebesena. Tai reiškia, jog atsakingi asmenys nepertraukiamai stebės, kaip asmeniui sekasi integruotis į visuomenę, ieškotis darbo, užsiimti kita socialine veikla.

Nuteistieji, pažeidę probacijos sąlygas, vietoje šiuo metu taikomų poveikio priemonių – įspėjimo ar papeikimo, bus baudžiami griežčiau: jiems galės būti paskirtos papildomos baudžiamojo (auklėjamojo) poveikio priemonės arba vienos priemonės pakeistos kitomis.

Institucijos turės galimybę įvertinti ir pozityvų nuteistojo elgesį. Tais atvejais, kai bus pagrindas manyti, kad probacijos tikslai buvo pasiekti anksčiau laiko, atsakingos institucijos galės nutraukti probacijos vykdymą prieš terminą.

Teismas taip pat galės nuspręsti nuteistajam taikyti elektroninio stebėjimo priemones (elektronines apyrankes), leisiančias tokio asmens judėjimą stebėti visą parą, neizoliuojant jo nuo visuomenės. Specialistai galės stebėti, ar nuteistasis nepažeidžia draudimo išeiti iš namų jam uždraustu laiku, nesilanko draudžiamose vietose, nebendrauja su tam tikrais asmenimis ir pan.

„Be abejo, nuteistųjų stebėjimui elektroninio stebėjimo priemonėmis reikės papildomų valstybės biudžeto lėšų (preliminariais skaičiavimais – šimtui asmenų kainuotų apie 236 tūkst. litų per metus). Tačiau bet kokiu atveju, net ir taikant šias priemones, nuteistojo išlaikymas visuomenėje kainuos nuo 2 iki 10 kartų pigiau nei laisvės atėmimo vietoje“, – sako R. Šimašius.

Pertvarkius probacijos tarnybų institucinę sistemą, šiuo metu už probacijos vykdymą atsakingos penkios regionų pataisos inspekcijos bus reorganizuotos į Lietuvos probacijos tarnybą.

Anot jo, šiuo metu nuteistojo išlaikymas laisvės atėmimo vietoje per dieną kainuoja apie 60 litų, tuo metu tokio asmens išlaikymas laisvėje, naudojant elektroninę apyrankę, galėtų kainuoti minimaliai 6 litų, maksimaliai – 30 litų per dieną.

Šiems bei kitiems Probacijos įstatymo projekte įtvirtintiems siūlymams dar turės pritarti Seimas. 
 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min