Dabar populiaru
Publikuota: 2021 sausio 7d. 13:00

Vyriausybė svarsto finansuoti plataus masto COVID-19 genomo sekos tyrimus

Ingrida Šimonytė
Arno Strumilos / 15min nuotr. / Ingrida Šimonytė

Ekspertams rekomendavus Lietuvai pradėti vykdyti plataus masto COVID-19 genomo sekos tyrimus, Vyriausybė svarsto juos finansuoti, sako premjerė Ingrida Šimonytė. Kada tokie tyrimai galėtų būti pradėti ir kiek jie atsieis, kol kas neaišku.

Imtis vykdyti plataus masto COVID-19 genomo tyrimus prie prezidentūros sudaryta Sveikatos ekspertų taryba rekomendavo dar lapkričio 16-ąją. Šis klausimas, pasak premjerės, svarstomas, bet esą dar neaišku, kaip jis bus įgyvendintas.

„Svarstom. Kalbėjom apie tai ekspertų taryboje, bet vienas dalykas yra paprasti tyrimai, kuriuos gal galima būtų ir dabar finansuoti, o kitas dalykas būtų sistema, kuri apimtų kažkokią mokslinę struktūrą, panašią į institutus, kuriuos turime kitose valstybėse, kur tai galėtų daryti labai sofistikuotai, ilgą laiką ir gana plačiu mastu.

Tai kuriuo čia keliu būtų geriausia mums nueiti, turint minty, kad Vyriausybė išties turi ambiciją kilstelėti Lietuvos reputaciją biomokslų srityje dar aukščiau negu ji dabar yra, mes tikrai rasim kažkokių sprendimų, manau, tai yra labai svarbu“, – Seime žurnalistams ketvirtadienį komentavo I.Šimonytė.

Mes tikrai rasim kažkokių sprendimų.

Kada bus pradėti tokie COVID-19 genomo sekos tyrimai, pasak jos, priklausys nuo pasirinkto kelio – esą įmanoma, kad tai įvyktų ir artimiausiu metu.

„Žiūrint, kokį sprendimą pasirinksim. Jeigu tai bus ad hoc sprendimai, manau, juos galima bus padaryti greitai. Jeigu mes sutarsime, kad reikia ir rimtesnių investicijų, ir rimtesnių sprendimų, matyt, tai gali būti viena iš krypčių, kuri galėtų būti finansuojama, pavyzdžiui, recovery fondo (Europos atsigavimo fondo – 15min) būsimos perspektyvos lėšomis“, – dėstė I.Šimonytė.

Kokių investicijų tyrimams prireiktų, kol kas neaišku.

„Dar mes kol kas neturime modelio detalių, tai negalėčiau pasakyti, bet tikrai turėsim ir svarstysim“, – pažymėjo premjerė.

„Scanpix“/AP nuotr./Koronavirusas
„Scanpix“/AP nuotr./Koronavirusas

Lietuva turi infrastruktūrą tam, kad galėtų atlikti COVID-19 genomo sekos tyrimus, tačiau jie vyksta nedidele apimti, tik mokslininkų iniciatyva. Valstybė tyrimų atskirai nefinansuoja.

Anksčiau Sveikatos ekspertų tarybos narė, Vilniaus universiteto profesorės Editos Sužiedėlienė 15min teigė, jog tokie tyrimai, įskaitant reikalingus reagentus, atsietų tūkstančius eurų.

„Vieno genomo nustatymas galėtų kainuoti apie 1 tūkst. eurų, neįskaičiuojant darbo valandų, apmokėjimo už darbą. Apytiksliai turėtų kainuoti tiek, bet mums reikia galvoti ne apie pavienius nustatymus, o dešimtis, šimtus nuskaitymų“, – komentavo ji.

COVID-19 genomo sekos tyrimų poreikis dar labiau išaugo, kai Europoje aptikta su Jungtine Karalyste siejama COVID-19 atmaina. Šis viruso variantas plinta sparčiau.

COVID-19 genomo sekos tyrimus anksčiau savo iniciatyva atliko Vilniaus universitetas, Lietuvos mokslų sveikatos universitetas ir Santaros klinikos. Mokslininkai minėtos atmainos neaptiko.

Komentarai: 1

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min